Diagnostyka niepłodności Article · 7 maja 2018

Hashimoto a ciąża

Przewlekłe uczucie zimna, zmęczenia i senności. Skóra na Twoich łokciach i kolanach jest sucha i zrogowaciała. Czujesz się źle i często towarzyszy Ci uczucie nieuzasadnionego niepokoju… Na dodatek chciałabyś już zostać mamą, ale od dłuższego czasu się nie udaje… Dlaczego?

Hashimoto a ciąża

Przewlekłe uczucie zimna, zmęczenia i senności. Jakby tego było mało skóra na Twoich łokciach i kolanach jest sucha i zrogowaciała. Czujesz się źle, łatwo wytrącić Cię z równowagi i często towarzyszy Ci uczucie nieuzasadnionego niepokoju… Na dodatek chciałabyś już zostać mamą, ale od dłuższego czasu się nie udaje… Dlaczego?

 

Wspólnym mianownikiem powyższych objawów jest choroba, która przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Na pewno słyszałaś o chorobie Hashimoto – tak, to o niej mowa…

 

Czym jest Hashimoto?

 

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy i powstaje wskutek zaburzonego funkcjonowania układu immunologicznego – organizm zwraca się przeciwko sobie. Jest to choroba przewlekła, charakteryzująca się tym, że organizm chorego produkuje przeciwciała, które uszkadzają tarczycę, co powoduje jej stopniowe niszczenie. Ponadto wstrzymana zostaje produkcja hormonów T3 i T4, co w początkowej fazie prowadzi do niedoczynności tarczycy.
Na szczęście można ograniczyć dolegliwości choroby Hashimoto i powstrzymać wystąpienie powikłań. Jeżeli występują u Ciebie poniższe objawy – nie ignoruj ich! Nieuleczalna choroba Hashimoto może wywoływać lawinę kolejnych problemów, m.in. kardiologicznych czy z płodnością!

 

Sprawdź, czy nie masz choroby Hashimoto

 

Skąd masz wiedzieć czy w tarczycy występuje stan zapalny? Podpowiemy Ci. Pamiętaj jednak, że niektóre z objawów nie są niepokojące jeżeli występują same, jednak razem powinny wzbudzić Twoją czujność. Co szczególnie?

 

  • Odczuwasz ciągłe zmęczenie, apatię, senność, rozdrażnienie i osłabienie?
  • Cały czas masz zimne dłonie i stopy, tyjesz lub chudniesz, a Twoja rozproszona koncentracja nie pozawala Ci się na niczym skupić?
  • Jesteś posiadaczką suchej skóry, która na łokciach i kolanach pęka? Ponadto wypadają Ci włosy i masz problemy z zaparciami?
  • Jakby tego było mało chciałabyś zajść w ciążę, ale masz zaburzenia miesiączkowania, które skutecznie utrudniają Ci spełnienie marzenia o byciu mamą?

 

Tak, to wszystko może sugerować chorobę Hashimoto… Niestety – choroba ta przez wiele lat może rozwijać się powoli nie dając żadnych objawów. Ujawniają się one wówczas, gdy funkcjonowanie tarczycy jest upośledzone, a to niestety skutkuje rozregulowaniem całego organizmu dając powyższe objawy. Oznacza to, że najczęściej o tym, że mamy chorobę Hashimoto dowiadujemy się, gdy stan zapalny jest już dość zaawansowany.

 

Planuję ciąże, a mam chorobę Hashimoto…

 

Niestety – Ty już wiesz, że masz chorobę Hashimoto, bo od wielu lat walczysz z jej objawami. Borykasz się z nieregularnymi miesiączkami, a to niestety nie ułatwia wyliczania dni płodnych. Ponadto masz problem z podwyższonym progesteronem, stąd masz problem ze słabszym libido… Mimo wszystko chciałabyś zostać mamą. Pierwsze co powinnaś zrobić to unormowanie hormonów, co wiąże się z przyjmowaniem leków oraz kontrolowaniem poziomu hormonów przez całą ciążę. Ponadto badanie poziomu TSH powinno wykonywać się ok. co 4 tygodnie w pierwszej połowie ciąży i co najmniej raz pomiędzy 26-32. tygodniem.

 

Dlaczego wykonywanie powyższych badań jest takie ważne? Choroba Hashimoto zwiększa bowiem prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia o 3,5% względem do kobiet zdrowych. Jednak poważne komplikacje niesie za sobą niewyrównanie poziomów hormonów tarczycy: TSH, FT3 i FT4. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta która planuje ciążę, zadbała o ich unormowanie.

 

Wśród najczęstszych powikłań wynikających z nieleczonej niedoczynności tarczycy wymienia się m.in.:

 

  • stan przedrzucawkowy,
  • pęknięcie łożyska,
  • poród przedwczesny,
  • niska masa urodzeniowa dziecka,
  • zaburzenia oddechowe,
  • ryzyko zgonu płodu lub noworodka,
  • upośledzenie umysłowe lub inne zaburzenia w rozwoju dziecka (np. zmniejszony poziom inteligencji),
  • krwotok poporodowy,

 

Badania i zalecenia

 

Choroba Hashimoto nie wyklucza macierzyństwa, jednak już etapie planowania ciąży zadbaj o prawidłową dietę i prowadź zdrowy, racjonalny tryb życia. Bardzo ważne jest abyś wykonała badania, do których należy pełna diagnostyka tarczycy (obejmuje ona: badania poziomu hormonu TSH, FT3, FT4, poziom przeciwciał anty-TPO oraz anty TG). w początkowej fazie prowadzi do niedoczynności tarczycy.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności

Chorujesz na Hashimoto i chcesz zostać mamą?
Skonsultuj się z endokrynologiem w naszej klinice