Hymenotomia
Hymenotomia – 10-20 minut i po problemie.
Na zabieg hymenotomii decydują się młode kobiety, które nie mogą współżyć ze względu na odczuwany ból. Wówczas nacina się zbyt grubą i niepodatną błonę dziewiczą, co umożliwia im inicjację seksualną. Zabieg wykonywany jest nieinwazyjnie, laserowo i w znieczuleniu miejscowym. Hymenotomię poleca się również kobietom, które ze względu na strach przed rozerwaniem błony dziewiczej, nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego. Jej nacięcie umożliwia więc bezbolesną inicjację seksualną.
Specjaliści Gyncentrum czekają na Ciebie w Katowicach
Gdzie wykonać hymenotomię w Katowicach?
Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
(CH Libero, poziom 2).
Wskazania do zabiegu Hymenotomii:
- Wskazania medyczne: gdy błona jest zbyt gruba i nieelastyczna, co utrudnia lub uniemożliwia jej przerwanie i odbycie pierwszego stosunku; lub też całkowicie zarośnięta, przez co krew menstruacyjna nie ma jak wypłynąć z dróg rodnych.
- Wskazania psychologiczne: gdy kobieta unika stosunków seksualnych w obawie przed nieprzyjemnymi doznaniami towarzyszącymi przerwaniu ciągłości błony dziewiczej.
Przeciwwskazania do zabiegu
Zabiegu nie powinno wykonywać się wówczas, gdy:
- kobieta jest w trakcie menstruacji,
- choruje na cukrzycę,
- cierpi na chorobę nowotworową,
- posiada zaburzenia krzepnięcia krwi,
- pojawiły się u niej infekcje w obrębie okolic intymnych.
Przygotowanie do zabiegu
Podstawą jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, który ocenia stan zdrowia pacjentki, jej motywację do wykonania zabiegu, a także zleca wykonanie niezbędnych badań ginekologicznych i cytologicznych. Jeśli pacjentka kwalifikuje się do hymenotomii, wówczas powinna pamiętać, by w dniu zabiegu pojawić się na czczo na minimum 6 godzin przed zabiegiem. Na trzy dni przed operacją należy również ograniczyć palenie papierosów, a na dwa tygodnie przed odstawić witaminę E i niektóre leki, które zostaną wskazane przez specjalistę, jak np. leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe. Istotne jest również informowanie lekarza o przebytych infekcjach w ostatnich tygodniach przed zabiegiem.
Umów zabiegPrzebieg zabiegu
Zabieg trwa zaledwie 10-20 minut i odbywa się wyłącznie w znieczuleniu miejscowym oraz przy pomocy lasera. Lekarz wykonuje nim nacięcie błony dziewiczej. Czasem samo nacięcie okazuje się niewystarczające i wówczas wycięta zostaje część fałdu błony. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności, a po ok. 1-2 miesiącach powrócić do aktywności seksualnej.
Rekonwalescencja po zabiegu
Hymenotomia nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Trwa ona zwykle ok. 1 miesiąca. Rana po nacięciu błony dziewiczej goi się przez ok. 2 tygodnie. W tym czasie mogą występować niewielkie plamienia i dolegliwości bólowe, które można łagodzić dostępnymi środkami przeciwbólowymi (najczęściej nie są one jednak potrzebne). W trakcie rekonwalescencji warto ograniczyć wysiłek fizyczny oraz zadbać o higienę miejsc intymnych. Do pełnej aktywności seksualnej kobieta powraca zwykle po upływie 1-2 miesięcy od zabiegu.
Kilka słów o błonie dziewiczej…
Błona dziewicza, a fachowo wieniec pochwy, w rzeczywistości nie jest błoną, lecz fałdem śluzówki zlokalizowanym na granicy pochwy. Może mieć różny kształt oraz różną liczbę otworów, przez które w trakcie miesiączki wydostaje się krew menstruacyjna. Niestety u niektórych kobiet błona dziewicza jest ich całkowicie pozbawiona. Taka sytuacja wymaga interwencji chirurgicznej, w przeciwnym razie krew menstruacyjna nie będzie miała jak wydostać się na zewnątrz.
Do przerwania (defloracji) błony dziewiczej dochodzi najczęściej w trakcie pierwszego stosunku seksualnego, niekiedy także w innych sytuacjach, np. podczas intensywnych ćwiczeń czy masturbacji. Może towarzyszyć temu lekkie plamienie oraz dyskomfort, ale powinno sprawiać kobiecie bólu. Niestety błona dziewicza nie zawsze ma postać cienkiego, elastycznego i dającego łatwo się przerwać fałdu śluzówki. Bywa, że jest ona gruba i nieelastyczna – na tyle gruba, że jej przerwanie podczas pierwszego stosunku jest dla kobiety bardzo bolesne. Czasem do defloracji w ogóle nie dochodzi. Niepowodzenia w trakcie pierwszej próby stosunku oraz nieprzyjemne odczucia mogą pozostawić trwały ślad w psychice młodej kobiety, a nawet zniechęcić ją do zbliżeń. Zdarza się, że kobieta rezygnuje z życia seksualnego w obawie przed bólem i krwawieniem towarzyszącym defloracji. Dlatego problem grubej błony dziewiczej warto rozwiązać możliwie jak najszybciej i rozważyć hymenotomię.
Hymenotomii w Gyncentrum? Skontaktuj się z Infolinią Gyncentrum.
Czytaj więcej
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.