Ginekologia Article · 6 września 2018

PROFILAKTYKA – najlepsza przyjaciółka kobiety

ONA zadba o Ciebie, jak nikt inny. Nie owija w bawełnę. Dzięki niej dowiesz się wiele o swoim zdrowiu. I choć czasem prawda będzie bolesna, docenisz jej szczerość. PROFILAKTYKA, bo o niej mowa, ratuje życie! Uprzedza choroby i zapobiega ich konsekwencjom. Im szybciej zaprzyjaźnicie się, tym spokojniejsze będziesz wiodła życie.

PROFILAKTYKA – najlepsza przyjaciółka kobiety

ONA zadba o Ciebie, jak nikt inny. Nie owija w bawełnę. Dzięki niej dowiesz się wiele o swoim zdrowiu. I choć czasem prawda będzie bolesna, docenisz jej szczerość. PROFILAKTYKA, bo o niej mowa, ratuje życie! Uprzedza choroby i zapobiega ich konsekwencjom. Im szybciej zaprzyjaźnicie się, tym spokojniejsze będziesz wiodła życie.

 

Profilaktyka – dla kogo?

 

Dla Ciebie, Ciebie… i Ciebie też! Myślisz sobie – jak to, przecież czuję się doskonale, nie mam żadnych dolegliwości. Świetnie! To idealny moment, aby wykonać badania profilaktyczne!

 

Większość chorób w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. Niestety wciąż wiele kobiet odwiedza ginekologa dopiero wtedy, gdy mają ku temu poważny powód (dolegliwości bólowe, krwawienia). Należysz do tej grupy? To błąd! Dolegliwości, które skłaniają do wizyty u lekarza, pojawiają zwykle, gdy choroba jest już mocno zaawansowana. Wówczas szanse na wyleczenie drastycznie maleją. Wczesne wykrycie zmian chorobowych w znacznym stopniu zwiększa natomiast szansę na zahamowanie rozwoju choroby, a nawet całkowite wyleczenie. Brzmi przekonująco, nieprawdaż?

 

Profilaktyczne „MUST DO” każdej kobiety

 

Morfologia, OB, badanie glukozy we krwi, cholesterol, badanie moczu to podstawowe badania, które powinien wykonać KAŻDY raz w roku. W związku z tym, że jesteś KOBIETĄ do zagadnienia powinnaś podejść szerzej. Oto profilaktyczna checklista każdej kobiety! 

 

Samobadanie piersi

 

Samobadanie piersi to podstawowy element profilaktyki raka piersi. Pozwala ono wykryć zmiany na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe. Dlatego tak ważne jest, abyś jak najszybciej wyrobiła sobie nawyk badania piersi. Skończyłaś 20 lat? Badaj piersi raz w miesiącu, 2-3 dni po zakończonej miesiączce. Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

 

  • guzki, torbiele, zgrubienia w obrębie piersi i pach,
  • powiększone węzły chłonne pod pachami,
  • zmiana wielkości piersi,
  • przebarwienia na piersiach,
  • opuchlizna, ból, tkliwość piersi,
  • wciągnięte brodawki,
  • wydzielina z sutków.

 

Nie ignoruj żadnej, nawet najdrobniejszej zmiany w wyglądzie piersi! Każda powinna być skonsultowana z lekarzem. Samobadanie piersi nic nie kosztuje. By je wykonać, wystarczy 5 minut w miesiącu. Niewiele, a może uratować Ci życie!

 

USG piersi/mammografia 

 

USG piersi i mammografia to badania, które pozwalają na wykrycie zmian nowotworowych i raka piersi we wczesnym stadium rozwoju. USG piersi po raz pierwszy powinnaś wykonać w wieku 20 lat, a następnie powtarzać je co 2 lata. Po 30-stce na badanie zgłaszaj się co roku. Skończyłaś 45 lat? Wykonaj badanie mammograficzne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie mammografii u kobiet między 45. a 50. rokiem życia co 2 lata, a u pań które ukończyły 50 lat co roku.  Kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać mammografię bezpłatnie! Badania realizowane są w ramach programu: „Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” finansowanego przez NFZ. Aby skorzystać z badania nie musisz mieć skierowania! Wystarczy, że zgłosisz się do jednej z placówek realizujących program.

 

Badanie ginekologiczne 

 

Szybki rachunek sumienia… Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Pamiętaj, raz w roku, to absolutne minimum! Regularne badania ginekologiczne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian oraz procesów chorobowych w obrębie narządów rozrodczych (stany zapalne pochwy, nieprawidłowości w budowie macicy, mięśniaki, torbiele, nadżerki, zmiany nowotworowe) oraz podjęcie skutecznego leczenia. Niech nie zwiedzie Cię brak dolegliwości. Choroby układu rozrodczego często przebiegają bezobjawowo! Unikając wizyt u ginekologa opóźniasz diagnozę i odbierasz sobie szansę na skuteczne leczenie.

 

USG dopochwowe

 

USG ginekologiczne pozwala wykryć zmiany w narządach rodnych, których nie da się stwierdzić w zwykłym badaniu ginekologicznym. Jest także ważnym elementem profilaktyki i diagnostyki raka jajnika i trzonu macicy. Jak często należy wykonywać USG dopochwowe? Przynajmniej raz w roku, podczas rutynowej wizyty u swojego ginekologa.

 

Cytologia

 

Cytologia jest prostym, nieinwazyjnym badaniem przesiewowym służącym wykrywaniu stanów nowotworowych oraz raka szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju. Regularne badania cytologiczne zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, a także nastolatkom, które rozpoczęły współżycie seksualne. Pamiętaj, rak szyjki macicy długo nie daje żadnych objawów. Co istotne, wykryty we wczesnym stadium jest w pełni wyleczalny! Warto zatem raz na rok poświęcić kilka minut, aby wykonać cytologię, nieprawdaż?

 

Musisz jednak wiedzieć, że cytologia cytologii nierówna. Obecnie najczulszą i najdokładniejszą techniką wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy jest cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC. Podłoże płynne, na którym umieszczany jest wymaz z szyjki macicy, minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek oraz pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów. Pozwala to na uzyskanie większej liczby i lepszej jakości komórek do diagnostyki oraz zwiększa skuteczność i wiarygodność badania.

 

Test HPV

 

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Każda kobieta, niezależnie od wieku, narażona jest na zakażenie onkogennym typem wirusa HPV. Około 80% kobiet aktywnych seksualnie ulega zarażeniu wirusem HPV przynajmniej raz w ciągu życia! Wirus w początkowej fazie pozostaje nieaktywny i może nie dawać żadnych objawów. Przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkogennym  (HR) tj. HPV typu: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, jest najczęstszą przyczyną śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy oraz  raka szyjki macicy. W związku z tym Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie łącznie przesiewowych badań cytologicznych oraz testu na obecność DNA HPV (HR).

 

CINtec PLUS Cytology

 

Masz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego? A może wynik cytologii jest prawidłowy, ale test na obecność wirusa HPV wyszedł dodatni? Wykonaj test CINtec PLUS Cytology! Badanie to pozwala wykryć komórki, które przeszły transformację nowotworową pod wpływem wirusa HPV HR. CINtec PLUS Cytology wykazuje bardzo wysoką czułość i specyficzność, dlatego powinien stanowić upewnienie standardowej diagnostyki zmian nowotworowych i raka szyjki macicy.

 

Badanie w kierunku chorób wenerycznych

 

Masz stałego partnera? Nie masz żadnych objawów choroby? Myślisz, że Ciebie choroby weneryczne nie dotyczą? Możesz się mylić! Kobietom w stałych związkach też „przydarzają” się choroby weneryczne! Najczęstszą drogą zakażenia są kontakty seksualne (pochwowe, oralne, analne). Jednak niektórymi chorobami możesz zarazić się także na basenie oraz używając z tych samych ręczników i przyborów higienicznych, z których wcześniej korzystała osoba zakażona. Większość chorób przenoszonych drogą płciową w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Nieleczone natomiast mogą prowadzić do wielu powikłań m.in. niepłodności, a nawet śmierci. Dlatego raz w roku wykonaj badanie w kierunku chorób wenerycznych! Jeśli masz wielu partnerów lub objawy choroby (np. upławy, swędzenie, zmiany skórne w obrębie narządów płciowych) badaj się częściej.
Starasz się o dziecko?

 

Rak piersi, rak szyjki macicy, rak jajnika, rak trzonu macicy – nowotwory kobiece zbierają śmiertelne żniwo. Przyczyna? Kobiety zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Większości tragedii można zapobiec, gdyby choroba została odpowiednio wcześnie wykryta. Dlatego drogie Panie, wykonujcie regularnie badania profilaktyczne! Tak niewiele, a może uratować życie…

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia

Nie daj się chorobie!
Zrób badania profilaktyczne!