Zostaliście zakwalifikowani do programu in vitro i zastanawiacie się jak przebiegają kolejne etapy leczenia? Przedstawiamy 10 kroków, które dokładnie opisują przebieg całego leczenia.
1. Kontakt z koordynatorem medycznym
Z naszymi medycznymi koordynatorami można skontaktować się telefonicznie, mailowo lub osobiście w klinice. Przed pierwszą wizytą lekarską pacjent uzyskuje szereg niezbędnych informacji o programie in vitro z komórką dawczyni. Koordynator w trakcie spotkanie lub rozmowy telefonicznej/mailowej odpowiada na wszelkie nurtujące pytania i wątpliwości związane z procedurą. Ustala z pacjentami termin pierwszej wizyty lekarskiej.
2. Wizyta lekarska kwalifikująca do programu
W trakcie wizyty kwalifikującej do programu lekarz ustala dla pacjentów protokół leczenia. Zaraz po wizycie koordynator wypełnia z pacjentami niezbędną dokumentację. Pacjenci wykonują zlecone badania i pozostają w stałym kontakcie ze swoim opiekunem medycznym.
3. Dopasowanie dawczyni
Koordynator wraz z lekarzem dopasowuje dla pacjentów odpowiednią Dawczynie. Po dopasowaniu dopinane są sprawy formalne – opłacenie programu i podpisanie umów.
4. Oczekiwania na wyniki
Koordynator informuje pacjentów o wynikach. Jeśli wyniki są prawidłowe umawiamy pacjentów na wizytę, podczas której lekarz rozpisuje leki przygotowujące do transferu.
- jeśli wyniki są nieprawidłowych koordynator konsultuje to z lekarzem i informuje pacjenta o dodatkowych zaleceniach
- pacjent może zadzwonić lub napisać do swojego koordynatora z każdym pytaniem i wątpliwością, jaka pojawia się w trakcie trwania leczenia.
5. Przygotowanie do procedury
Pacjentka rozpoczyna przygotowanie wg ustalonego protokołu. Informuje swojego koordynatora o rozpoczęciu zażywania leków. Koordynator ustala pacjentce wizytę kontrolną w trakcie przygotowania do transferu.
6. Kontrola w trakcie przygotowania do transferu
W trakcie wizyty kontrolnej lekarz ustala dzień zapłodnienia i transferu. Koordynator ustala szczegóły w laboratorium i informuje pacjentów.
7. Zapłodnienie komórek i hodowla zarodków
Kiedy endometrium pacjentki jest odpowiednie do wymagań procedury zapłodnione zostają komórki jajowe i postępuje hodowla uzyskanych zarodków. Pacjent uzyskuje codziennie informacje z laboratorium o postępach hodowli laboratoryjnej.
8. Transfer
Według zaleceń lekarza prowadzącego w 3 albo 5 dniu hodowli zarodków wykonywany jest transfer. Pacjenci pojawiają się w klinice i lekarz dokonuje procedury. Po zabiegu wykonywana jest konsultacja, w trakcie której zostają przekazane niezbędne informacje o stosowaniu leków, dacie wykonania badania bety HCG i stylu życia na kolejne 11 dni po transferze.
9. Po transferze
Pacjent stosuje zalecenia lekarza i koordynatora. Pacjent zawsze może zadzwonić do koordynatora jeśli pojawi się konieczność konsultacji.
10. Dzień badania beta HCG
Pacjenci informują swojego koordynatora o pierwszym wyniku bety. Koordynator przekazuje wiadomość lekarzowi i informuje pacjentów o dalszych zaleceniach lekarza. Kolejna beta powinna być wykonana po 48h od poprzedniej i usg po 21 dniach od transferu.