Bezskutecznie starasz się zajść w ciążę? Jesteś po kilku poronieniach lub po przedwczesnym porodzie? A może właśnie przygotowujesz się do in vitro? Jeśli któraś z tych sytuacji Cię dotyczy, sprawdź mikrobiom swojego endometrium, wykonując badanie ENDObiome.
Bezskutecznie starasz się zajść w ciążę? Jesteś po kilku poronieniach lub po przedwczesnym porodzie? A może właśnie przygotowujesz się do in vitro? Jeśli któraś z tych sytuacji Cię dotyczy, koniecznie sprawdź mikrobiom swojego endometrium. ENDObiome, bo tak nazywa się to badanie, może znacznie zwiększyć Twoje szanse na zajście w ciążę! Nie wierzysz? Przeczytaj!
Macica także ma swój mikrobiom!
Jeszcze do niedawna uważano macicę za organ sterylny, nieposiadający własnego mikrobiomu. Ostatnie badania naukowe udowodniły jednak, że jest inaczej. Błona śluzowa macicy (endometrium) także posiada swój mikrobiom, czyli zbiór bytujących w niej mikroorganizmów. Co więcej, skład tego mikrobiomu ma ogromny wpływ na zdrowie i płodność kobiety, w tym na proces zagnieżdżania się zarodka w macicy.
Mikrobiom ten jest zdominowany, podobnie jak pochwa, przez bakterię Lactobacillus, tzw. pałeczki kwasu mlekowego. Ich udział w mikrobiocie endometrium wynosi aż 30%. Pozostałe mikroorganizmy, jakie możemy spotkać w błonie śluzowej macicy, to: Acinetobacter (9,07%), Pseudomonas (9,09%), Sphingobium (5%) oraz Vagococcus (7,29%). Aby kobieta mogła zachować zdrowie intymne i dobre samopoczucie, drobnoustroje te zawsze powinny występować w odpowiednich proporcjach. W przeciwnym razie jej układ rozrodczy narażony jest na atak patogenów (bakterii chorobotwórczych).
Nieprawidłowa mikrobiota endometrium – czym to grozi?
Brak równowagi mikrobiologicznej w obrębie endometrium może uniemożliwić implantację zarodka, prowadzić do poronień lub przedwczesnego porodu. Często jest też przyczyną przewlekłego stanu zapalnego endometrium, źródłem infekcji intymnych, a w najgorszym przypadku może nawet doprowadzić do rozwoju raka narządów rodnych.
Badanie mikrobiomu endometrium – dlaczego tak ważne przed in vitro?
Sukces in vitro w dużym stopniu zależy od udanego transferu zarodka. Powinien on zostać podany do macicy w czasie tzw. okienka implantacyjnego, czyli w momencie największej receptywności endometrium. Do niedawna ocena tej receptywności polegała wyłącznie na badaniu histologicznym oraz badaniu ekspresji genów błony śluzowej macicy. Rozszerzenie diagnostyki o analizę mikrobiomu błony śluzowej macicy pozwala jeszcze lepiej przygotować ją do transferu, a tym samym zwiększyć szansę na powodzenie procedury in vitro.
Badanie wykonywane metodą sekwencjonowania nowej generacji
ENDObiome jest badaniem przesiewowym, które dostarcza kluczowych informacji odnośnie stanu mikrobiologicznego macicy. Wykonuje się je metodą sekwencjonowanie nowej generacji NGS (ang. Next Generation Sequencing). Opiera się ona na sekwencjonowaniu podjednostek V3 i V4 bakteryjnego genu 16s rRNA, co pozwala dokładnie określić rodzaj i gatunek bakterii. W odróżnieniu od tradycyjnej analizy mikrobiologicznej, NGS dostarcza informacji na temat całego profilu bakteryjnego endometrium, łącznie ze szczepami niehodowlanymi. Ponadto pozwala określić procentowy udział wykrytych w próbce bakterii.
Badanie mikrobiomu endometrium – jakie masz z tego korzyści?
- ENDObiome pozwala ocenić procentowy stosunek Lactobacillus, czyli tzw. „dobrych bakterii” do bakterii potencjalnie chorobotwórczych bytujących w błonie śluzowej macicy. Jeśli badanie wykaże, że pałeczek kwasu mlekowego jest za mało lub w endometrium bytuje zbyt dużo gatunków patogennych, lekarz może zadecydować o wdrożeniu terapii, w postaci antybiotyków, probiotyków lub odpowiedniej diety.
- ENDObiome wykrywa bakterie chorobotwórcze prowadzące do przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej macicy, które nie dość, że przebiegają najczęściej bezobjawowo, to nie są uchwytne w zwykłych badaniach obrazowych, np. ultrasonografii.
- ENDObiome pozwala ocenić pod względem mikrobiologicznym przygotowanie macicy do implantacji, co zwiększa skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego. Na podstawie uzyskanego wyniku lekarz może bowiem przeprowadzić transfer lub przesunąć go w czasie do momentu unormowania mikrobioty endometrium.
Podsumowując, macica nie jest narządem jałowym. Co więcej, prawidłowa ilość bakterii w macicy jest bardzo ważna, ponieważ tworzą one zdrowe środowisko mikrobiologiczne, potrzebne nie tylko do zachowania zdrowia intymnego, ale również do prawidłowej implantacji zarodka. Analiza mikrobiomu endometrium, czyli ENDObiome wykonywana jest techniką NGS i pozwala na określenie pełnego profilu bakteryjnego endometrium. W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz może zaproponować skuteczne leczenie – antybiotykami, probiotykami lub dietą.