Nietrzymanie moczu nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale też zagraża zdrowiu. Może np. prowadzić do stanów zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego. Leczenie nietrzymania moczu nie zawsze musi wiązać się z zabiegiem chirurgicznym. Doskonale sprawdzają się również laseroterapia!
Z powodu nietrzymania moczu cierpi w Polsce ok. 2 miliony kobiet. Niestety tylko 15% z nich szuka pomocy u lekarza. Pacjentki wolą zrezygnować z komfortowego życia niż przyznać się do wstydliwego problemu. To błąd, ponieważ nietrzymanie moczu poza tym, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, zagraża także zdrowiu. Może np. prowadzić do stanów zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego. Leczenie nietrzymania moczu nie zawsze musi wiązać się z zabiegiem chirurgicznym. Doskonale sprawdzają się również metody małoinwazyjne, w tym laseroterapia! Chcesz poznać więcej szczegółów na jej temat? Przeczytaj ten artykuł!
Zabiegi laserowe – na zdrowie i urodę!
Medycyna estetyczna i kosmetologia od dawna korzystają z dobrodziejstw zabiegów laserowych. Z ich pomocą panie wygładzają zmarszczki, zmniejszają blizny i poprawiają elastyczność skóry. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że przy użyciu wiązki laserowej mogą pozbyć się także nietrzymania moczu.
Źródłem problemu jest osłabienie mięśni Kegla…
…czyli inaczej mięśni dna miednicy. Może się tak stać pod wpływem wielu różnych czynników. Dwa główne to poród siłami natury oraz zmiany hormonalne i spadek syntezy kolagenu w okresie menopauzy. Na nietrzymanie moczu nie cierpią jednak wyłącznie świeżo upieczone mamy i kobiety po 50-tce. Intensywny wysiłek fizyczny i częste podnoszenie ciężkich przedmiotów także będą do niego predysponowały – i to niezależnie od wieku! W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do mimowolnego wycieku moczu? We wszystkich, w których następuje nagły wzrost ciśnienia śródbrzusznego, a więc podczas kichania, śmiania się czy kaszlu. Niekontrolowany wyciek moczu bywa na tyle krępujący, że niektóre kobiety z jego powodu decydują się wycofać z życia towarzyskiego czy aktywności zawodowej. Na szczęście jest dla nich ratunek!
Laserowe leczenie nietrzymania moczu – dlaczego lepsze od chirurgicznego?
Przede wszystkim dlatego, że jest mniej inwazyjne. Pacjentka nie musi kłaść się do szpitala, ponieważ zabieg wykonywany jest w na fotelu ginekologicznym w zwykłym gabinecie lekarskim. Nie traci też krwi i musi przechodzić później długiej rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu może powrócić do codziennej aktywności. Jest to doskonała metoda dla tych kobiet, które np. ze względów zdrowotnych nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego czy farmakologicznego. Warto także dodać, że Laserowe leczenie nietrzymania moczu daje dużo lepsze efekty niż samodzielne ćwiczenia mięśni Kegla i może być zastosowane jako alternatywa dla takich metod jak krzesło BTL EMSELLA, o którego wysokiej skuteczności także pisaliśmy już na naszym blogu.
Przeczytaj również: 10 pytań o NTM
Najpierw konsultacja lekarska
Zanim kobieta podda się laseroterapii, przechodzi konsultację lekarską. Ma ona przede wszystkim wykluczyć ewentualne przeciwskazania do zabiegu, takie jak:
- miesiączka,
- ciąża,
- infekcje intymne,
- choroba nowotworowa.
W trakcie konsultacji lekarz wykonuje badanie ginekologiczne oraz zapoznaje się z wynikiem cytologii. Dopiero na tej podstawie pacjentka zostaje zakwalifikowana do zabiegu.
Dotyk Mony Lisy – czyli laser MonaLisa Touch
Leczenie nietrzymania moczu przy pomocy lasera MonaLisa Touch nie boli, przez co nie wymaga podania znieczulenia i trwa od 5 do 10 minut. W jego trakcie lekarz wprowadza do pochwy pacjentki wiązkę lasera ,która wykazującą działanie fototermiczne. Powoduje ona syntezę nowych włókien kolagenowych oraz ich obkurczenie. W efekcie ściana pochwy staje się bardziej sztywna i ulega wzmocnieniu. Cewka moczowa zmienia również swoje ułożenie, dzięki czemu znowu może prawidłowo funkcjonować. Przy okazji poprawia się też jakość życia seksualnego.
Reasumując, laseroterapia pozwala pozbyć się wstydliwego problemu nietrzymania moczu. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga pobytu w szpitalu oraz długiej rekonwalescencji. Laserowe leczenie nietrzymania moczu to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim kobietom, które ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się leczeniu chirurgicznemu i farmakologicznemu.