Postępowość w leczeniu niepłodności jest odpowiedzią na coraz częstsze występowanie problemów związanych z poczęciem. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, problem niepłodności dotyka co roku ok. 1,5 mln polskich par.
Postępowość w leczeniu niepłodności jest odpowiedzią na coraz częstsze występowanie problemów związanych z poczęciem. Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, problem niepłodności dotyka co roku ok. 1,5 mln polskich par. Jedna z tych par w 2016 roku postanowiła zawalczyć o swoje marzenia decydując się na innowacyjną metodę – Anevivo. Dzisiaj Daria jest mamą uroczych bliźniąt. Jak sama twierdzi: „po tylu latach starań, TO CUD”!
Gyncentrum – Katowicka Klinika Leczenia Niepłodności jest pierwszym ośrodkiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie stosującym nową metodę wspomaganego rozrodu – Anevivo.
Z metodą AneVivo zaznajomił nas dr Dariusz Mercik, u którego od kilku lat leczyliśmy niepłodność. Kiedy byliśmy na etapie podejmowania decyzji o in vitro, dr Mercik opowiedział nam o nowatorskiej, właśnie wprowadzanej przez klinikę Gyncentrum metodzie. Zdecydowaliśmy się na nią bez wahania! Po pierwsze dlatego, że ufaliśmy panu Doktorowi. Bardzo ważnym aspektem był dla nas fakt, że do zapłodnienia dochodzi w ciele kobiety – mówi pani Daria, mama bliźniąt.
Mistrzowska precyzja – przede wszystkim
Metoda Anevivo, która została opracowana przez szwajcarską firmę biotechnologiczną Anecova, wymaga arcymistrzowskiej precyzji, której podjąć się mogą tylko wybitni specjaliści leczenia niepłodności i embriolodzy z ogromnym doświadczeniem. To właśnie idealna, zegarmistrzowska skrupulatność w rękach znakomitych medyków pozwalają Klinice Gyncentrum osiągać 50% skuteczność w leczeniu niepłodności z zastosowaniem tej metody. Anevivo wymaga specjalnego urządzenia zaprojektowanego dedykowanie dla tej metody. To cylindryczna, silikonowa kapsułka o długości 1 cm długości i szerokości 1 mm, w której umieszcza się komórki jajowe oraz plemniki. Kapsułka ta wkładana jest do macicy pacjentki, gdzie w naturalny sposób dochodzi do zapłodnienia. Po 24 godzinach kapsułka jest wyjmowana. W ciągu 2-4 dni embriony są transferowane z powrotem do jamy macicy.
AneVivo to metoda zapłodnienia, w której najważniejsze etapy rozwoju zarodka, w tym zapłodnienie, mają miejsce w ciele kobiety – „in vivo”, czyli wewnątrz żywego organizmu. Dzięki temu jest bardziej naturalna, zarówno dla zarodka, jak i dla organizmu matki – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik z kliniki Gyncentrum.
To ma znaczenie – bliżej natury…
Jak wyjaśniają twórcy metody AneVivo od tradycyjnego in vitro różni się przede wszystkim tym, że w pierwszej fazie rozwoju zarodka przebywa on w naturalnym dla niego środowisku, czyli organizmie matki. Dzięki temu zarodek na poziomie fizjologicznym komunikuje się z macicą. Organizm matki reaguje na jego obecność i dostosowuje się do niego, podobnie jak przy naturalnym zapłodnieniu. Kapsułka stosowana w metodzie AneVivo jest porowata – zawiera setki mikroskopijnych otworów – dzięki czemu zarodek rozwija się w obecności cząsteczek, które są specyficzne dla naturalnych warunków rozwoju, takich jak cytokiny, czynniki wzrostu czy miRNA. Dzięki temu endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest lepiej przygotowana na kluczowy dla powodzenia ciąży etap – implantację, czyli zagnieżdżenie się i rozwój zarodka. To bezpośrednio wpływa na lepszy przebieg ciąży oraz zdrowie nowo narodzonych dzieci.
Uważam, że każdy kto rozważa tradycyjną pozaustrojową metodę In Vitro powinien zastanowić się nad metodą AneVivo, która naszym zdaniem jest bliższa naturalnemu zapłodnieniu – dodaje Pani Daria.
Więcej szczegółów: Metoda Anevivo
Razem od samego poczęcia
Zapłodnienie na szkle wciąż dzieli społeczeństwo. Nie ułatwia to sytuacji parom, które od lat zmagają się z niepłodnością i upatrują w in vitro ostatniej szansy na naturalne rodzicielstwo. Nie dość, że cała procedura z medycznego punktu widzenia jest ogromnym obciążeniem psychicznym i emocjonalnym dla Pacjentów, zdarza się, że w ich głowach pojawiają się wątpliwości, czasem wyrzuty sumienia, a nawet wstyd. Anevivo może być stanowić dla nich „złoty środek”.
Nie bez znaczenia jest także aspekt psychologiczny oraz redukcja stresu u pacjentki. Dla wielu par bardzo istotnym jest fakt, aby do zapłodnienia dochodziło w ciele matki a nie w laboratorium. Daje im to poczucie, że od pierwszych chwil poczęcia zacieśniają więź z rozwijającym się zarodkiem. Właśnie pary, dla których ta relacja ma duże znaczenie decydują się na leczenie metodą Anevivo – podkreśla dr n. med. Dariusz Mercik.
Zaufanie to podstawa
Gyncentrum była jedyną kliniką, którą braliśmy pod uwagę. Zależało nam, by zabieg przeprowadzony był przez lekarza, do którego mieliśmy 100% zaufanie – zwraca uwagę Pani Daria wyliczając kryteria, którymi kierowała się przy wyborze kliniki. To szczególnie ważne, gdy rozważane jest zapłodnienie dojść pionierską metodą. Podobnym zaufaniem Klinikę oraz zapłodnienie metodą Anevivo obdarzyła także Pani Natalia. W lipcu 2017 urodziła córeczkę, tym samym początkując kolejne sukcesy nowej metody wspomaganego rozrodu.
Ciąża i poród przebiegły prawidłowo. Zanim dowiedzieliśmy się o Anevivo korzystaliśmy z innych metod leczenia niepłodności, które niestety nie zakończyły się powodzeniem. W związku z tym, informację o nowej metodzie stosowanej w Klinice Gyncentrum przyjęliśmy z nadzieją i bez wahania postanowiliśmy z niej skorzystać. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, nasza Blanka zaraz po urodzeniu miała 10 pkt w skali Apgar i rozwija się wspaniale – mówi pani Natalia.
Gyncentrum dla Pacjentów
To miejsce, w którym kilkudziesięciu specjalistów z dziedziny endokrynologii, ginekologii i położnictwa, urologii i embriologii każdego dnia diagnozuje i leczy niepłodność. Skala działania i codzienna styczność z problemem motywuje placówkę do sięgania do więcej i inwestowania w specjalistyczne technologie, i urządzenia oraz podejmowanie się nowych metod wspomagania rozrodu. Klinikę wyróżnia wdrażanie i wykorzystywanie najnowszych technik wspomaganego rozrodu oraz technologii zwiększających skuteczność in vitro m.in. IMSI oraz ICSI. W Gyncentrum wykonywanych jest ponad 1000 zapłodnień rocznie! Klinika korzysta z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technik wspomagania leczenia niepłodności dostępnych na rynku. Gyncentrum jako jedna z pierwszych klinik leczenia niepłodności w Polsce wprowadziła do oferty diagnostykę preimplantacyjną PGD, która pozwala zidentyfikować i wyeliminować ryzyko przeniesienia ponad 100 chorób genetycznych z rodziców na dziecko.
Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce i jednym z niewielu w Europie stosującym Anevivo w leczeniu niepłodności. Wśród par, które dotychczas poddały się leczeniu w naszej Klinice z zastosowaniem tej metody, udało się osiągnąć 50% skuteczność. Oznacza to, że aż połowa zabiegów przeprowadzonych w Gyncentrum zakończyła się ciążą. W ostatnich miesiącach przy wsparciu metody Anevivo przyszły również na świat dzieci w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. – mówi prezes Kliniki Gyncentrum Paweł Czerwiński.