Programy unijne

„Realizacja prac B+R nad algorytmem Endoplex do identyfikacji profilu bakteriologiczno-immunologicznego endometrium u pacjentek z niepłodnością”

Tytuł projektu: Realizacja prac B+R nad algorytmem Endoplex do identyfikacji profilu bakteriologiczno-immunologicznego endometrium u pacjentek z niepłodnością.

Celem projektu jest podniesienie poziomu aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjności firmy poprzez realizację badań B+R oraz komercjalizację ich wyników których efektem będzie opracowanie i wdrożenie nowej procedury diagnostycznej, polegającej na ocenie mikrobiomu molekularnego w oparciu o technikę sekwencjonowania nowej generacji (NGS), mającej zastosowanie w ocenie stanu zapalnego endometrium.

Zakres prac: badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ochrona własności intelektualnej poprzez zgłoszenie wzoru przemysłowego.

Rezultatem projektu będzie: zgłoszenie wzoru przemysłowego 1szt., wdrożenie na rynek innowacji procesowej 1szt. i produktowej 1szt., wzrost sprzedaży o min. 7%, wzrost konkurencyjności firmy, wejście na nowe rynki zagraniczne, transfer wiedzy i technologii w wyniku intensyfikacji współpracy z jednostkami B+R., upowszechnienie wyników badań.

Wartość projektu: 6 432 798.52 zł
Dofinansowanie projektu z UE wynosi: 3 799 575.38 zł
Okres realizacji: 2025-01-01 – 2026-12-31

efs

,,Realizacja prac B+R w celu opracowania innowacyjnej w skali nie znanej i nie stosowanej dotychczas technologii dual CAR-T i wdrożenia na rynek chimerycznych receptorów antygenowych do modyfikacji limfocytów T pacjentów w aspekcie terapii szpiczaka mnogiego.”

Tytuł projektu: Realizacja prac B+R w celu opracowania innowacyjnej w skali nie znanej i nie stosowanej dotychczas technologii dual CAR-T i wdrożenia na rynek chimerycznych receptorów antygenowych do modyfikacji limfocytów T pacjentów w aspekcie terapii szpiczaka mnogiego.

Celem projektu jest: Zwiększenie aktywności badawczej i innowacyjności oferty Spółki w wyniku realizacji prac B+R pozwalających na opracowanie i przetestowanie innowacji procesowej i innowacyjnej usługi personalizacji wektorów wirusowych chimerycznych receptorów antygenowych w okresie od 01.07.2021 do 30.06.2023 i komercjalizację wyników projektu poprzez ich wdrożenie na rynek.

Zakres prac obejmuje: Badania przemysłowe w zakresie opracowania systemu replikacji wektorów wirusowych chimerycznych receptorów antygenowych w zamkniętym systemie hodowli komórkowej.
Prace rozwojowe w zakresie potwierdzenia możliwości personalizacji wektorów wirusowych chimerycznych receptorów

Efektem projektu będzie: Upowszechnienie wyników badań, wdrożenie na rynek innowacji procesowej i usługowej, min. 1 zgłoszenie patentowe/wzór, wzrost sprzedaży, wejście na nowy rynek, transfer wiedzy i technologii w wyniku intensyfikacji współpracy z jednostką naukową, wzrost konkurencyjności firmy.

Wartość projektu: 5 911 466,67 PLN
Wartość dofinansowania: 2 959 028,64 PLN
Okres realizacji projektu: 01.07.2021 – 31.08.2023

efs

Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium GYNCENTRUM Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych.

Tytuł projektu: Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium GYNCENTRUM Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych.

Celem projektu jest: wzrost dostępności badań diagnostycznych na rzecz zwiększenia wykrywalności  COVID19 poprzez automatyzację procesów w laboratorium Gyncentrum w wyniku zakupu 7 urządzeń oraz zestawu 3 odczynników.

Zakres projektu obejmuje: zakup 7 urządzeń oraz 3 zestawów odczynników, w tym: Wysokoprzepustowa automatyczna stacja do izolacji kwasów nukleinowych 1 szt.; Automatyczny system zamknięty do Real Time PCR – 2 szt.; Urządzenie Biomek i7 1 szt.; Urządzenie do przeprowadzania automatycznej elektroforezy kapilarnej kwasów nukleinowych 1szt; Wysokoprzepustowy sekwenator nowej generacji (NGS) 1szt; Termocykler 96dołkowy, rekomendowany do konstrukcji bibliotek, zgodnie z rekomendacją protokołów sekwencyjnych Illumina – 1szt; Odczynniki 3 zestawy.

Efektem projektu będzie: zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych poprzez podjęcie działań inwestycyjnych, ukierunkowanych na zapobieganie, przeciwdziałanie, zwalczanie koronawirusa SARS-CoV-2 w województwie śląskim.

W okresie realizacji projektu nastąpi: zwiększenie liczby wykonywanych testów z 800 do 10 tys./dobę, zwiększenie bezpieczeństwa pracy personelu, wyeliminowanie błędu ludzkiego poprzez zastąpienie pracy manualnej systemem automatycznej izolacji, usprawnienie procedur diagnostycznych i budowanie bazy wiedzy w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania, zwalczania COVID-19 oraz ocenę różnorodności występowania wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji województwa śląskiego.

Wartość projektu: 5 257 449,96 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 4 468 832,47 PLN
Okres realizacji projektu: 2020-05-01 – 2021-12-31

efs

NI PGT-A – realizacja badań i prac rozwojowych w celu wdrożenia na rynek nieinwazyjnej diagnostyki preimplantacyjnej aneuploidii

Tytuł projektu: „NI PGT-A – realizacja badań i prac rozwojowych w celu wdrożenia na rynek nieinwazyjnej diagnostyki preimplantacyjnej aneuploidii”.

Celem projektu jest zwiększenie aktywności badawczej i innowacyjności oferty Spółki poprzez opracowanie algorytmu nieinwazyjnej diagnostyki preimplantacyjnej aneuploidii (NI PGT-A) w wyniku realizacji prac B+R w okresie od sierpnia 2020 do lipca 2022 i komercjalizację wyników projektu poprzez ich wdrożenie w procedurze wspomaganego rozrodu.

Zakres projektu obejmuje: Badania przemysłowe w zakresie opracowania i wstępnej weryfikacji elementów algorytmu nieinwazyjnej diagnostyki preimplantacyjnej aneuploidii.
Prace rozwojowe w zakresie opracowania prototypu algorytmu NI PGT-A oraz potwierdzenia jego poprawności przed wdrożeniem na rynek innowacji objętej zgłoszeniem patentowym.

Efektem projektu będzie: upowszechnienie wyników badań, wdrożenie na rynek innowacji procesowej i produktowej – NI PGT-A, minimum 1 zgłoszenie patentowe/wzór użytkowy, wzrost sprzedaży, wejście na nowy rynek zagraniczny, transfer wiedzy i technologii w wyniku intensyfikacji współpracy z jednostką naukową, wzrost konkurencyjności firmy.

Wartość projektu: 4 073 475,35 zł
Wartość dofinansowania: 2 477 350,74 zł
Okres realizacji projektu: 2020-08-01 – 2022-07-31

efs

Rozwój opieki perinatalnej poprzez wzrost dostępności badań prenatalnych na terenie Województwa Śląskiego

Tytuł projektu: „Rozwój opieki perinatalnej poprzez wzrost dostępności badań prenatalnych na terenie Województwa Śląskiego”.

Celem projektu jest poprawa zdrowia, poprawa jakości życia, zmniejszenie nierówności w zdrowiu przez zwiększenie dostępu do usług zdrowotnych: opieki perinatalnej w woj. śląskim.

Zakres projektu obejmuje: badania prenatalne dla 4180 kobiet ciężarnych (w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie), które nie kwalifikują się do badań ze środków NFZ, są poniżej 35 r. ż i zamieszkują woj. śląskie, w tym do kobiet zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Efektem projektu będzie: wdrożenie założeń RPZ „Zdrowa matka i dziecko”: Modułu II, modułu przekrojowego (szkoleniowego), które obejmują: badania prenatalne, wsparcie dla rodziców i ścieżki postępowania w przypadków wykrycia wady wrodzonej, szkolenia dla personelu medycznego, w tym POZ.

Wartość projektu: 4 019 139,60 zł
Wartość dofinansowania: 3 737 799,83 zł
Okres realizacji projektu: 2018-09-01 – 2021-01-31

efs

Innowacyjny algorytm postępowania w kierunku zwiększenia wykrywalności nowotworów

Tytuł projektu „Innowacyjny algorytm postępowania w kierunku zwiększenia wykrywalności nowotworów”

Celem projektu jest wprowadzenie na rynek nowatorskiego algorytmu postępowania w procesach chorobowych wywoływanych wirusem HPV.
Dzięki zakupieniu urządzeń laboratoryjnych oferta Spółki GYNCENTRUM została rozszerzona o badanie nosicielstwa wirusa HPV z jednoczesną identyfikacją w kierunku nowotworu szyjki macicy oraz gardła.

Zakres projektu obejmuje: wdrożenie i komercjalizacja innowacji procesowej i usługowej w branży medycznej przez Gyncentrum sp. z o.o.

Efektem projektu będzie: wdrożenie na rynek przełomowych rozwiązań w zakresie identyfikacji i oceny rozwoju nowotworów wywołanych wirusem hpv, dywersyfikację oferty i rozszerzenie jej o wysoce innowacyjną usługę diagnostyczną, rozwój ekonomiczno- społeczny regionu śląskiego w zakresie medycyny, zastosowanie innowacji nietechnologicznych jako wspomagających wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, wzrost konkurencyjności spółki na międzynarodowym rynku medycznym, wejście na nowe rynki zbytu.

Wartość projektu: 1 218 384,00 zł
Wartość dofinansowania: 505 035,00 zł
Okres realizacji projektu: 2017-10-01 – 2018-05-31

efs

Organizacja szkoły świadomego rodzicielstwa dla promowania prozdrowotnych postaw wśród rodziców województwa Śląskiego.

Tytuł projektu: „Organizacja szkoły świadomego rodzicielstwa dla promowania prozdrowotnych postaw wśród rodziców województwa Śląskiego.”

Celem projektu jest poprawa zdrowia, jakości życia, zmniejszenie nierówności w zdrowiu przez zwiększenie dostępu do usług zdrowotnych realizowanych w szkole świadomego rodzicielstwa w woj. śląskim.

Zakres projektu obejmuje: wsparcie 1800 osób, które spełniają kryteria włączenia do programu tj. mieszkańców województwa śląskiego, kobiety od 20 tyg. ciąży fizjologicznej ich partnerów i inne osoby je wspierające, w tym osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Efektem projektu będzie: wdrożenie założeń RPZ „Zdrowa matka i dziecko”: Modułu I, modułu przekrojowego (szkoleniowego), które obejmują organizację szkoły świadomego rodzicielstwa, wsparcie dla rodziców, szkolenia dla personelu medycznego.

Wartość projektu: 747 084,94 zł
Wartość dofinansowania: 694 788,99 zł
Okres realizacji projektu: 2019-06-01 – 2022-03-31

efs