Leczenie niepłodności Article · 24 sierpnia 2018

10 pytań o inseminację

Na czym polega inseminacja? Czy jest alternatywą dla in vitro? Kto może skorzystać z procedury? Ile kosztuje? Pytań jest wiele! My wybraliśmy te najczęściej zadawane przez pacjentów Gyncentrum i odpowiadamy!

10 pytań o inseminację

Statystycznie każdy z nas zna kogoś, kto ma problem z poczęciem potomstwa. Zdolności rozrodcze nie są mocną stroną naszego pokolenia i mogą dotyczyć nawet co 4. pary (WHO).

 

W odpowiedzi na ten fakt, medycyna stawia na terapie wspomaganego rozrodu. Jedną z możliwości jest inseminacja domaciczna. Na czym polega? Czy jest alternatywą dla in vitro? Kto może skorzystać z procedury? Ile kosztuje? Pytań jest wiele! My wybraliśmy te najczęściej zadawane przez pacjentów Gyncentrum i odpowiadamy!

 

Inseminacja – na czym polega ta metoda zapłodnienia?

 

Inseminacja jest najprostszą i najmniej obciążającą metodą wspomaganego rozrodu. Polega ona na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia. Starannie przygotowane w laboratorium andrologicznym nasienie podaje się bezpośrednio do jamy macicy za pomocą cieniutkiego cewnika, co pozwala pominąć barierę śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim przeciwciał, bakterii i grzybów. Inseminacja może być wykonywana w cyklu naturalnym lub po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania.

 

Jakie są wskazania do inseminacji?

 

Do zabiegu inseminacji kwalifikują się pary, u których stwierdza się:

 

  • zaburzenia owulacji,
  • czynnik szyjkowy (nieprawidłowości anatomiczne szyjki macicy, zaburzenia w obrębie śluzówki, brak śluzu),
  • obniżone parametry nasienia męża/partnera (mała ruchliwość, mała liczba plemników),
  • obecność przeciwciał uniemożliwiających dotarcie plemnika do komórki jajowej,
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia),
  • endometrioza I i II stopnia,
  • trudności związane ze współżyciem seksualnym.

 

Jak przebiega inseminacja?

 

Bezboleśnie! Ból to jeden z podstawowych obaw pacjentek. Sam przebieg procedury jest zależny od tego, czy wykonuje się ją z nasieniem partnera czy z nasieniem anonimowego dawcy. Opisujemy dwie możliwości:

 

Inseminacja nasieniem partnera

 

  • Ok. 24 godziny przed zabiegiem podaje się podskórnie leki powodujące uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego.
  • 1,5-2 godziny przed umówionym zabiegiem Partner oddaje nasienie, które jest odpowiednio preparowane w laboratorium andrologicznym.
  • Laboratorium andrologiczne jest zobowiązane poinformować rejestrację o gotowości materiału do inseminacji.
  • Inseminacja odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Inseminację poprzedza badania USG, w celu oceny wielkości pęcherzyków oraz endometrium (błony śluzowej wyścielającej macicę)

 

Inseminacja nasieniem dawcy 

  • Ok. 24 godziny przed zabiegiem podaje się podskórnie leki powodujące uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka jajnikowego.
  • Pacjentka informowana jest o konieczności potwierdzenia przybycia na zabieg na 60 min przed planowanym zabiegiem – dopiero wtedy laboratorium rozpoczyna preparowanie nasienia dawcy do inseminacji.
  • Laboratorium andrologiczne jest zobowiązane poinformować rejestrację o gotowości materiału do inseminacji.
  • Inseminacja odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Inseminację poprzedza badania USG, w celu oceny wielkości pęcherzyków oraz endometrium

 

Po inseminacji pacjentka pozostaje na fotelu ginekologicznym jeszcze przez ok 10-20 min. Po zabiegu nie ma żadnych przeciwskazań dotyczących aktywności fizycznej ani współżycia z partnerem.

 

Jaka jest skuteczność inseminacji?

 

Czy zabieg jest gwarancją sukcesu? Czy warto wziąć go pod uwagę w zmaganiach z problemami w zajściach w ciążę? Ponieważ do procedury podchodzi się bardzo indywidualnie, ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Na sukces wpływa wiele czynników, wśród nich np. parametry nasienia, wiek kobiety, ilości wystymulowanych dojrzałych pęcherzyków. Statystyki dotyczące skuteczności inseminacji są różne. Można spotykać się z informacjami, według których efektywność tej metody wspomagania rozrodu rozciąga się od około 10 do 25 proc. na cykl. Statystyki zaniżają pacjenci, u których nie znamy przyczyny niepłodności (tzw. niepłodność idiopatyczna), u których pierwszym krokiem leczenia będzie inseminacja. Przypadki bardzo słabych parametrów nasienia, zwłaszcza ruchliwości plemników i ich morfologii a także zdiagnozowane zaburzenia genetyczne kwalifikują parę do bardziej zaawansowanych procedur technik rozrodu wspomaganego medycznie.

 

Dowiedz się więcej: Inseminacja 

 

Ile razy można wykonać inseminację?

 

Czy w przypadku, kiedy pierwsza inseminacja nie kończy się sukcesem, czyli ciążą, można podjąć kolejne próby? O ile nie ma przeciwskazań medycznych, jak najbardziej tak! Natomiast nie przeprowadza się tej procedury w nieskończoność. Najczęściej zabieg powtarza do sześciu Dlaczego po sześciu  cyklach rezygnuje się z kolejnych zabiegów? Jeżeli stwarza się korzystne warunki i żaden z sześciu cykli nie kończy się ciążą, oznacza to, że nadal nie wszystkie przeszkody zostały wyeliminowane, warto rozważyć wtedy skorzystanie z innej metody.

 

Jak do inseminacji powinna się przygotować kobieta?

 

Inseminacja dotyczy obojga partnerów i każdy z nich, oprócz wykonania wymaganych badań, musi odpowiednio przygotować się do zabiegu. W przypadku obojga partnerów przygotowanie wygląda inaczej, jednakże nie wymaga szczególnego wysiłku i zaangażowania.

 

Kobieta – w zależności od ustaleń z lekarzem, pacjentka przyjmuje odpowiednio dobrane leki stymulujące. Odnośnie zaleceń związanych z samą procedurą, ważne, aby w czasie inseminacji pęcherz moczowy kobiety był wypełniony. Dlaczego? Ułatwia to wejście cienkim cewnikiem, którym podaje się przygotowane nasienie do macicy.

 

Badania, które należy wykonać przed zabiegiem:

 

  • Anty – HIV – 1,2
  • Anty – HCV – Ab
  • HBs Ag
  • Anty- HBc
  • VDRL
  • toksoplazmoza ( IgG/IgM)
  • wymaz w kierunku Chlamydii-Ureaplasmy-Mycoplasmy (met.PCR)
  • badanie cytologiczne
  • badanie czystości pochwy
  • badanie przeciwciał różyczki (IgG/IgM)

 

Jak do inseminacji powinien się przygotować mężczyzna?

 

Przygotowanie mężczyzny do inseminacji wymaga przede wszystkim dostosowania się do wytycznych związanych z samą procedurą oddania nasienia. Zaleca się, aby zachować wówczas 3 – 7 dniowy okres abstynencji seksualnej oraz alkoholowej. Oddanie nasienia powinno nastąpić w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w pracowni rozrodu wspomaganego.

 

W przypadku inseminacji, która następuje bezpośrednio po oddaniu nasiania, mężczyzna nie wykonuje badań. W przypadku mrożenia nasienia, należy wykonać następujące badania:

 

  • Anty – HIV – 1,2
  • Anty – HCV – Ab
  • HBs Ag
  • Anty- HBc
  • VDRL

 

Po co przygotowuje się nasienie przed inseminacją ?

 

Oddane przez mężczyznę nasienie musi być odpowiednio przygotowane przed zaaplikowaniem go do dróg rodnych kobiety, w tym celu podlega szczegółowej analizie. Wszystko po to, wybrać, a następnie zagęścić plemniki o prawidłowej budowie i ruchliwości. Kolejnym ważnym aspektem jest usunięcie z nasienia bakterii oraz nieruchomych plemników. Na tym etapie oddziela się także plemniki od płynu nasiennego.

 

Inseminacja czy in vitro?

 

Zaczniemy od tego, że inseminacja nie jest alternatywą dla in vitro – ani odwrotnie. Obie metody stosuje się w ściśle określonych okolicznościach, a ich wybór zależy od konkretnego przypadku i podyktowany jest wskazaniami medycznymi. Metoda in vitro uchodzi za bardziej skuteczną i jest stosowana w trudniejszych z medycznego punktu widzenia przypadkach. Wśród wskazań do zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego wymienia się: zaawansowaną endometriozę, niedrożność jajowodów, brak owulacji, niskie parametry nasienia, brak skuteczności wcześniej wypróbowanych metod leczenia niepłodności oraz niepłodność o nieustalonej przyczynie.

 

Zobacz też: Programy in vitro

 

Informujemy, że niniejszy artykuł nie może być tratowany jako porada medyczna. Wszelkie pytania i wątpliwości należy omówić z lekarzem.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności

Masz więcej pytań dotyczących inseminacji?
Skontaktuj się z nami!