Ginekologia Article · 8 listopada 2019

Uderzenia gorąca, wahania nastrojów – czyli trudne życie z menopauzą

Menopauza finalnie oznacza bezpowrotną utratę płodności. Zanim to jednak nastąpi w organizmie kobiety zajdzie wiele zmian. Dowiedz się czym właściwie jest menopauza i jak sprostać jej wyzwaniom.

Uderzenia gorąca, wahania nastrojów – czyli trudne życie z menopauzą

Budzisz się w świetnym nastroju, pełna energii i chęci do działania. Za chwilę, niby bez powodu, wpadasz we wściekłość i masz ochotę się rozpłakać. Do tego bardzo dokuczają Ci nagłe uderzenia gorąca i nocne poty. Nie możesz spać, a Twoje miesiączki stały się tak nieregularne, że w zasadzie już nie wiesz, kiedy się ich spodziewać.

 

Wiedz, że wraz z nadejściem menopauzy zamykasz pewien ważny etap swojego życia. Finalnie oznacza ona bowiem bezpowrotną utratę płodności. Zanim to jednak nastąpi, w Twoim organizmie zajdzie wiele zmian. Czym właściwie jest menopauza i jak sprostać wyzwaniom, które przed nami stawia? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

 

Menopauza, czyli co?

 

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez okres kolejnych 12 miesięcy nie występują już krwawienia. Ma to związek ze stopniowym wygasaniem funkcji jajników i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Samą menopauzę poprzedza okres premenopauzalny, w który kobieta zaczyna wchodzić mniej więcej 5 lat wcześniej.

 

Statystycznie wśród Polek ostatnia miesiączka pojawia się w wieku 50-51 lat. Zdarzają się też kobiety, u których menopauza zaczyna się już przed 40-tką. Ma to związek z przedwczesną niewydolnością jajników (POI- Premature Ovarian Insufficiency). Nie jest to prawidłowe i zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.

 

ginekolog menopauza katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Skąd tyle dolegliwości w trakcie menopauzy?

 

Oczywiście ze zmian hormonalnych. Już na kilka lat przed ostatnią miesiączką dochodzi do spadku poziomu estrogenów i progesteronu – najważniejszych hormonów płciowych w organizmie kobiety. Podnosi się natomiast stężenie hormonu folikulotropowego FSH i hormonu luteinizującego LH. W efekcie wszystkich tych zmian funkcja jajników powoli zaczyna wygasać, a proces dojrzewania pęcherzyków Graffa wyraźnie spowalnia. W okresie poprzedzającym menopauzę liczba cykli owulacyjnych spada z 50% w wieku 35 lat do 5% w wieku 45 lat.

 

To właśnie zaburzenia równowagi hormonalnej i niedobór estrogenu zarówno w okresie pre- jak i postmenopauzalnym powodują, że panie zaczynają odczuwać szereg dość uciążliwych dolegliwości. Jakich?

 

Nieregularne miesiączki

 

Pierwszym sygnałem zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki. Cykle mogą być krótsze lub dłuższe, a krwawienia mniej lub bardziej obfite niż dotychczas.

 

Uderzenia gorąca

 

Zdaniem większości kobiet, najbardziej uciążliwym objawe menopauzy są uderzenia gorąca. Jeśli weszłaś już w okres przekwitania, to zapewne znasz to uczucie, kiedy przez twoje ciało przechodzi nagła fala ciepła, zwłaszcza w okolicy głowy, szyi i dekoltu. Twoją twarz pokrywa silny rumień, a na koniec oblewasz się zimnym potem. Trwa to dosłownie chwilkę, może 30 sekund i nie zależy od tego, czy w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz jest zimno czy ciepło.

 

Nocne poty

 

U kobiet w okresie menopauzy poza uderzeniami gorąca często występują nocne poty. Potrafią one być tak intensywne, że kobieta zmuszona jest przebierać się w ciągu nocy. Potrzeba wielokrotnego wstawania skutkuje uczuciem niewyspania i może powodować rozdrażnienie.

 

Zmiany nastrojów

 

Wchodząc w okres przekwitania, kobieta musi przygotować się na huśtawki nastrojów. W przebiegu menopauzy często pojawia się uczucie przygnębienia, a nawet stany depresyjne. Kobieta łatwej wpada w gniew, rozdrażnienie, szybciej się męczy i gorzej radzi w sytuacjach stresowych. Mogą pojawić się u niej również zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią. Co za tym stoi? Oczywiście hormony!

 

Problemy z utrzymaniem moczu

 

W okresie okołomenopauzalnym, a zwłaszcza już po menopauzie dochodzi do istotnych zmian w obrębie układu moczowo-płciowego. Obserwujemy stopniowe zmiany zanikowe w obrębie nabłonka cewki moczowej oraz splotu żylnego. Ponadto zwiększa się aktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego, czego efektem mogą być parcia naglące. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa i krępująca dla kobiety. Na szczęście można z nią walczyć dzięki narzędziom, jakich dostarcza nam współczesna medycyna.

 

leczenie nietrzymania moczu katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Nietrzymanie moczu leczy się dziś laserowo, m.in. za pomocą specjalnego lasera MonaLisa Touch. Zabieg polega na obkurczeniu pochwy, wzmocnieniu jej ścianek, a także powięzi dna miednicy oraz obszaru ujścia cewki moczowej. Wiązka lasera pobudza włókna kolagenowe śluzówki, prowadząc do ich namnażania i wzmocnienia.

 

Nowością wśród terapii nietrzymania moczu jest BTL EMSELLA  – jedyne urządzenie na rynku, które wzmacnia mięśnie dna miednicy i eliminuje problem nietrzymania moczu już w 3 tygodnie. Podczas zabiegu, specjalnie skonstruowany fotel wykonuje za pacjenta niezwykle intensywny trening mięśni dna miednicy. W ten sposób odzyskują one sprawność i uczą się na nowo prawidłowo funkcjonować. Pełna seria 6 zabiegów eliminuje problem nietrzymania moczu. Ponadto wypracowany wzorzec motoryczny sprawia, że samodzielne treningi mięśni dna miednicy stają się łatwiejsze i bardziej efektywne. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Nie wymaga nawet zdejmowania ubrania.

 

Suchość pochwy

 

Po menopauzie pochwa staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na infekcje intymne (na skutek zmian flory bakteryjnej w pochwie i podwyższonego pH). Panie często mają też problem z nadmiernym wysychaniem pochwy, co powoduje dyskomfort podczas stosunku.

 

Na problemy wynikające ze starzenia się miejsc intymnych medycyna również znalazła rozwiązanie. Dzięki tzw. rewitalizacji pochwy można dziś skutecznie przeciwdziałać skutkom upływającego czasu. Pochwę rewitalizuje się najczęściej za pomocą dwóch substancji – osocza bogatopłytkowego lub kwasu hialuronowego. Obie pobudzają procesy regeneracyjne i naprawcze w obrębie tkanek i  śluzówki pochwy.

 

suchość pochwy leczenie katowice

 

Hormonalna terapia zastępcza – lekiem na objawy menopauzy

 

Skoro menopauza jest tak naturalnym procesem, to czy w ogóle powinno się ją leczyć? Odpowiedz brzmi: TAK. Jeśli kobieta widzi, że objawy menopauzy nie tylko utrudniają, ale wręcz uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie, powinna skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze dla niej odpowiedni lek. Objawy menopauzy łagodzi się przede wszystkim za pomocą hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Polega ona na uzupełnianiu niedoborów hormonalnych. Podjęcie takiej terapii łagodzi nie tylko najuciążliwsze objawy menopauzy, ale również zapobiega innym związanym z nią powikłaniom – w tym otyłości, osteoporozie i chorobom sercowo-naczyniowym.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia