Mammografia

Najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie!

Globalnie wykrywa się go u 12% kobiet, a tylko w Polsce z jego powodu umiera prawie 6 000 pacjentek rocznie. Regularne badania profilaktyczne, jak mammografia, pozwalają na wykrycie choroby w stadium, w którym może ona być całkowicie wyleczona.

Mammografia

Masz piersi?
Zbadaj się!

Bezpłatne badania mammograficzne w Gyncentrum

Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, realizowane w ramach programu profilaktyki raka piersi. Aby wykonać badanie, nie potrzebujesz skierowania – wystarczy, że zgłosisz się do Gyncentrum w celu ustalenia terminu badania.

Jeśli nie kwalifikujesz się do programu (masz mniej niż 50 lat lub więcej niż 69), możesz wykonać mammografię bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza ginekologa lub prywatnie.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Podstawowym czynnikiem ryzyka w przypadku raka piersi jest wiek – dlatego też każda kobieta po 50. roku życia powinna pamiętać o comiesięcznej samokontroli piersi oraz regularnych badaniach profilaktycznych. Badanie mammograficzne wykonywane być powinno co najmniej raz na 2 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nowotworu są:

 • obciążenia genetyczne (występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie)
 • czynniki hormonalne (zaburzenia hormonalne, długotrwałe stosowanie antykoncepcji)
 • otyłość
 • brak aktywności fizycznej
 • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłowa dieta

Jak wygląda badanie?

Badanie mammograficzne polega na prześwietleniu rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania. Pozwala to na dokładne zbadanie piersi i wykrycie ewentualnych, nawet najmniejszych zmiany. Badanie wiąże się z lekkim dyskomfortem (powodowanym uciskiem sprzętu, koniecznym jednak do uzyskania prawidłowego obrazu), ale nie wymaga znieczulenia.

Kiedy wykonać badanie?

Pierwszą mammografię powinno się wykonać już po ukończeniu 40. roku życia, natomiast po ukończeniu 50 lat profilaktyczne badania w kierunku raka piersi powinno się wykonywać co na mniej raz na 2 lata.

Wyniki badania

Niezależnie od rezultatów, Pacjentka otrzyma wraz z wynikami badania mammograficznego:

 • przy prawidłowym wyniku – informację i przypomnienie o kolejnym badaniu za 12 lub 24 miesiące
 • przy nieprawidłowym wyniku – Pacjentka zostanie poinformowana o konieczności dalszej diagnostyki (USG piersi, biopsja etc.) i skierowana do poradni chorób piersi lub poradni onkologicznej.

Mammografia czy USG?

Zarówno mammografia jak i USG piersi są skutecznymi metodami wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. Badania te różnią się jednak metodą obrazowania piersi i szczegółowością opisywania różnych zmian w gruczołach. Typ badania powinien być zatem uzależniony od wieku Pacjentki, specyfiki budowy piersi oraz informacji, jakie chce uzyskać lekarz prowadzący.

Przeciwwskazania i zalecenia

 • Mammografię najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu cyklu, ponieważ wtedy piersi są mniej wrażliwe, dzięki czemu badanie spowoduje mniejszy dyskomfort.
 • Przed badaniem warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Zalecane jest również niestosowanie produktów z talkiem w dniu badania, gdyż mogą one fałszować obraz.
 • Rozmiar piersi lub implanty nie mają wpływu na przeprowadzenie badania.
 • Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.

Warto pamiętać, że rak piersi długo rozwija się bezobjawowo, oraz że wczesne wykrycie zmian pozwala na prawie całkowite wyleczenie.

Gdzie można wykonać Mammografię?

Mammografia Katowice
ul. Kotlarza 6
tel. 32 506 50 85
e-mail: info@gyncentrum.pl