Badania prenatalne Article · 16 sierpnia 2017

Wybór ośrodka do badań prenatalnych

Moment, w którym dowiadujesz się o ciąży jest zawsze magiczny. Radość, ekscytacja, milion myśli na minutę! Jedną z pierwszych jest najczęściej „umówienie wizyty do ginekologa”. Tak oto zaczyna się przygoda z badaniami prenatalnymi.

wybór ośrodka do badań prenatalnych

Czym kierować się wybierając ośrodek wykonujący badania prenatalne?

 

Moment, w którym dowiadujesz się o ciąży jest zawsze magiczny. Radość, ekscytacja, milion myśli na minutę! Jedną z pierwszych jest najczęściej „umówienie wizyty do ginekologa”. Tak oto zaczyna się przygoda z badaniami prenatalnymi. Mówimy przygoda, bo każda wizyta u lekarza prowadzącego ciążę to duża adrenalina, za którą idzie jednocześnie radość jak i obawy. „Czy na pewno wszystko jest w porządku?” – która z nas nie zadawała sobie tego pytania będąc w ciąży?. Tego typu wątpliwości powinien rozwiać lekarz prowadzący ciążę lub ośrodek specjalizujący się w badaniach prenatalnych. Podpowiadamy, czym należy się kierować wybierając ośrodek badań prenatalnych.

 

Diagnostyka prenatalna – po co?

 

Celem diagnostyki prenatalnej jest wykrycie nieprawidłowości oraz chorób genetycznych płodu we wczesnym okresie ciąży. Dzięki badaniom prenatalnym można wykryć m.in. zespół Downa, zespół Turnera, wady serca itp. Wbrew obiegowej opinii badania prenatalne powinna wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka, bez względu na wiek, występowanie chorób genetycznych w jej rodzinie, czy posiadanie już dziecka z wadą genetyczną lub ośrodkowego układu nerwowego. Postawiona diagnoza umożliwia bowiem bezpieczne prowadzenie każdej ciąży i podjęcie leczenia, jeszcze na etapie życia płodowego dziecka.

 

Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając ośrodek badań prenatalnych?

 

Przy wyborze odpowiedniego ośrodka, w którym przyszli rodzice będę chcieli wykonać badania prenatalne, należy zwrócić uwagę na:

 

  • Kwalifikacje oraz certyfikaty kadry specjalistów wykonujących badania prenatalne (certyfikaty FMF [Fundacja Medycyny Płodu] potwierdzające najwyższe kwalifikacje i umiejętności dotyczące diagnostyki genetycznej ciąży, oraz Certyfikaty Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego [USG PTG]).

 

  • Wyposażenie kliniki w najnowocześniejszy sprzęt, umożliwiający kompleksowe badania oraz opiekę medyczną, w tym aparaty USG wyposażone w opcje 3D/4D.

 

  • Dostęp do diagnostyki biochemicznej umożliwiającej wykonanie testu PAPP-A oraz do najwyższej klasy systemu diagnostycznego spełniające międzynarodowe standardy oraz zapewniające wysoki poziom badania.

 

  • Wieloletnie doświadczeniem ośrodka oraz zaufaniem wśród pacjentów.

 

  • Możliwość wykonania badań prenatalnych refundowanych z NFZ.

 

Badania prenatalne w Gyncentrum

 

W Klinice Gyncentrum  wykonujemy pełen zakres diagnostyki prenatalnej. Korzystamy z najlepszego i najnowocześniejszego sprzętu (np. Voluson E10 z funkcjonalnością Silouetthe, pozwalającą na dokonanie oceny struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży) oraz współpracujemy z doświadczonymi specjalistami posiadającymi certyfikaty FMF (Fetal Medicine Foundation).  Przy każdym badaniu prenatalnym lekarz bierze pod uwagę dane z wywiadu lekarskiego, wiek rodziców, a także wyniki badania USG genetycznego oraz badań biochemicznych. Wszystkie badania w naszej klinice wykonywane są zgodnie z certyfikatem londyńskiej Fundacji Medycyny Płodowej. W 95%, wyniki badania nie dają powodów do niepokoju. Niektóre wady można także skutecznie leczyć. Należy zwrócić uwagę na zaplecze laboratoryjne. Pacjenci Gyncentrum mają dostęp do zaawansowanych technologii diagnostycznych.

 

Jak często wykonuje się badania prenatalne?

 

Zaleca się wykonanie badań prenatalnych minimum trzy razy podczas ciąży, odpowiednio w:

 

 

Każde z badań wykonywane jest pod kątem określonej dla wieku płodowego diagnostyki. Podczas pierwszego badania USG poznasz m.in. wiek ciąży. Na drugim badaniu prenatalnym dostrzeżesz ukształtowanego malucha, zobaczysz grymasy na twarzy oraz – przede wszystkim, dowiesz się czy jego układ krążeniowy funkcjonuje prawidłowo. To również badanie, na którym rodzice często poznają płeć dziecka. Trzecie badanie prenatalne pozwoli ocenić wielkość płodu i oszacować jego masę. Lekarz przyjrzy się ruchom malucha, oceni przepływ krwi do łożyska oraz oszacuje wielkość i masę malucha. Każde z badań prenatalnych daje możliwość szybkiej reakcji na ewentualnie nieprawidłowości! Jednakże, najczęściej USG to przyjemny moment, któremu towarzyszą łzy wzruszenia.

Sprawdź cenę badań prenatalnych >> 

 

Konsultacja merytoryczna
pracownik10 dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Obserwuj nas
Tematyka
Badania prenatalne

Jesteś w ciąży?
Umów się na badania prenatalne w Gyncentrum!