Wczesne wykrywanie
Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse na wyleczenie choroby. Niestety większość chorób nowotworowych ma bardzo podstępny przebieg i zaczyna objawiać się dopiero w zaawansowanym stadium. Nie jesteśmy w stanie samodzielnie zauważyć, że jesteśmy chorzy. Co więc zrobić? Jak wcześnie wykryć nowotwór? Z pomocą przychodzi nam profilaktyka nowotworowa. Może ona ocalić nasze życie.
Na czym polega profilaktyka nowotworowa?
Najważniejszą rolę w profilaktyce nowotworów odgrywa regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Badania przesiewowe pozwolą nam wykryć chorobę na wczesnym stadium, co zwiększy skuteczność leczenia. Profilaktyka nowotworów wielu pacjentom uratowała już życie.
Profilaktyka nowotworów składa się z trzech elementów:
- Edukacja na temat tego, czym są choroby nowotworowe i jak się objawiają
- Prowadzenie stylu życia minimalizującego szanse wystąpienia nowotworu
- Regularna kontrola swojego zdrowia poprzez badania przesiewowe
Badanie mammograficzne polega na prześwietleniu rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania. Pozwala to na dokładne zbadanie piersi i wykrycie nawet najmniejszej zmiany.
Sonomammografia jest jednym z elementów profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki chorób piersi, w tym raka piersi. USG piersi jest wykonywane na każdym etapie diagnostyki.
HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którego obecność wykrywana jest u 99,7% kobiet ze zdiagnozowanym rakiem szyjki macicy. Co roku na raka szyjki macicy zapada około 3,5 tys. Polek.
CINtec PLUS Cytology to zaawansowany test immunocytochemiczny, pozwalający na ocenę komórek w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych. Test CINtec PLUS Cytology łączy w sobie dwa biomarkery: p16 oraz Ki-67.
Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC, (ang. Liquid Based Cytology) to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy.
Badanie polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego przy pomocy igły o odpowiedniej grubości pod kontrolą USG w znieczuleniu miejscowym. Pozyskana tkanka trafia do badania histopatologicznego.
Badanie umożliwia identyfikację nieprawidłowości w sekwencji kodującej tych genów. Pozwala to określić, czy u danej osoby występuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi i/lub jajnika.
Odwiedź nas w jednej z naszych klinik
Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140
Samobadanie
Wszystkie przesiewowe badania profilaktyczne są bardzo ważne. Jednak równie istotne jest to, co możemy zrobić samodzielnie. Raka możemy wykryć przed własnym lustrem poprzez samobadanie piersi. Należy wykonywać je raz w miesiącu po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Zalecamy robić to według poniższej instrukcji:
- Stań przed lustrem nago z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała. Przyjrzyj się piersiom pod względem ich kształtu, symetryczności. Zwróć uwagę, czy nie pojawiły się żadne wklęsłe lub wypukłe zmiany;
- Przyjrzyj się piersiom z rękami opartymi na biodrach, a następnie z rękami uniesionymi ku górze;
- Ściśnij delikatnie brodawkę i sprawdź, czy nie wydostaje się z niej żaden płyn;
- Unieś jedną rękę za głowę, a drugą dotykaj powoli jednej piersi. Wykonuj ruch okrężny na całym obszarze piersi, a następnie od brodawki do dołu pachwowego. Powtórz czynności z drugą piersią, a następnie wykonaj cały punkt w pozycji leżącej.
Masz więcej pytań odnośnie profilaktyki nowotworowej?
Skontaktuj się z nami!
Dziękujemy za wypełnienie formularz
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin konsultacji.