Leczenie niepłodności Article · 10 czerwca 2019

Inseminacja – poznaj kilka najważniejszych faktów!

I stało się! Po serii specjalistycznych badań zostałaś zakwalifikowana do zabiegu in vitro. Właśnie czekasz na transfer zarodków. Jest on najważniejszym elementem całej procedury.

In vitro - przygotowanie do transferu zarodków

I stało się! Po serii specjalistycznych badań zostałaś zakwalifikowana do zabiegu in vitro. Właśnie czekasz na transfer zarodków. Pamiętaj, że jest on tak naprawdę najważniejszym elementem całej procedury. Zarodki przenosi się do macicy w 3-5 dniu po pobraniu komórek jajowych. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa przeważnie tylko chwilę. Powinnaś się jednak dobrze się do niego przygotować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W tym artykule podpowiadamy, jak możesz to zrobić!

 

Pamiętaj o lekach

 

Przed wprowadzeniem zarodków do macicy lekarz przepisze ci leki hormonalne, które przygotują twój organizm do transferu. Mają one ułatwić implantację zarodków i zapobiec ich odrzuceniu. Rodzaj leków oraz ich dawkowanie ustalone przez lekarza jest uzależnione od tego, czy przygotowujesz się do transferu zaraz po punkcji jajników, czy będzie to transfer zarodków mrożonych.

 

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę

 

Wypijając ok. 2 litry wody dziennie, wypłuczesz z organizmu toksyny. Musisz wiedzieć, że toksyczne substancje znajdują się w powietrzu, jedzeniu, dymie papierosowym oraz innych używkach. Jeśli więc chcesz wspomóc swoją płodność przed transferem zarodków, pamiętaj o porzuceniu wszelkich nałogów, piciu odpowiedniej ilości wody, codziennej porcji ruchu oraz zdrowej diecie. Jeśli przygotowujesz się do transferu, powinnaś zwracać baczną uwagę na to, co jesz.

 

Najlepiej, aby twoje codzienne menu składało się z 4-5 niedużych, ale urozmaiconych posiłków dziennie. Przed in vitro z diety najlepiej całkowicie wyklucz fast-foody oraz żywność wysoko przetworzoną. Twoja dieta powinna za to obfitować w warzywa, owoce, mięso oraz nabiał. Pamiętaj! Do zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia, powinnaś zacząć stosować się w zasadzie w momencie podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny, jeszcze przed rozpoczęciem naturalnych starań o ciążę.

 

Na transfer zarodków nie musisz przychodzić na czczo. Chyba, że będzie się od odbywał w znieczuleniu, co niekiedy może mieć miejsce. Dobrze jednak, abyś w dniu transferu postawiła na lekkostrawne posiłki i unikała produktów wzdymających.

 

Twoją płodność wspomoże suplementacja i ziołolecznictwo

 

Nie od dziś wiadomo o dobroczynnym wpływie ziół i witamin na płodność. Z tego też powodu kobietom przygotowującym się do zapłodnienia metodą in vitro zaleca się ich stosowanie. O przyjmowanych preparatach należy oczywiście zawsze poinformować lekarza. Ziół nie można też brać jednocześnie z przyjmowaniem leków przygotowujących do in vitro. Kiedy je więc zażywać? Najlepiej na 3 miesiące przed zabiegiem. O składnikach odżywczych i witaminach ważnych w okresie poprzedzającym in vitro, najlepiej porozmawiaj z lekarzem.

 

Wodę pij bezpośrednio przed transferem…

 

Najlepiej, abyś wypiła od 0,5-1 litra niegazowanej wody. Ma to na celu lepsze uwidocznienie macicy, co ułatwi całą procedurę. Jeśli okaże się, że twój pęcherz nie jest dostatecznie wypełniony, zostaniesz poproszona o dalsze picie wody, jednak godzina transferu może wtedy ulec zmianie.

 

Staraj się nie denerwować

 

In vitro bywa dla wielu kobiet sporym obciążeniem psychicznym. Może pojawić się u ciebie niepewność i lęk przed niepowodzeniem zabiegu. W takiej sytuacji, zamiast tłumić w sobie negatywne emocje, daj im upust. Jak? Na przykład dzieląc się swoimi odczuciami z partnerem czy psychologiem.

 

Na czym właściwie polega transfer zarodków?

 

Transfer zarodków polega na ich wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy przy pomocy specjalnego cewnika. O tym, które zarodki zostaną wykorzystane decyduje embriolog. Zwykle w macicy umieszcza się 1-2 zarodki. Cała procedura odbywa się na fotelu ginekologicznym, trwa kilka minut i zazwyczaj nie jest bolesna.

 

A co po transferze?

 

Bezpośrednio po transferze zaleca się krótki – trwający ok. 10-15 minut – odpoczynek. Dopiero po tym czasie będziesz mogła opróżnić pęcherz i udać się do domu. 11 dni po transferze wykonasz test ciążowy z krwi (badanie beta hCG) w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Do tego czasu powinnaś też w miarę możliwości się oszczędzać – unikać wzmożonej aktywności fizycznej i wstrzymać się od współżycia seksualnego. Niezalecane są również gorące kąpiele, korzystanie z sauny oraz solarium. Pamiętaj, że o wyniku testu ciążowego powinnaś poinformować lekarza, niezależnie czy będzie on pozytywny czy negatywny.

 

Chcesz, aby transfer zakończył się sukcesem?

 

Przede wszystkim słuchaj lekarza! Reasumując, to czy transfer zarodków zakończy się powodzeniem zależy od wielu czynników, takich jak wiek czy stan zdrowia pacjentki. Bez względu na wszystko kobieta powinna współpracować z lekarzem i ściśle przestrzegać jego zaleceń, szczególnie jeśli chodzi o zażywanie leków przygotowujących do transferu.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności