Usunięcie torbieli jajnika
Torbiel jajnika jest dość częstą przypadłością wśród miesiączkujących kobiet. Początkowo może nie dawać żadnych widocznych objawów. Występuje też w wielu odmianach i może dotyczyć obu lub tylko jednego jajnika. O torbieli kobieta dowiaduje się najczęściej zupełnie przypadkowo podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Obecnie zmiany tego typu usuwa się dwiema metodami – tradycyjnie oraz laparoskopowo.
Interesuje Cię koszt zabiegu usunięcia torbieli jajników?
Zapoznaj się z cennikiem lub skontaktuj z naszą infolinią!
Czym jest torbiel jajnika?
Torbiel jajnika to patologiczna przestrzeń ograniczona ścianą. Najczęściej powstaje na skutek zmian hormonalnych w organizmie kobiety, ale nie tylko.
W prawidłowym cyklu menstruacyjnym komórka jajowa dojrzewa w tzw. pęcherzyku Graafa. Pęcherzyk następnie pęka, wypuszczając jajeczko wprost do jajowodu. Czasem jednak, z powodu zaburzonej gospodarki hormonalnej, tak się nie dzieje. Pęcherzyk zamiast pęknąć, rośnie i wypełnia się płynem. Tak powstaje tzw. torbiel czynnościowa, czyli torbiel pochodząca z przetrwałego pęcherzyka Graafa. Przeważnie jest ona niegroźna i wchłania się samoistnie już w kolejnym cyklu.
Torbiel jajnika może być również następstwem endometriozy, czyli choroby polegającej na obecności endometrium poza jamą macicy. Torbiele endometrialne, ze względu na swoją ciemnobrunatną barwę, nazywa się też „czekoladowymi”. Przeważnie wymagają one usunięcia. Inną odmianą torbieli jest tzw. torbiel skórzasta, inaczej dermoidalna.
Poza łagodnymi torbielami jajników istnieją też niestety torbiele złośliwe – rak jajnika. Te w każdym przypadku wymagają usunięcia.
Jak wygląda usunięcie torbieli jajnika?
Torbiele jajnika usuwa się obecnie dwiema metodami – tradycyjną oraz laparoskopową. Pierwszą stosuje się najczęściej wtedy, gdy istnieje duże ryzyko, że zmiana jest złośliwa. Otwierając powłoki brzuszne, lekarz ma wtedy większe pole do działania. Może np. zadecydować o resekcji całego jajnika, jeśli uzna to za konieczne. Rekonwalescencja po usunięciu torbieli jajników metodą tradycyjną trwa jednak zdecydowanie dłużej.
Podczas laparoskopii chirurg wykonuje maksymalnie 3 niewielkie nacięcia. Najpierw jednak jama brzuszna zostaje wypełniona dwutlenkiem węgla, dzięki czemu powłoki brzuszne unoszą się, a narządy wewnętrzne rozsuwają. Chirurg wprowadza laparoskop przez niewielkie – 10 milimetrowe – nacięcie w pępku. Urządzenie to wyposażone jest w zestaw optyczny, który pozwala dokładnie obejrzeć wnętrze jamy brzusznej. Jeśli istnieje potrzeba, poniżej linii bikini wykonywane są 2 kolejne nacięcia, przez które chirurg wprowadza mikronarzędzia. Wnętrze macicy wyświetla się na monitorze, dzięki czemu wszystko jest dobrze widoczne. Po zakończeniu operacji nacięcia są zaszywane, a dwutlenek węgla wypuszczany z jamy brzusznej. Następnie czuwający nad pacjentką anestezjolog przystępuje do jej wybudzania.
Wskazania do usunięcia torbieli jajnika
- Torbiel jest przyczyną dolegliwości: ból podbrzusza, parcie na pęcherz, problemy z wypróżnianiem się, zaburzenia miesiączkowania
- Torbiel jest na tyle duża, że uciska na inne narządy, upośledzając ich funkcjonowanie
- Torbiel uległa pęknięciu lub jest zagrożona pęknięciem
- Istnieje podejrzenie, że torbiel może mieć charakter złośliwy
- Torbiel nie powstała w wyniku zaburzeń hormonalnych i w związku z tym nie wchłonie się sama w kolejnym cyklu
- Kobieta jest po 45. roku życia, co wiąże się z większym ryzykiem zezłośliwienia torbieli jajnika
Rekonwalescencja po usunięciu torbieli jajnika
Czas, w którym pacjentka dochodzi do siebie po zabiegu usunięcia torbieli jajników jest różny w zależności od zastosowanej metody. Laparoskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, po którym nie pozostaje rozległa rana pooperacyjna. Dzięki temu pacjentka dość szybko odzyskuje siły i najczęściej tego samego dnia opuszcza klinikę. Po ok. 7-14 dniach może wrócić do normalnej aktywności. Okres rekonwalescencji po usunięciu torbieli jajników metodą tradycyjną trwa zwykle nieco dłużej i może wynosić nawet kilka tygodni.