Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i wykonaj badania prenatalne w Gyncentrum – ośrodku diagnostyki prenatalnej z 20-letnim doświadczeniem. Realizujemy świadczenia bezpłatnie w ramach NFZ i prywatnie.
Badania prenatalne Gyncentrum Bielsko-Biała
Gdzie wykonać badania prenatalne w Bielsku-Białej?
Badania prenatalne wykonasz w Klinice Gyncentrum w Bielsku-Białej przy ul. Komorowicka 140. Aby wykonać badania prenatalne w Gyncentrum Bielsko-Biała należy wcześniej ustalić termin wizyty. Można to zrobić osobiście lub kontaktując się z Infolinią Gyncentrum.
Umów badanieKlinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
Od blisko 20 lat zapewniamy przyszłym rodzicom dostęp do najwyższej jakości opieki medycznej w czasie ciąży.
Gyncentrum Bielsko-Biała to specjalistyczny ośrodek diagnostyki prenatalnej. Zapewniamy dostęp do wysoko wyspecjalizowanej kadry specjalistów w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i genetyki. Nasi lekarze posiadają certyfikaty londyńskiej Fundacji Medycyny Płodu (FMF) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa.
Umów badanie
Wykonujemy pełen zakres diagnostyki prenatalnej, począwszy od badań ultrasonograficznych 3D/4D HD Live w I, II i III trymestrze ciąży oraz echokardiografii, poprzez specjalistyczne testy laboratoryjne, tj. test PAPPA, PANORAMA i.in., po badania inwazyjne, tj. amniopunkcja, biopsja kosmówki, kordocenteza. Naszym pacjentom zapewniamy także profesjonalne poradnictwo genetyczne oraz bezpośredni dostęp do zaawansowanych badań genetycznych.
Posiadamy nowoczesną pracownię badań prenatalnych w Bielsku-Białej. Jako jedyni wśród prywatnych klinik w Polsce, wykorzystujemy technologię, która jest najnowsza i najbardziej zaawansowana na świecie. Korzystamy ze sprzętu dla pionierów medycyny, a dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, uzyskujemy pewność diagnostyczną na niespotykanym wcześniej poziomie, niezależnie od warunków anatomicznych.
Badania prenatalne realizujemy w ramach umowy z NFZ oraz prywatnie.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych niezależnie od wskazań medycznych.
Tak więc wbrew obiegowej opinii, badania prenatalne powinny wykonać nie tylko ciężarne z tzw. grupy wysokiego ryzyka, ale każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek czy obciążenie wywiadem genetycznym.
Zadbaj o zdrowie swojego dziecka od pierwszych dni!
Bezpłatne badania
prenatalne na NFZ w Bielsko-Biała
Realizujemy program bezpłatnych badań prenatalnych w Bielsku-Białej refundowanych przez NFZ.
5 czerwca 2024 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpłatnych badań prenatalnych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie od wieku, mają prawo do korzystania z bezpłatnych badań prenatalnych.
Kobieta, która chce wykonać bezpłatne badania prenatalne na NFZ, musi posiadać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.
Badania prenatalne – bezpieczna ciąża i lepszy start dla dziecka
Badania prenatalne to badania płodu przeprowadzane podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. Celem diagnostyki prenatalnej jest wczesne rozpoznanie wad rozwojowych u płodu we wczesnym okresie ciąży. Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zedpół Edwardsa czy wady serca itp.
W 95% przypadków wyniki badań prenatalnych nie dają powodów do niepokoju. W pozostałych 5%, gdy istnieje jakiekolwiek podejrzenie wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu, można podjąć właściwe działania dużo wcześniej. Zdiagnozowanie choroby w czasie ciąży pozwala na lepsze przygotowanie się do porodu oraz opracowanie schematu postępowania, gdy dziecko już przyjdzie na świat. Współczesna medycyna dysponuje wiedzą i środkami, które umożliwiają leczenie dziecka jeszcze w życiu płodowym lub zaraz po urodzeniu.
Kiedy wykonać badania prenatalne?
Na każdym etapie rozwoju ciąży, badania prenatalne ma inną specyfikę. Inny jest też jego cel w I trymetrze ciąży, a inny w II i III. Badania prenatalne powinno się wykonywać w ściśle określonych okresach ciąży. To warunek konieczny, gdyż wykonanie badań przed lub po terminie uniemożliwia obliczenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych, a wyniki badania nie są wiarygodne.
I trymestr ciąży
Kiedy?
Pomiędzy 11 tygodniem, a maksymalnie 13 tygodniem i 6 dniem ciąży.
Jakie badania?
- USG 3D – potwierdzenie wieku ciążowego, diagnostyka wad płodu, stwierdzenie czy płód jest żywy, określenie kosmówkowości – czynnika determinującego ciążę mnogą. Badanie można nagrać na pendrive.
- Białko PAPP-A oraz wolna gonadotropina kosmówkowa ßhCG (test podwójny). Te testy biochemiczne umożliwiają określenie ryzyka występowania u dziecka zespołów genetycznych – Downa (trisomia 21), Pataua (trisomia 13), Edwardsa (trisomia 18).
- Badanie preeklampsji (11+0 – 13+6): USG tętnic macicznych, ocena stężenia łożyskowego czynnika wzrostu (PLGF) w osoczu, podwójny pomiar ciśnienia tętniczego.
- W uzasadnionych przypadkach amniopunkcja – inwazyjna metoda diagnostyczna, o wykonaniu której decyduje pacjentka po uzyskaniu informacji o wynikach badań od lekarza wykonującego diagnostykę prenatalną.
II trymestr ciąży
Kiedy?
Między 18 a 23 tygodniem i 6 dniem ciąży.
Jakie badania?
- USG 3D lub 4D – określenie położenia łożyska, ocena każdej części ciała płodu oraz ilości wód płodowych i wielkości płodu. U kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem można także zmierzyć długość szyjki macicy poprzez badanie przezpochwowe. Można już zobaczyć rysy twarzy dziecka. Badanie można nagrać na pendrive.
- Echokardiografia płodu (echo serca) – umożliwia ocenę anatomii serca, ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek, a także przepływu krwi przez serce dziecka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie większości wrodzonych wad serca oraz nieprawidłowości w budowie i funkcji układu krążenia.
- Badanie preeklampsji (19+0 – 24+6): USG tętnic macicznych, ocena stężenia sFLt-1 oraz PLGF w osoczu, podwójny pomiar ciśnienia tętniczego.
Umów badanie
III trymestr ciąży
Kiedy?
Między 28 a 32 tygodniem ciąży.
Jakie badania?
- USG 3D lub 4D – pomiar wielkości płodu i szacunkowe określenie jego masy, badanie ruchów, ocena łożyska, pomiar ilości wód płodowych, ocena przepływu krwi do łożyska i płodu. Badanie można nagrać na pendrive.
- Badanie preeklampsji (30+0 do 34+6): USG tętnic macicznych, ocena stężenia sFLt-1 oraz PLGF w osoczu, podwójny pomiar ciśnienia tętniczego.
Film z badania prenatalnego – pamiątka na całe życie
Badania prenatalne do doskonała okazja, by uchwycić życie płodowe swojego Maluszka na pamiątkowym filmie. Jeżeli czas pozwoli, istnieje możliwość nagrania krótkiego fragmentu badania ultrasonograficznego na pendrive. Ponieważ badanie prenatalne jest badaniem lekarskim, nigdy całość oceny ultrasonograficznej nie jest nagrywana dla Pacjentów. Ponadto badanie trójwymiarowe oraz nagranie na płycie są dodatkowo płatne. Wynika to z konieczności zastosowania dodatkowych głowic ultrasonograficznych oraz dłuższego czasu badania.
Chęć nagrania filmu na pendrive należy zawsze zgłosić lekarzowi przed rozpoczęciem badania. Film nagrywany jest na nagrywarce zewnętrznej w czasie rzeczywistym, dlatego nie ma możliwości zapisania go po wykonanym badaniu USG.
Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać między 11. tygodniem a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (wskaźnik CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Badania prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży polegają na statystycznym szacowaniu ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Odbywa się to na podstawie oceny anatomii płodu w badaniu USG, w tym pomiaru przezierności karkowej oraz wyniku tzw. testu podwójnego, czyli stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG.
Ważne! Metody statystyczne nie dają stuprocentowej pewności, czy płód jest zdrowy czy chory. Pozwalają natomiast właściwie ocenić ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas przesiewowych badań prenatalnych, lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce. Do zaawansowanych metod diagnostycznych należą amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówki. Są to badania inwazyjne, obarczone ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą ciężarnej.
Drugie badanie prenatalne należy wykonać dokładnie między 18 a 23 tygodniem i 6 dniem ciąży. Badania w II trymestrze ciąży to przede wszystkim dokładna ocena anatomii płodu. Na jej podstawie lekarz może wykluczyć lub stwierdzić wady strukturalne płodu, tj.: wady serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep podniebienia, wady ośrodkowego układu nerwowego etc.
Istotnym elementem drugich badań prenatalnych jest echokardiografia. Echo serca płodu jest podstawowym badaniem kardiologicznym wykonywanym u kobiet w ciąży. Badanie służy do oceny anatomii klatki piersiowej i serca płodu oraz jego funkcjonowania. W trakcie badania można zdiagnozować nieprawidłowości budowy i funkcji serca oraz arytmię. Informacje, których dostarcza to badanie mogą zadecydować o dalszym przebiegu ciąży i porodu. Dzieci z wadami serca powinny przychodzić na świat w wyspecjalizowanych ośrodkach, w których natychmiast po porodzie uzyskają fachową pomoc. Współczesna medycyna daje także możliwość wewnątrzmacicznego leczenia chorób kardiologicznych u dziecka. Dzięki tzw. kardiologii prenatalnej w wielu przypadkach nie trzeba kończyć ciąży na długo przed terminem.
Trzecie badanie prenatalne należy wykonać między 28. a 32. tygodniem ciąży. Mimo, że nie jest ono refundowane przez NFZ, jest tak samo ważne jak pierwsze i drugie. Co więcej, badanie USG między 28 a 32 tygodniem ciąży, przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii i Perinatologii, jest obowiązkowym elementem prowadzenia ciąży.
Badanie w III trymestrze ciąży, podobnie jak drugie badanie prenatalne, polega przede wszystkim na szczegółowej ocenie anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Ponadto sprawdza się, czy wzrost i waga płodu odpowiada wiekowi ciąży. Możliwe jest także wychwycenie patologii ciąży m.in. nieprawidłowej ilości płynu owodniowego, niewydolności łożyska czy infekcji wewnątrzmacicznej, które mogą mieć istotny wpływ na dalszy przebieg ciąży oraz poród.
Badanie w trzecim trymestrze ciąży jest ważnym badaniem uzupełniającym. Nie może jednak zastąpić dokładnego badania anatomii płodu w okresie pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży. Na każdym etapie rozwoju ciąży, badanie ultrasonograficzne ma inną specyfikę. Inny jest też cel badania w I trymetrze ciąży, a inny w II i III – tłumaczy dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska.
Badania prenatalne Bielsko-Biała cena
Interesują Cię dokładny koszt badań prenatalnych? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu +48 735 122 777.
Jeśli posiadasz odpowiedni pakiet medyczny w ramach prywatnej opieki zdrowotnej w centrum medycznym LUX MED, Medicover, POLMED lub Enel-Med, badania prenatalne wykonasz u nas bezpłatnie.
Czytaj więcej
Zadbaj o zdrowie swojego
dziecka od pierwszych dni!
Umów się
na badanie prenatalne
w Gyncentrum Bielsko-Biała
Dziękujemy za wypełnienie formularz
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.