Od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko? Skonsultujcie się ze specjalistą leczenia niepłodności Gyncentrum i rozpocznijcie diagnostykę Waszego problemu.
Diagnostyka niepłodności
Trafna diagnoza-podstawa leczenia niepłodności
Aby leczenie niepłodności było skuteczne konieczne jest przeprowadzenie szeregu badań, które umożliwią postawienie trafnej diagnozy i wybranie najlepszej dla danej pary metody leczenia. Diagnostyka niepłodności zawsze dotyczy obu partnerów. Pierwszym krokiem w procesie jest wywiad medyczny, podczas którego specjalista pozyskuje wiele ważnych informacji dotyczących dotychczasowych starań o dziecko. Zazwyczaj na wstępnym etapie diagnostycznym pacjenci proszeni są o wykonanie badań hormonalnych i badań w kierunku najczęstszych chorób infekcyjnych. Jeśli sytuacja tego wymaga Pacjenci kierowani są na konsultacje specjalistyczne.
Metody diagnostyki niepłodności
Badanie profilu cytokin Th1/Th2 techniką cytometrii przepływowej umożliwia procentowe oznaczenie cytokin produkowanych przez limfocyty Th1 i Th2 oraz wyznaczenie stosunku Th1/Th2.
Jedną z coraz częstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę są zaburzenia immunologiczne. Szacuje się, że mogą one odpowiadać za 6 do 12% przypadków niepłodności.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej są częstą przyczyną problemów z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Badania hormonalne są pierwszym krokiem w diagnostyce niepłodności.
Ocena rezerwy jajnikowej to podstawowy test mówiący o stanie płodności kobiety. Rezerwa jajnikowa to ilość pęcherzyków w jajniku zdolnych do wzrostu i rozwoju komórki jajowej.
Badanie nasienia (badanie spermy) to podstawowa metoda diagnostyki męskiej płodności. Analiza pozwala określić zdolności rozrodcze mężczyzny oraz zdiagnozować ewentualną przyczynę niepłodności.
Test na płodność z darmową konsultacją niepłodnościową. Jeśli mężczyzna podda się kompleksowemu badaniu nasienia, a jego partnerka wykona badanie AMH, para otrzymuje darmową konsultację niepłodnościową.
Gdzie można umówić się na konsultację niepłodności?
Konsultację niepłodności odbędziesz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu! Zapraszamy!
Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
Diagnostyka niepłodności u kobiet
Najczęstszą przyczyną problemów z płodnością u kobiet są zaburzenia hormonalne. W tym przypadku w pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie poziomu hormonów, szczególnie FSH i LH. Ten pierwszy wytwarzany jest przez przedni płat przysadki mózgowej i odpowiada za powstawanie i dojrzewanie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego pęcherzyków Graafa. FSH reguluje też charakterystyczne dla fazy cyklu miesiączkowego zmiany w błonie śluzowej wyściełającej macicę. – Duże znaczenie w diagnostyce niepłodności ma badanie poziomu hormonu LH, który również jest produkowany przez przysadkę mózgową. Jego poziom we krwi jest zależny od fazy cyklu miesiączkowego. Największe stężenie hormonu LH występuje podczas ostatnich dni fazy pęcherzykowej powodując wzrost pęcherzyka Graafa oraz owulację.
Kolejnym istotnym elementem w diagnozowaniu niepłodności jest sprawdzenie poziomu estradiolu wydzielanego przez komórki w dojrzewających pęcherzykach Graafa, w korze nadnerczy i łożysku. Na podstawie wyników, lekarz jest w stanie zdiagnozować ewentualne choroby jajników. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, która z wiekiem maleje. Aby dowiedzieć się, jaka ilość komórek jeszcze pozostała, należy sprawdzić poziom AMH. Z wyników można wyczytać również, jaki jest poziom płodności, rezerwy jajnikowej, a także czy nie doszło do przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników. Panie, które maja problem z zajściem w ciążę, powinny też zbadać poziom prolaktyny i progesteronu.
W większości przypadków, badania USG i hormonalne przynoszą odpowiedź na pytanie, co może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Jeśli tak się nie dzieje, specjalista zaleca dalsze badania, m.in.: immunologiczne, genetyczne, bakteriologiczne.
Diagnostyka niepłodności u mężczyzn
Podstawowym badaniem, który ma na celu zdiagnozowanie niepłodności u mężczyzny, jest badanie nasienia, dzięki któremu lekarz dowiaduje się o ruchliwości, kondycji, budowie oraz ilości plemników w ejakulacie. Należy pamiętać, by zachować wstrzemięźliwość płciową przed badaniem. Okres abstynencji seksualnej mężczyzny powinien trwać od 2 do 7 dni. Chodzi o nagromadzenie odpowiedniej ilości plemników i o to, by nie były one zbyt „stare”. Na niepłodność najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia, palą papierosy lub noszą ciasną bieliznę. Panowie, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne w obrębie układu rozrodczego, stany po skręcie jądra, wnętrostwo w dzieciństwie lub byli poddawani terapii steroidami płciowymi, również mogą cierpieć na problemy związane z niepłodnością.
Czytaj więcej
Zrób pierwszy krok
Umów się na konsultację!
Wykonaj konsultację niepłodności
w klinice Gyncentrum
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu konsultacji niepłodności.