Co piąta para w Polsce w wieku rozrodczym boryka się z problemem niepłodności. Dla wielu z nich jedyną szansą na posiadanie dzieci jest in vitro – zapłodnienie pozaustrojowe. Sukces zabiegu zależy jednak od wielu czynników. Co wpływa na powodzenie procedury?
Jak przygotować się do in vitro w 4 krokach:
Krok 1: oczyszczenie
Oczyszczenie organizmu z toksyn jest ważnym elementem przygotowującym do ciąży. Źródłem toksyn jest zanieczyszczone powietrze, jedzenie, dym papierosowy, używki, ale także stres. Najlepszymi sposobami na oczyszczenie organizmu będzie: picie ok. 2l wody dziennie, aktywność fizyczna, zdrowa dieta, picie ziół czy preparatów kuracji oczyszczających. Zastosowanie takiego detoksu będzie miało bardzo dobroczynny wpływ na organizm, poczynając od lepszego samopoczucia, oczyszczenia wątroby, wsparcie krążenia i wspomaganie płodności.
Krok 2: odżywienie
Drugi krok przygotowujący do ciąży to zdrowa dieta. Warto przyjrzeć się temu, co ląduje na naszym talerzu, ponieważ to, co jemy ma duży wpływ na unormowanie gospodarki hormonalnej organizmu oraz na płodność. Ważna jest dieta urozmaicona, jedzenie pożywnych śniadań przed wyjściem z domu, lekkostrawnych kolacji – w sumie 4-5 posiłków dziennie. Warto przygotowywać potrawy w domu i unikać jedzenia fast foodów. Postawienie na owoce, warzywa, mięsa i ryby pozwoli szybko nasycić organizm potrzebnymi witaminami.
Krok 4: przygotowanie psychiczne
Do zabiegu należy przygotować się nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. Rozmawianie o emocjach z partnerem jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli zmniejszyć stres i presję, które towarzyszą przygotowaniom do zabiegu. Warto dzielić się wszystkimi odczuciami i spędzać dużo czasu z partnerem. Wsparcie emocjonalne może zapewnić także lekarz, klinika, a w razie potrzeby grupa wsparcia czy psycholog.
Krok 4: masaż płodności
Masaż płodności to naturalna terapia, która pomoże Ci przygotować się do procedury in vitro i do ciąży. Podczas gdy tradycyjny masaż zmniejsza stres i poprawia krążenie, masaż płodności zwiększyć krążenie układu rozrodczego i wspiera tworzenie zdrowego środowiska jajników i macicy. Masaże wspierające płodność to żadna nowość – były stosowane od wieków, aby pomóc kobietom przygotować się do ciąży. Obecnie są coraz bardziej popularne i oferuje je wiele salonów. Techniki stosowane podczas takiego masażu opierają się na głębokim masażu tkanek, który wspomaga detoksykację organizmu oraz pozwala rozbijać zrosty pozapalne występujące w obrębie jajowodów. Zwolnione oraz głębsze ruchu w masażu pomagają w relaksacji organizmu i polepszeniu krążenia krwi. Masowane narządy: macica, jajowody i jajniki funkcjonują następnie lepiej, a masaż wpływa na zachowanie równowagi hormonalnej.
Masaż płodności pomaga przygotować się do zapłodnienia in vitro przez:
- zwiększenie krążenia w jajnikach i macicy
- zmniejszenie stresu
- doprowadzenie świeżej utlenowanej krwi do macicy i jajników
- wspieranie hormonalnej równowagi
Uwaga: masaż powinien być wykonywany wyłącznie przed rozpoczęciem procedury in vitro i przed rozpoczęciem brania leków. Masażu nie można wykonywać także po transferze zarodków, ani w trakcie ciąży.