Na temat płodności i zachodzenia w ciążę znaleźć można całą masę informacji. Dowiedz się, które z nich są prawdziwe, a które z całą pewnością możemy włożyć między bajki. Oto najczęściej powielane fakty i mity.
Mężczyźni decydują o płci dziecka i są wiecznie płodni, a owulacja występuje u kobiety zawsze w 14 dniu cyklu miesiączkowego… Na temat płodności i zachodzenia w ciążę znajdziemy całą masę informacji. Które z nich są prawdziwe, a które z całą pewnością możemy włożyć między bajki?
Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników listę najpopularniejszych faktów i mitów na temat płodności i zachodzenia w ciążę. Zapraszamy do lektury!
Nie ma nic prostszego niż zajście w ciążę
MIT! Zaledwie 30% kobiet udaje się zajść w ciążę już w pierwszym cyklu starań. 80% zajmuje to aż 6 cykli. W rzeczywistości proces zapłodnienia jest procesem dużo bardziej skomplikowanym niż mogłoby się wydawać. Spójrzmy choćby na biednego plemnika, który zanim dotrze do celu i zapłodni komórkę jajową, musi jeszcze wygrać morderczą walkę o przetrwanie. Na takiego plemnika czyha po drodze wiele niebezpieczeństw. Musi pokonać trudne warunki panujące w pochwie, przedrzeć się przez gęsty śluz szyjkowy i odeprzeć atak przeciwciał przeciwplemnikowych. Wreszcie, musi pokonać czasem nawet ponad 500 milionów innych plemników, które tak jak on walczą o pierwsze miejsce na mecie – bo zwycięzca może być tylko jeden.
Zajście w ciążę może utrudnić jeszcze cała masa innych czynników – wady anatomiczne narządów rodnych, zaburzenia hormonalne, zaburzenia genetyczne albo czynniki środowiskowe takie jak stres, nałogi czy zła dieta. To wszystko znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie niepłodnych par. W Polsce mamy ich już przeszło 1,5 miliona!
To mężczyzna decyduje o płci dziecka
FAKT! O tym, czy parze urodzi się dziewczynka czy chłopiec decyduje plemnik mężczyzny, który może być wyposażony w chromosom X lub Y. Kobiece komórki rozrodcze nie są już tak zróżnicowane. Zawsze zawierają bowiem po jednym chromosomie X. Jeśli do komórki jajowej jako pierwszy dotrze plemnik posiadający chromosom Y, dziecko będzie płci męskiej, jeśli X – żeńskiej.
Żeby szybko zajść w ciążę, trzeba często uprawiać seks
MIT! Żeby szybko zajść w ciążę, trzeba nie tyle często uprawiać seks, co wiedzieć KIEDY to robić. Kobieta jest bowiem płodna przez jakieś 5-6 dni w ciągu całego cyklu – w dniu poprzedzającym owulację, w dniu owulacji oraz przez ok. 4 dni po jej wystąpieniu. Warto wiedzieć, że choć komórka jajowa jest w stanie przeżyć mniej więcej 24 godziny, to plemnik, jako ten bardziej wytrzymały, już ok. 5 dni. W związku z tym nawet jeśli stosunek będzie miał miejsce jeszcze przed jajeczkowaniem, to może dojść do zapłodnienia.
To wszystko nie oznacza oczywiście, że macie uprawiać seks jedynie w dni płodne! Szanse na powodzenie są po prostu wtedy największe i wynoszą od 27 do 33%. Jeśli nie wiesz, kiedy wypadają Ci dni płodne, możesz skorzystać z aplikacji na telefon lub z kalendarzyków dostępnych w internecie. Pamiętajcie też, że ograniczając współżycie jedynie do dni płodnych, możecie nie wstrzelić się w tzw. „okno płodności”. Wystarczy bowiem drobna zmiana (zmęczenie, lekka infekcja, stres), aby rozregulować cykl menstruacyjny. I tu nasuwa się kolejny popularny mit.
Owulacja występuje zawsze w 14. dniu cyklu menstruacyjnego
MIT! Moment, w którym dojdzie do uwolnienia się komórki jajowej, czyli owulacji, zależy od długości cyklu menstruacyjnego, a długość ta może być różna. Przy standardowych, 28-dniowych cyklach owulacja rzeczywiście powinna wypadać mniej więcej 14 dnia cyklu. Jednak już przy cyklach 32-dniowych owulacja wystąpi w okolicach 18-19 dnia cyklu.
Mężczyzna jest zawsze płodny
FAKT/MIT! Rzeczywiście jest tak, że gonady mężczyzny produkują plemniki do końca życia.
Nie oznacza to jednak, że nie podlegają one procesom starzenia. W miarę upływu lat plemniki tracą swoją witalność – jest ich mniej i wolniej się poruszają. Zwiększa się również odsetek plemników uszkodzonych. Reasumując, 70-letni mężczyzna jest w stanie spłodzic potomstwo, ale będzie to utrudnione. Wzrośnie również ryzyko poczęcia dziecka odciążonego wadą genetyczną.
Gdy para ma problem z płodnością, winna jest zawsze kobieta
MIT! Zacznijmy może od tego, że w przypadku niepłodności w ogóle nie powinno się mówić o czyjejś winie. Gdy do kliniki leczenia niepłodności przychodzi para, która nie może począć dziecka, to szuka się przyczyny, a nie winnego. Jeśli chodzi o udział czynnika męskiego i żeńskiego w niepłodności partnerskiej, to rozkłada się to mniej więcej po równo – 40% w przypadku mężczyzn oraz 40% w przypadku kobiet. Pozostałe 20% to tzw. niepłodność idiopatyczna, czyli niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie.
Tryb życia i stres mają wpływ na płodność
FAKT! Nadmiar kilogramów, spowodowany brakiem aktywności fizycznej i tłustą dietą, wywołuje zaburzenia hormonalne, które mogą skutkować obniżeniem płodności. Podobny efekt wywoła zresztą niedowaga. Przyczyną problemów z poczęciem mogą być również toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym oraz spożywanie dużych ilości alkoholu. Dlatego osoby, które pragną w najbliższym czasie zostać rodzicami, powinny unikać nałogów i starać się utrzymać optymalną masę ciała. W tym ostatnim pomogą ćwiczenia i zbilansowana dieta.
Gdy wielomiesięczne starania nie przynoszą rezultatu, chęć posiadania dziecka często staje się obsesją. Seks nie jest już źródłem przyjemności, a jedynie środkiem do osiągnięcia celu – ciąży. Jednocześnie pojawiają się stres i poczucie presji. No bo przecież „teraz, to już musi się udać”. Tymczasem w stwierdzeniu, że jajeczkowanie zaczyna się w głowie jest sporo prawdy, a stres związany z chęcią posiadania dziecka za wszelką cenę, może zablokować w organizmie kobiety mechanizmy potrzebne do poczęcia. Wiadomo – parze pragnącej mieć dziecko trudno tak po prostu odpuścić. Jednak nie chodzi o to, aby rezygnować z marzeń o rodzicielstwie, a tylko o to, aby nieco zmienić podejście. Zamiast więc traktować seks jedynie jako drogę do poczęcia, zacznijcie się nim cieszyć!
Niepłodność można leczyć
FAKT! Niepłodność, w przeciwieństwie do nieodwracalnej bezpłodności, jest stanem, który można leczyć różnymi
metodami. Niekiedy para musi przejść kurację hormonalną, niekiedy poddać się operacji korygującej wrodzoną wadę narządów rodnych. Czasem, żeby dać sobie szansę na dziecko wystarczy zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, rzucenie palenia albo utrata wagi.
Bywa, że jedyną szansą na uzyskanie ciąży jest inseminacja domaciczna albo in vitro.
W pierwszym przypadku nasienie mężczyzny jest podawane bezpośrednio do jamy macicy, w drugim cały proces zapłodnienia odbywa się poza organizmem kobiety (w warunkach laboratoryjnych). Powstały w ten sposób zarodek jest wprowadzany do macicy i dalej ciąża rozwija się już standardowo.