Leczenie niepłodności Article · 11 września 2017

Co może zaburzać męską płodność?

Staracie się o dziecko i po roku regularnego współżycia nie ma efektów? Przyczyną tych niepowodzeń może być czynnik męski, a konkretnie słaba jakość nasienia, na którą wpływ mają m.in. masa ciała, dieta oraz styl życia.

Co może zaburzać męską płodność?

Staracie się o dziecko i po roku regularnego współżycia nie ma efektów? Przyczyną tych niepowodzeń może być czynnik męski, a konkretnie słaba jakość nasienia. Biologiczna wartość męskiej spermy jest uzależniona m.in. od masy ciała, diety czy stylu życia, który u współczesnego mężczyzny może doprowadzać do przegrzewania jąder. Gorsza jakość nasienia  zaburza przebieg procesu spermatogenezy. Dlatego warto, aby Twój Partner przeanalizował tryb swojego życia i wprowadził do niego zmiany, byście oboje mogli cieszyć się sukcesem poczęcia.

 

Masa ciała

 

Jeżeli Twój partner ma problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, nie powinien ich bagatelizować. U otyłych mężczyzn rozpoznawane są liczne zaburzenia endokrynologiczne. Mogą one skutkować  m.in. nieprawidłowymi parametrami nasienia, dysfunkcją wzwodu czy nawet niepłodnością. Nadwaga i otyłość przyczyniają się do powstania zmian biologicznych, zakłócających prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Efektem zaburzeń metabolicznych uzależnionych od wartości BMI jest obniżona płodność. Z tego powodu panowie chcący w przyszłości posiadać potomstwo, powinni zawczasu zadbać o prawidłową wagę.

 

Dieta

 

Szczególnie ważnymi składnikami odżywczymi dla męskiej płodności są rośliny strączkowe, orzechy, ziarna zbóż oraz ciemnozielone warzywa. Dietę warto również wzbogacić o jajka. Są one bogatym źródłem aminokwasów, które stymulują produkcję nasienia. Równie istotne dla męskiej płodności jest białko, którego najlepszym źródłem jest chude mięso, np. indyk lub kurczak. Nie licząc drobiu, bogatym źródłem białka jest chuda wołowina i ostrygi. Te ostatnie zawierając również cynk, który odgrywa istotną rolę w wytwarzaniu nasienia i regulacji żywotności plemników. Niedobór tego mikroelementu obniża poziom testosteronu, zmniejsza ilości nasienia a nawet zaburza potencję. Panowie dbający o swoją płodność powinni wystrzegać się przetworzonego i pełnego konserwantów tłustego mięsa i wędlin (takich jak boczek, kiełbasa, golonka, żeberka, salami lub parówki).

 

Przegrzewanie jąder

 

Nieprawidłowa termoregulacja jąder jest jednym z czynników powodujących niepłodność u mężczyzn. Aby proces spermatogenezy przebiegał właściwie, temperatura jąder powinna być o 3-4 stopnie niższa od normalnej temperatury ciała. Długotrwałe zmiany temperatury w mosznie mogą w istotny sposób obniżyć wartość biologiczną nasienia. Niektóre czynności oraz przedmioty codziennego użytku, na pozór niezwiązane z płodnością, mają znaczący wpływ na temperaturę jąder. Można tutaj wymienić m.in.:

  • Rodzaj bielizny. Nieprzewiewna i ciasno przylegająca do ciała, powoduje ucisk oraz przegrzanie okolic krocza.
  • Siedzący tryb życia niekorzystnie wpływa na temperaturę moszny. W grupie ryzyka znajdują się m.in. zawodowi kierowcy oraz mężczyźni pracujący przy biurku.
  • Nowoczesny sprzęt elektroniczny również ma znaczenie! Trzymanie laptopa na kolanach oraz noszenie telefonu w kieszeni spodni, może powodować wzrost temperatury moszny. Ponadto technologia bezprzewodowa wi-fi wydziela niekorzystne dla jąder oraz plemników promieniowanie fal elektromagnetycznych.
  • Częste przebywanie w saunie oraz zażywanie długich gorących kąpieli, niekorzystnie wpływają na proces spermatogenezy. Sauna i gorące kąpiele – tylko umiarkowanie!

 

Jeżeli dłuższy czas staracie się bezskutecznie o dziecko, warto zadbać o zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę Partnera. Można również sprawdzić parametry nasienia w specjalnych badaniach. W Klinice Gyncentrum wykonywane są badania podstawowe, kompletne oraz pod dużym powiększeniem (MSOME). Pacjent otrzymuje wyniki jeszcze tego samego dnia.

Konsultacja merytoryczna
Pracownicy Gyncentrum 13 dr hab. n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
dr hab. n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
Ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.
Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności

Chcesz sprawdzić swoją płodność?
Umów się na badanie nasienia