Zadbaj o zdrowie swojego dziecka i wykonaj badania prenatalne w Gyncentrum – ośrodku diagnostyki prenatalnej z 20-letnim doświadczeniem. Realizujemy świadczenia bezpłatnie w ramach NFZ i prywatnie.
Badania prenatalne Gyncentrum
Doświadczenie, bezpieczeństwo, kompleksowość
Od 20 lat oferujemy dostęp do najwyższej jakości opieki medycznej w czasie ciąży.
Zapewniamy dostęp do certyfikowanych specjalistów w zakresie położnictwa, perinatologii i genetyki.
Wykonujemy pełen zakres diagnostyki prenatalnej, począwszy od badań ultrasonograficznych oraz echokardiografii, poprzez specjalistyczne testy laboratoryjne.
Zapewniamy profesjonalne poradnictwo genetyczne oraz bezpośredni dostęp do zaawansowanych badań genetycznych.
Posiadamy nowoczesną pracownię badań prenatalnych z najnowocześniejszym sprzętem, m.in. Voluson E10 z funkcjonalnością Silouetthe, pozwalającą na dokonanie oceny struktur anatomicznych już w pierwszym trymestrze ciąży.
Badania prenatalne realizujemy bezpłatnie w ramach umowy z NFZ oraz prywatnie.
Zapraszamy na badania prenatalne do jednej z naszych placówek:
Jeśli posiadasz odpowiedni pakiet medyczny w ramach prywatnej opieki zdrowotnej w centrum medycznym LUX MED, Medicover, POLMED lub Enel-Med, badania prenatalne również wykonasz u nas bezpłatnie.
Kiedy wykonujemy badania prenatalne?
trymestr ciąży
Pomiędzy 11. tygodniem, a maksymalnie 13. tygodniem i 6. dniem ciąży.
Jakie dokładnie badania są zalecane?
- USG 3D – m.in. potwierdzenie wieku ciążowego, diagnostyka wad płodu, określenie kosmówkowości – czynnika determinującego ciążę mnogą. Badanie można nagrać na pendrive.
- Białko PAPP-A oraz wolna gonadotropina kosmówkowa ßhCG (test podwójny) – testy biochemiczne umożliwiające określenie ryzyka występowania u dziecka zespołów genetycznych – Downa, Pataua, Edwardsa.
- Badanie preeklampsji – ocena ryzyka wystąpienia nadciśnienia ciążowego.
- W uzasadnionych przypadkach amniopunkcja – inwazyjna metoda diagnostyczna, o wykonaniu której decyduje pacjentka po uzyskaniu informacji o wynikach badań od lekarza wykonującego diagnostykę prenatalną.
trymestr ciąży
Między 18. a 23. tygodniem i 6. dniem ciąży.
Jakie dokładnie badania są zalecane?
- USG 3D lub 4D – określenie położenia łożyska, ocena każdej części ciała i wielkości dziecka oraz ilości wód płodowych. U kobiet zagrożonych przedwczesnym porodem można także zmierzyć długość szyjki macicy poprzez badanie przezpochwowe. Można już zobaczyć rysy twarzy dziecka. Badanie można nagrać na pendrive.
- Echokardiografia płodu (echo serca) – umożliwia ocenę anatomii serca, ocenę ruchu mięśnia sercowego i zastawek, a także przepływu krwi przez serce dziecka. Dzięki temu możliwe jest wykrycie większości wrodzonych wad serca oraz nieprawidłowości w budowie i funkcji układu krążenia.
- Badanie preeklampsji – ocena ryzyka wystąpienia nadciśnienia ciążowego.
trymestr ciąży
Między 28. a 32. tygodniem ciąży.
Jakie dokładnie badania są zalecane?
- USG 3D lub 4D – pomiar wielkości i szacunkowe określenie masy maluszka, badanie ruchów dziecka, ocena łożyska, pomiar ilości wód płodowych, ocena przepływu krwi do łożyska i dziecka. Badanie można nagrać na pendrive.
- Badanie preeklampsji – ocena ryzyka wystąpienia nadciśnienia ciążowego.
Umów się na badanie prenatalne w Gyncentrum.
+48 735 122 777Czym są badania prenatalne?
Choć badania prenatalne wykonuje kobieta w ciąży, to w rzeczywistości służą one ocenie zdrowia płodu. Mają wykryć bądź wykluczyć nieprawidłowości w jego rozwoju, także te uwarunkowane genetycznie. Świadomość występowania problemów zdrowotnych u jeszcze nienarodzonego dziecka stwarza wiele możliwości nie tylko w zakresie prowadzenia ciąży, ale również leczenia przyszłego potomka – wewnątrzmacicznie, jak i już po jego przyjściu na świat.
Dowiedz się więcejDlaczego badania prenatalne są ważne?
Wynik badania prenatalnego pozwala lekarzowi na podjęcie decyzji dotyczących czasu, miejsca i rodzaju porodu. Na jego podstawie może on np. skierować kobietę do specjalistycznego ośrodka, w którym tuż po narodzinach maluchem zajmie się odpowiedni zespół lekarzy. Może też zakwalifikować kobietę do cesarskiego cięcia lub wyznaczyć wcześniejszy termin porodu, jeśli uzna, że bezpieczniejsze dla dziecka będzie szybsze zakończenie ciąży.
Jakie są rodzaje badań prenatalnych?
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje badań prenatalnych:
- Nieinwazyjne – to badania, które nie wymagają ingerencji w otoczenie płodu. Polegają albo na ocenie obrazu ultrasonograficznego, albo na analizie krwi pobranej od ciężarnej kobiety. Przykładem nieinwazyjnego badania prenatalnego może być USG wykonywane w każdym trymestrze ciąży, test podwójny lub test z grupy nieinwazyjnych testów prenatalnych nowej generacji (NIPT), oparty na analizie płodowego DNA wyizolowanego z krwi matki (np. Panorama).
- Inwazyjne – to badania, które wymaga już ingerencji w otoczenie płodu, dlatego wykonuje się je wyłącznie wtedy, gdy istnieją do nich wskazania medyczne, np. gdy nieinwazyjny test prenatalny ujawni podwyższone ryzyko choroby genetycznej u dziecka. Do inwazyjnych badań prenatalnych zaliczymy np. amniopunkcję czy biopsję kosmówki.
Czy badania prenatalne są bezpieczne?
Nie ma chyba badań, które wzbudzałyby tyle emocji, co badania prenatalne.
W świadomości społecznej wciąż uchodzą one za niebezpieczne, mogące prowadzić do poważnych powikłań, z poronieniem włącznie. Wielu rodziców podchodzi więc do diagnostyki prenatalnej (zwłaszcza tej inwazyjnej) z pewnym dystansem. Prawda jest jednak taka, że na obecnym poziomie medycyny, dysponując specjalistyczną wiedzą, umiejętnościami i zaawansowaną aparaturą, potrafimy znacznie minimalizować ryzyko ewentualnych powikłań. W przypadku amniopunkcji wynosi ono mniej niż 1%, czyli niewiele. Ponadto badania prenatalne wykonują doświadczeni lekarze i zawsze pod kontrolą USG. Warto też pamiętać o korzyściach wynikających z przeprowadzenia tego badania, które są ogromne. Informuje bowiem ze 100% pewnością, czy dziecko jest zdrowe pod kątem badanych chorób genetycznych.
Ceny badań prenatalnych USG
W Gyncentrum I i II badanie prenatalne możesz wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. Koszt III badania prenatalnego sprawdź w naszym cenniku>>.
Umów się na badanie prenatalne w Gyncentrum.
+48 735 122 777Zadbaj o zdrowie swojego dziecka już od pierwszych jego chwil!
Umów się na badanie prenatalne w Gyncentrum.
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.
Zadbaj o zdrowie swojego dziecka już od pierwszych jego chwil!
Umów się na bezpłatne badanie prenatalne w Gyncentrum.
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin badania.