Dzięki badaniu AMH możliwe jest sprawdzenie rezerwy jajnikowej kobiety, a tym samym świadome zaplanowanie momentu rozpoczęcia starań o potomstwo i w razie potrzeby podjęcie terapii zaburzeń płodności.
AMH – nowoczesny parametr kontroli płodności i planowania potomstwa
Tempo życia współczesnych kobiet, kariera zawodowa, pasje i zainteresowania, dbanie o siebie i swoje zabezpieczenie finansowe przyczyniają się do odwlekania decyzji o macierzyństwie. Tyle realia współczesnego świata. Biologia w tym względzie nie pozostawia złudzeń. Odwlekanie w czasie decyzji o dziecku zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem wczesnego wygaszania czynności jajników u coraz młodszych kobiet. Rośnie więc potrzeba wczesnej diagnostyki płodności. Dzięki badaniu AMH możliwe jest sprawdzenie rezerwy jajnikowej kobiety, a co za tym idzie świadome zaplanowanie momentu rozpoczęcia starań o potomstwo i w razie potrzeby podjęcie terapii zaburzeń płodności.
Zaplanuj świadomie swoje macierzyństwo
Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat wskazują na ogromne znaczenie hormonu anty-müllerowskiego (AMH) w powodzeniu leczenia niepłodności. Co więcej, sugeruje się, iż hormon ten może być unikalnym endokrynologicznym parametrem w ocenie funkcji żeńskich gonad płciowych. Ta niezwykle istotna dla naszej płodności glikoproteina występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, ale jej funkcja jest znacząca różna u obu płci. U mężczyzn AMH wytwarzany jest głównie w okresie życia płodowego i przed okresem dojrzewania, natomiast w przypadku kobiet znaczącą obecność AMH stwierdza się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Hormon ten produkowany jest w komórkach ziarnistych pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, dostarczając w ten sposób informacji zarówno o liczbie pęcherzyków jajnikowych, jakim dysponuje kobieta w danym okresie życia, jak również o ich jakości.
Co powie nam badanie stężenia AMH?
AMH, jako parametr płodności, określa poziom rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków zdolnych do zapłodnienia. Pomiar stężenia hormonu pozwala ocenić aktualną płodność kobiety i oszacować czas, w jakim będzie ona w stanie zajść w ciążę. Oznaczenie stężenia AMH jest możliwe w każdym dniu cyklu, również podczas terapii hormonalnej i antykoncepcyjnej. Badanie wykonuje się z krwi i jest bezbolesne.
Poziom AMH z wiekiem maleje
Niewiele kobiet ma świadomość, że wraz z wiekiem maleje liczba posiadanych przez nie pęcherzyków jajnikowych, co skutkuje obniżeniem szans na zajście w ciąże. Każda z nas rodzi się z określoną liczbą pierwotnych komórek jajowych, których jest ok. 1-2 mln. W okresie menopauzy jest ich już tylko kilkaset. Dokładna granica możliwości zajścia w ciążę jest oczywiście kwestią indywidualną, zależną jednak wprost od wieku. Jako, że poziom hormonu koreluje z rezerwą jajnikową, w przypadku zmniejszenia ilość komórek jajowych, spada stężenie AMH. Dlatego tak ważne jest, aby każda kobieta myśląca o potomstwie wykonała profilaktycznie badanie stężenia tego hormonu tak, by w momencie podjęcia decyzji o macierzyństwie nie okazało się to trudniejsze niż przypuszczała.
AMH a leczenie niepłodności oraz in vitro
Badania pokazują, że szanse powodzenia zapłodnienia in vitro rosną wraz ze wzrostem poziomu AMH. Stężenie hormonu anty-müllerowskiego koreluje bowiem z odsetkiem prawidłowo zapłodnionych komórek. Dlatego też znajomość poziomu rezerwy jajnikowej pozwala z odpowiednim wyprzedzeniem prawidłowo zaplanować ewentualne leczenie. Ponadto ścisły związek stężenia AMH z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, umożliwia ocenę spodziewanej odpowiedzi jajników w trakcie stymulacji hormonalnej.
Badanie AMH w Gyncentrum
Jeśli jesteś zainteresowana sprawdzeniem poziomu swojej rezerwy płciowej, aktualnie starasz się o dziecko, albo jesteś w trakcie leczenia niepłodności, Klinika Gyncentrum oferuje indywidualnie dobrane postępowanie terapeutyczne w kierunku upragnionego macierzyństwa.