Inseminacja Kraków
Gdzie wykonać zabieg inseminacji w Krakowie?
Zabieg inseminacji wykonasz w Klinice Gyncentrum w Krakowie przy ul. Mehoffera 10. Aby wykonać inseminację domaciczną w Gyncentrum Kraków należy wcześniej ustalić termin wizyty. Można to zrobić osobiście lub kontaktując się z Infolinią Gyncentrum.
Umów badanieKlinika Gyncentrum Kraków
ul. Mehoffera 10
Inseminacja – najprostsza i najmniej obciążająca metoda wspomagania rozrodu.
Umów badanieInseminacja polega na bezpośrednim podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego wcześniej nasienia pobranego od partnera lub anonimowego dawcy. Nasienie podawane jest za pomocą cieniutkiego cewnika, co pozwala pominąć barierę śluzu szyjkowego i znajdujących się w nim przeciwciał, bakterii oraz grzybów. Inseminację przeprowadza się w trakcie naturalnej owulacji lub owulacji stymulowanej hormonalnie.
W Klinice Gyncentrum Kraków przeprowadzamy inseminację domaciczną nasieniem partnera lub anonimowego dawcy wraz z oznaczeniem beta hCG po 14 dniach od procedury. Dodatkowo korzystamy z innowacyjnej metody selekcji plemników Fertile Chip, która umożliwia wybór plemników o najwyższym potencjale do zapłodnienia.
Dla kogo jest zabieg inseminacji?
Podstawowym wskazaniem do inseminacji jest niepłodność, czyli zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, pomimo regularnego współżycia bez stosowania żadnych środków antykoncepcyjnych. Niepłodność może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nie wszystkie będą wskazaniem do inseminacji.
Zabieg ten jest proponowany parom, u których:
- występuje niemożność odbycia stosunku pochwowego,
- występuje niepłodność o podłożu immunologicznym, spowodowana tzw. wrogim śluzem szyjkowym (w śluzie znajdują się przeciwciała działające plemnikobójczo),
- występują obniżone parametry nasienia (mała liczba, mała ruchliwość plemników),
- występuje endometrioza I i II stopnia,
- występuje niepłodność idiopatyczna.
Kiedy zabiegu inseminacji nie wykonujemy?
W niektórych przypadkach inseminacja ma małe szanse powodzenia. Aby procedura mogła zakończyć się sukcesem, muszą zostać z spełnione określone warunki. W przeciwnym razie inseminacja może okazać się zupełnie nieskuteczna i lekarz podejmie decyzje o odstąpieniu od procedury.
Inseminacji nie wykonuje się w przypadku:
- niedrożnych jajowodów – drożne jajowody są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia inseminacji,
- mięśniaków macicy,
- polipów,
- stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych,
- zaburzeń błony śluzowej macicy,
- parametrów nasienia niespełniających wymogów (koncentracja i ruchliwość plemników znacząco poniżej normy),
- występowania choroby nowotworowej,
- obecności bakterii w nasieniu partnera.
Inseminacja krok po kroku
Najczęściej zadawane pytania
dotyczące inseminacji
W inseminacji wykorzystujemy naturalny potencjał rozrodczy partnerów. Plemniki (po odpowiednim ich przygotowaniu i podaniu do macicy) same dążą do zapłodnienia komórki jajowej. Zabieg ma pomóc jedynie w pominięciu barier, które mogłyby uniemożliwić zapłodnienie i ułatwić plemnikom drogę do komórki jajowej. Zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro) jest już bardziej zaawansowaną i złożoną procedurą. Najpierw kobieta musi przejść stymulację owulacji, by możliwe było pozyskanie jak największej ilości pęcherzyków jajnikowych z komórkami jajowymi w środku. W kolejnym etapie na drodze punkcji komórki jajowe są pobierane i przekazywane do laboratorium, gdzie dochodzi już do połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Zapłodnienie odbywa się więc poza organizmem kobiety, a nie jak w przypadku inseminacji w organizmie. Gotowe zarodki są następnie hodowane przez kilka dni i podawane do macicy – etap ten nazywamy transferem zarodka.
Przed przystąpieniem do inseminacji, poza podstawowym badaniem ginekologicznym, kobieta powinna mieć wykonane następujące badania:
- ocena rezerwy jajnikowej (AMH, AFC, FSH, Estradiol)
- Sono-HSG (badanie drożności jajowodów)
- badanie cytologiczne
- badania wirusologiczne (HIV, HCV, HBS, HBC, VDRL)
- badanie w kierunku Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Ureoplasma urealitycum
W przypadku mężczyzn jedynym wymaganym badaniem jest badanie nasienia.
Skuteczność inseminacji zależy od przyczyny problemów, z jakimi boryka się para. Jeśli kobieta i mężczyzna są zdrowi, a powodem wykonania inseminacji są zaburzenia seksualne i niemożność odbycia stosunku pochwowego, wówczas szanse na uzyskanie ciąży drogą inseminacji domacicznej będą wynosić ok. 25 – 30%, czyli mniej więcej tyle samo, ile wynoszą u młodych, zdrowych par, współżyjących w najbardziej płodnym momencie cyklu. Trzeba jednak pamiętać, że pary korzystają z inseminacji domacicznej także z zupełnie innych wskazań – obniżonych parametrów nasienia, łagodnej endometriozy, zaburzeń immunologicznych. W takim przypadku nie możemy spodziewać się maksymalnej skuteczności zabiegu – będzie ona wynosiła od kilku do kilkunastu procent.
Bezskutecznie staracie się o dziecko?
Umówcie konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności Gyncentrum Kraków!
Rodzaje inseminacji
W zależności od pochodzenia nasienia oraz miejsca jego podania wyróżnia się kilka rodzajów inseminacji. Najczęściej stosowaną metodą podania nasienia jest inseminacja domaciczna. Jeśli nasienie partnera jest dobrej jakości, wówczas zostaje ono podane partnerce. Jeśli nasienie jest słabej jakości lub niemożliwe jest jego pobranie, wówczas proponowane jest skorzystanie z nasienia anonimowego dawcy.
Podział ze względu
na miejsce podania nasienia
- Inseminacja domaciczna – nasienie mężczyzny trafia do jamy macicy. Najczęściej wykonywana i najbardziej skuteczna.
- Inseminacja doszyjkowa – nasienie mężczyzny trafia do szyjki macicy.
- Inseminacja dojajowodowa – nasienie mężczyzny trafia do jajowodu. Obecnie ten rodzaj inseminacji jest wykonywany najrzadziej.
Podział ze względu
na pochodzenie nasienia
- Inseminacja nasieniem partnera – nasienie do inseminacji oddawane jest w dniu zabiegu w klinice Gyncentrum. Minimalna ilość plemników w nasieniu wymagana do przeprowadzania inseminacji to 10 mln na ml. Do inseminacji wykorzystuje się jedynie plemniki o odpowiedniej ruchliwości oraz morfologii.
- Inseminacja nasieniem dawcy – w sytuacji, gdy nasienie partnera nie spełnia kryteriów wymaganych do przeprowadzenia zabiegu inseminacji (odpowiednia ilość, ruchliwość oraz prawidłowe wyniki morfologii plemników) możliwe jest wykorzystanie nasienia dawcy. Nasienie dawcy użyte do inseminacji poddawane jest okresowi karencji, podczas której wykonywane są szczegółowe badania wirusologiczne i mikrobiologiczne.
Cena zabiegu inseminacji w Krakowie
Interesuje Cię koszt inseminacji w Krakowie? Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem lub kontaktu z infolinią Gyncentrum pod nr telefonu +48 735 122 777.
Czytaj więcej
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.