Stres wyzwala w organizmie reakcje, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Nawarstwiające się problemy, własne ambicje i oczekiwania innych przekładają się na styl życia. Ten bywa chaotyczny i daleki od tego, który sprzyja płodności. Jak zatem poradzić sobie ze stresem i być o krok bliżej do spełnienia marzenia o ciąży?
Hormonalny bałagan
Stres to nie tylko stan emocjonalny, ale również proces biologiczny, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Nie obce Ci są pewnie rewolucje żołądkowe, bóle głowy, bezsenność czy problemy z cerą. To mogą być objawy długotrwałego stresu. Stres wpływa negatywnie również na płodność. Wszystko przez pracę nadnerczy oraz przysadki mózgowej. Długotrwały stres sprawia, że nadnercza są nieustannie pobudzane do pracy. Z zwiększa się wtedy ilość wydzielanej adrenaliny i sterydów nadnerczowych. Co więcej, przysadka mózgowa wydziela prolaktynę. Ta blokuje funkcje rozrodcze powoduje zaburzenia owulacji i niewydolność ciałka żółtego.
Mechanizm obronny
Niemożność zajścia w ciążę u kobiety, która często znajduje się w stresujących sytuacjach nie powinna dziwić. Brzmi absurdalnie, jednakże doceńmy siłę natury, która, potrafi zaskakiwać. To, że nie dochodzi do zapłodnienia, może być mechanizmem obronnym kobiety. Organizm daje w ten sposób do zrozumienia, że w „takich” warunkach ciąża jest niepożądana. Chroni matkę przed dodatkowym stresem, jakim jest poczęcie.
Warto wspomnieć , że nie tylko adrenalina, ale i prolaktyna wpływa na płodność. Wysoki poziom napięcia i towarzyszące mu zagrożenie sprawia, że uwalnia się hormon stresu, czyli kortyzol. Jego wzrost powoduje zahamowanie pracy głównego hormonu płciowego GnRH, który odpowiada za owulację, aktywność seksualną, a u mężczyzn za ilość produkowanej spermy.
-Stres generuje w naszym organizmie substancje, które zaburzają prawidłowe funkcje rozrodcze. Dotyczy to zarówno potencjału płodności, czyli np. owulacji, jak również samego przebiegu ciąży. Silny stres i uwalniane z nim hormony mogą zagrozić rozwijającemu się płodowi i doprowadzić do poronienia – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog i endokrynolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.
Licz do 10, oddychaj głęboko…
Stres może podwoić ryzyko niepowodzenia zajścia w ciążę! Szacuje się również, że aż 30% par ma problem z płodnością właśnie przez stres. Przyszłym mamom często zaleca się rzucenie palenia, zmianę diety, zażywanie witamin, ale wciąż rzadko wspomina się o wyciszeniu. Czynniki środowiskowe, do których zaliczamy stres, odgrywają dużą rolę w problemach z płodnością. Bywa, że wszystkie sposoby radzenia sobie ze stresem zawodzą. Wówczas pary, które przypuszczają, że stres stoi za problemami związanymi z poczęciem, powinny skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog lub psychoterapeuta pomoże odnaleźć równowagę i podpowie, jak zredukować stres u każdego z partnerów. Warto znaleźć zajęcie, które oderwie nas od problemów i negatywnego myślenia związanego z niepowodzeniem poczęcia. Należy szukać metod relaksacyjnych. U jednych sprawdza się joga czy medytacja, czyli techniki relaksacyjne pozwalające naszemu mózgowi zneutralizować wpływ bodźców. Natomiast u innych, napięcie bardzo dobrze rozładowuje aktywność fizyczna.
Zmiany w codziennym życiu powinny dotyczyć obojga partnerów. Zrelaksowana, spokojna, zdystansowana para h ma zdecydowanie większe szanse na sukces w staraniach o dzecko. Ludzie umiejący zapanować nad stresem , lepiej radzą sobie w podbramkowych sytuacjach. To bardzo przydatna umiejętność przyszłych rodziców.
Porady psychoterapeuty – pożegnaj stres
- Priorytetem jest redukcja stresorów, czyli bodźców, które wywołują stres. Spróbuj wprowadzić małe zmiany w najbliższym otoczeniu. Jeżeli to możliwe, rozwiąż konflikty i zadbaj o relacje. Jeżeli będziesz otoczona przyjaznymi i neutralnymi relacjami, poczujesz się bardziej komfortowo.
- Jeżeli znasz źródła swojego stresu i wiesz, że niektóre z nich są nieuniknione, naucz się na nie reagować. Przyjmij wygodne dla Ciebie rozwiązanie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne. Możesz je praktykować zawsze i w zasadzie wszędzie np. głębokie oddychanie, rozluźniania mięśni, czy umiejętność odcięcia się od bodźca wywołującego stres.
- Wprowadź działania, które zapewnią Ci spokój i wyciszenie. Specjaliści zalecają tutaj jogę, medytację, ale także regularny sen, prowadzenie dziennika, podróże, psychoterapię, ćwiczenia fizyczne, a nawet modlitwę i czytanie.
- Zadbaj o ziołowe wsparcie. Warto skorzystać z dobrodziejstw natury, które znane są ze swych właściwości wyciszających. Pozytywnie na organizm wpływają napary z rumianku czy melisa.
Wspomniane porady pozwolą Ci zapanować nad stresem i umilą życie! Ważna jest podstawowa intencja, której celem jest poczęcie dziecka. Redukując stres, uchronisz organizm przed biologicznymi reakcjami, które negatywnie wpływają na płodność. Naucz się cierpliwości i opanowania. To sprawi, że Twoje starania o dziecko, a w dłuższej perspektywie rodzicielstwo będzie satysfakcjonujące i radosne.