Diagnostyka niepłodności Article · 21 sierpnia 2020

Laparoskopia w diagnostyce niepłodności – kiedy niezbędna?

Dzięki laparoskopii, możemy dokładnie przyjrzeć się takim narządom, jak macica, jajowody i jajniki. Ale laparoskopia to coś więcej niż tylko narzędzie diagnostyczne. Za jej pomocą możemy również usuwać i korygować zmiany w obrębie narządu rodnego kobiety i sprawić, że znów zaczną one działać prawidłowo.

Laparoskopia w diagnostyce niepłodności – kiedy niezbędna?

Laparoskopia jest badaniem, bez którego chyba nikt nie wyobraża sobie już współczesnej ginekologii. Dzięki niej, a właściwie dzięki kamerze, którą posiada laparoskop, możemy dokładnie przyjrzeć się takim narządom, jak macica, jajowody i jajniki,  ocenić ich budowę, położenie i to, jak pracują. Ale laparoskopia to coś więcej niż tylko narzędzie diagnostyczne. Za jej pomocą możemy również usuwać i korygować zmiany w obrębie narządu rodnego kobiety i sprawić, że znów zaczną one działać prawidłowo.

 

Wystarczą trzy maleńkie dziurki…

 

Laparoskopia nie wymaga otwierania powłok brzusznych, dzięki czemu jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja. Nie pozostawia blizn, a kobieta szybciej wraca do formy po zabiegu (zwykle już na kolejną dobę pacjentka wychodzi do domu). Co najważniejsze, wiąże się też z mniejszym ryzykiem powikłań.

 

Sama laparoskopia polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej pacjentki urządzenia wyposażonego w kamerę, źródło światła oraz specjalne mikronarzędzia. Wcześniej jama brzuszna wypełniana jest dwutlenkiem węgla, co sprawia, że narządy wewnętrzne rozsuwają się, pozwalając chirurgowi lepiej im się przyjrzeć. Gaz wpompowywany jest za pomocą urządzenia medycznego zwanego insuflatorem.

 

By wprowadzić laparoskop do jamy brzusznej, operator wykonuje najpierw 3 maleńkie dziurki (nacięcia) o średnicy ok. 5-10 mm, po których nie pozostaje później praktycznie żaden ślad. Po wprowadzeniu urządzenia optycznego obraz z wnętrza jamy brzusznej wyświetla się na monitorze. Sama pacjentka oczywiście nie czuje nic podczas całego zabiegu, ponieważ jest on wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja po laparoskopii trwa od 7 do 14 dni. Jest to czas, kiedy goją się rany po wykonanych nacięciach.

 

laparoskopia katowice bielsko-biała kraków częstochowa

Laparoskopia – badanie o wielu zastosowaniach

 

Laparoskopię wykonuje się w dwóch celach. Po pierwsze, jest to narzędzie diagnostyczne. Po drugie, jest to mało inwazyjna metoda przeprowadzania operacji narządów rodnych. Za jej pomocą możemy sprawdzić drożność jajowodów, usunąć torbiele, zrosty, mięśniaki, polipy czy ogniska endometriozy. Jednym słowem, usunąć wszystkie przeszkody, które mogą stać na drodze do poczęcia dziecka. Laparoskopię ginekologiczną wykonuje się również w przypadku ciąży ektopowej (pozamacicznej), zapalenia przydatków, bóli miednicy mniejszej oraz wad wrodzonych narządów płciowych.

 

Zobacz też: Operacyjne leczenie niepłodności u kobiet

 

O czym pamiętać przed zabiegiem?

 

Mimo że laparoskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, kobieta musi się do niej przygotować w zasadzie tak samo, jak do zwykłej operacji. Wynika to m.in. z faktu, że czasem chirurg dopiero w trakcie zabiegu podejmuje decyzję o konieczności otwarcia powłok brzusznych, czyli o przeprowadzeniu tradycyjnej laparotomii. Przed zabiegiem kobieta musi też wykonać szereg niezbędnych badań: morfologię krwi, wskaźniki  krzepnięcia krwi (PT, INR, APTT), stężenie białka w surowicy, próby wątrobowe, jonogram Na+, K+, antygen HBs, anty-HCV, EKG oraz inne badania w zależności od indywidualnych zaleceń lekarza. W dniu laparoskopii kobieta musi być na czczo, tzn. nie jeść i nie pić żadnych płynów na ok. 6-7 godzin przed zabiegiem.

 

Niektóre kobiety nie mogą poddać się laparsokopii…

 

Laparoskopia jest zabiegiem bezpiecznym, niemniej jednak nie wszystkie kobiety mogą się mu poddać. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.:

 

  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • przepuklina brzuszna,
  • przepuklina przeponowa,
  • niedrożność jelit,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • zaawansowana astma,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • skaza krwotoczna,
  • liczne wcześniejsze operacje (większe ryzyko zrostów),
  • ciąża.

 

Możliwe powikłania po laparoskopii

 

Powikłania po laparoskopii zdarzają się niezwykle rzadko, statystycznie dotyczą bowiem mniej niż 1% pacjentek, jednak warto o nich wspomnieć. W wyniku laparoskopii może dojść do uszkodzenia tkanek, uszkodzenia przewodu pokarmowego i układu moczowego, rozwinięcia się stanu zapalnego czy przepukliny brzusznej. Powikłania po laparoskopii mogą mieć również związek z samym znieczuleniem (narkozą).

 

Zobacz też: Laparoskopia w walce z przetokami pęcherza moczowego

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności