Poradnia endokrynologiczna
Kompleksowa diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych.
Poradnia endokrynologiczna Gyncentrum udziela świadczeń w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia schorzeń układu endokrynnego u dzieci i dorosłych. Diagnozujemy i leczymy zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej, zespoły androgenne, zaburzenia metaboliczne, przedwczesne dojrzewanie etc. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów w zakresie endokrynologii ogólnej i endokrynologii rozrodu.
Kompleksowa diagnostyka i leczenie schorzeń endokrynologicznych
W Gyncentrum zapewniamy dostęp do specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz zaawansowanej diagnostyki obrazowej. Na miejscu wykonujemy USG tarczycy. Nasi specjaliści z zakresu endokrynologii rozpoznają i leczą następujące schorzenia:
- choroby tarczycy, tj.: guzy i wole tarczycy, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto etc.
- choroby nadnerczy, tj.: guzy nadnerczy, nadczynność lub niedoczynność kory nadnerczy, nadciśnienie hormonalne, zespół Cushinga, choroba Addisona etc.
- choroby przysadki mózgowej, tj. guzy przysadki mózgowej, nadczynność lub niedoczynność przysadki mózgowej, moczówkę prostą, hiperprolaktynemię, choroba Cushinga etc.
- choroby trzustki, tj. guzy endokrynne, cukrzyca etc.
- choroby przytarczyc, tj.: tężyczka, osteoporoza etc.
- guzy neuroendokrynne
- choroby gonad, tj. menopauza, andropauza, zaburzenia dojrzewania płciowego, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników etc.
- zespoły androgenne, tj.: nadmierne owłosienie, łysienie, trądzik
- ginekomastię
- zaburzenia płodności, tj.: niepłodność męska i żeńska
Zapraszamy na konsultację endokrynologiczną do naszych klinik w Katowicach, Krakowie, Częstochowie i Bielsku-Białej.
Endokrynolog – jak może pomóc?
Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą być przyczyną wielu uciążliwych dolegliwości. Smutek, zmęczenie i brak energii, które towarzyszą nam na co dzień tłumaczymy szybkim trybem życia i brakiem czasu na odpoczynek. Tymczasem organizm może nam w ten sposób sygnalizować problemy endokrynologiczne. Z reguły nie doceniamy ogromnej roli, jaką w naszym ciele pełnią hormony. Odpowiadają one za wzrost i rozwój organizmu, płodność oraz procesy metaboliczne, które w nim zachodzą. Można więc powiedzieć, że hormony zawiadują całym naszym ciałem i to od ich poziomu bardzo często zależy, jak się czujemy. Jeśli mamy za dużo lub za mało hormonów lekarz endokrynolog pomoże nam wyrównać ich poziom, przepisując odpowiednie leki. Zanim to jednak zrobi, zleci badania hormonalne. Wyniki pokażą mu, które hormony należy uzupełnić, bo jest ich za mało, a które występują w nadmiarze i trzeba ich poziom obniżyć.
Niedoczynność i nadczynność tarczycy – najczęstsze schorzenia leczone przez endokrynologa
Według statystyk z chorobami tarczycy zmaga się nawet 22% Polaków, wśród chorych dominują kobiety. Ponieważ choroby tarczycy rozwijają się powoli i nie dają zbyt specyficznych objawów, ich zdiagnozowanie nie jest proste. Najczęstszym problem z jakim pacjenci przychodzą do endokrynologa jest niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z niedoborem, w drugim z nadmiarem hormonów produkowanych przez tarczycę. Niedoczynność tarczycy powoduje, że procesy metaboliczne organizmu spowalniają. Chora osoba czuje ciągłe zmęczenie, jest senna i nie ma na nic siły. Bez powodu przybiera też na wadze, szybko marznie, ma przesuszoną skórę i wypadają jej włosy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku nadczynności tarczycy. W jej przebiegu na skutek nadmiaru hormonów tarczycowych metabolizm przyspiesza. Osoby z nadczynnością tarczycy chudną mimo dobrego apetytu, są stale pobudzone, mają problemy ze snem, pocą się i jest im gorąco.
Endokrynolog – jakie badania zleci?
Lekarz endokrynolog będzie chciał znać stężenia najważniejszych hormonów tarczycowych, a więc trójjodotyroniny (FT3), tyroksyny (FT4) oraz hormonu tyreotropowego przysadki (TSH), który stymuluje tarczycę do ich uwalniania. Ponadto wykona USG tarczycy. W razie potrzeby zleci także badania poziomu hormonów przeciwtarczycowych przeciwko peroksydazie tarczycowej (aTPO, anty-TPO). W trakcie diagnostyki może zlecić także dodatkowe badania hormonalne.
Endokrynolog – jak może pomóc niepłodnej parze
Aby para mogła mieć dziecko, u kobiety musi występować owulacja. Bez niej poczęcie nowego życia jest niemożliwe. Zdarza się jednak, że pod wpływem pewnych czynników owulacja nie zachodzi. Takim czynnikiem mogą być właśnie zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeśli więc starania o dziecko przedłużają się w czasie, warto odwiedzić gabinet endokrynologa i wraz z nim rozważyć wykonanie badań hormonalnych. Do najważniejszych hormonów płodności zaliczamy progesteron, estrogeny, prolaktynę, hormony FSH i LH, hormon antymüllerowski (AMH) oraz testosteron.
Gdzie znajdują się poradnie endokrynologiczne Gyncentrum?
Zapraszamy na wizytę do naszych poradni endokrynologicznych Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Częstochowie oraz w Bielsku-Białej
Poradnia endokrynologiczna holsäMED Katowice
ul. Kościuszki 229
CH Libero Katowice
poziom +2
tel: 32 506 50 85
e-mail: [email protected]