Badanie AMH czyli poziomu hormonu anty-Müllerowskiego pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety, czyli tzw. rezerwę jajnikową i daje odpowiedź na pytanie czy kobieta ma szansę zajść w ciążę.
Badanie rezerwy jajnikowej
Badanie stężenia AMH czyli poziomu hormonu anty-Müllerowskiego pozwala precyzyjnie określić stan płodności kobiety oraz stan pęcherzyków jajowych. Na tej podstawie można świadomie zaplanować moment starań o dziecko, a także dobrać odpowiednią metodę leczenia w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Ocena rezerwy jajnikowej sygnalizuje również problem przedwczesnego wygasania czynności jajników oraz pozwala przewidzieć moment wejścia w okres menopauzy.
Badanie AMH powinny wykonać panie po 30. roku życia, a czasem zleca się je także kobietom po 20. roku życia. Wynika to z faktu, iż coraz młodsze kobiety mają problem z płodnością. Chociaż spadek poziomu AMH z wiekiem jest zjawiskiem naturalnym, to nie do tak drastycznie niskiego poziomu i nie na taką skale jak obserwujemy to obecnie.
– To badanie powinna wykonać każda kobieta przynajmniej raz w życiu. Ocena rezerwy jajnikowej pozwala rozpoznać problem przedwczesnego wygasania czynności jajników. Jest więc w stanie uchronić nas przed sytuacją, w której zbyt późno zdecydujemy się na dziecko. Test pozwala także na szybką diagnozę problemu, a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia – wyjaśnia dr n. med. Dariusz Mercik specjalista ginekolog, endynokrolog w Klinice Gyncentrum.
Problemy z płodnością
Co stoi u podstaw problemów z płodnością? Za trudności z zajściem w ciążę odpowiadają czynniki środowiskowe, tryb życia, zła dieta, używki i stres. Życie w pośpiechu i odkładanie ciąży „na później” nie sprzyjają płodności kobiet. To właśnie dlatego lekarze z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach zachęcają młode kobiety, nawet te ok. 20 roku życia, aby zbadały się profilaktycznie. Badanie AMH nie jest zależne od cyklu menstruacyjnego, dlatego może być wykonane w dowolnym dniu, a także w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Badanie jest proste, bezbolesne i przebiega identycznie jak badanie krwi.
Kiedyś na wyniki badania AMH kobiety musiały czekać 2 tygodnie, dziś jest to około 20 minut. Dzięki tej rewolucji, możliwe jest przyspieszenie diagnostyki kobiet mających problemy z zajściem w ciążę. Wcześniejsze poznanie diagnozy pozwala rozpocząć ewentualne leczenie.