USG piersi

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA

Regularne badanie piersi pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju, kiedy są jeszcze w pełni uleczalne.

USG piersi (sonomammografia) jest jednym z elementów profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki chorób piersi, w tym raka piersi (sutka). USG piersi jest wykonywane na każdym etapie diagnostyki chorób piersi – od profilaktyki, po rozpoznawanie zmian klinicznych (wyczuwalnych, widocznych w innych badaniach obrazowych), a także w celu monitorowania biopsji. Za pomocą sonomammografii specjalista jest w stanie wykryć zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe na wczesnym etapie ich rozwoju.

W klinikach Gyncentrum pacjentki mogą skorzystać z bogatego pakietu badań profilaktycznych i diagnostycznych w kierunku najczęstszych nowotworów kobiecych. Wykonujemy USG piersi, mammografię, testy na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),  cytologię płynną (LBC), biopsję gruboigłową piersi, a także badania genetyczne na obecność mutacji w genach BRCA1/BRCA2. 

Umów badanie
usg-piersi
KLINIKI GYNCENTRUM

Gdzie możesz wykonać USG piersi?

USG piersi wykonasz w Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Bielsku-Białej oraz w  Częstochowie. Zapraszamy!

USG piersi Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
CH Libero, poziom 2

Więcej >>

USG piersi Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

USG piersi Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

USG piersi Katowice

Klinika Gyncentrum Katowice
ul. Kościuszki 229
CH Libero, poziom 2

Więcej >>

USG piersi Częstochowa

Klinika Gyncentrum Częstochowa
ul. Kozielewskiego 9

Więcej >>

USG piersi Bielsko-Biała

Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
ul. Komorowicka 140

Więcej >>

O BADANIU

Czym jest USG piersi?

USG piersi to nieinwazyjne, bardzo czułe badanie diagnostyczne, najczęściej stosowane jako uzupełnienie mammografii. Jest szczególnie przydatne w przypadku diagnostyki piersi u młodych kobiet. Wykrywa patologiczne guzki w piersiach i węzłach chłonnych, pozwala na różnicowanie charakteru zmian oraz umożliwia ocenę stopnia zaawansowania nowotworu. Badanie polega na obrazowaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Fale wysłane z aparatu USG przenikają do badanych tkanek, odbijają się od nich i przekształcają w impulsy elektryczne, co daje obraz widoczny na ekranie monitora. Każda z tkanek ma inną echogeniczność, inaczej zdolność odbijania ultradźwięków. I to dzięki tej właściwości lekarz jest w stanie odróżnić tkankę prawidłową od zmian patologicznych, np. zmianę litą od  gruczolakowłókniaka czy brodawczaka.  Fale akustyczne emitowane przez aparat do USG w żaden sposób nie uszkadzają tkanek, dlatego też badanie to jest w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane.

Jak przebiega badanie?

Pacjentka rozbiera się od pasa w górę i kładzie na plecach na kozetce z rękami założonymi pod głową. Lekarz przykłada do piersi głowicę aparatu – posmarowaną wcześniej specjalnym żelem ułatwiającym przewodzenie ultradźwięków – i przesuwa nią delikatnie po badanym obszarze. W trakcie sonomammografii zawsze sprawdzane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi położonymi w dołach pachowych. Wszelkie stwierdzone w trakcie USG zmiany,w tym torbiele i guzki, zostają dokładnie zmierzone i opisane. Ogromną zaletą tego badania jest brak konieczności oczekiwania na wynik, jest on bowiem sporządzany na bieżąco.

Umów badanie
WSKAZANIA

Kiedy należy wykonać USG piersi?

Zaleca się, aby kobiety wykonały pierwsze USG piersi pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Po 30. urodzinach na badanie należy zgłaszać się regularnie raz w roku. Kobiety z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi powinny wykonywać USG co 6 miesięcy. U kobiet po 40-stce USG piersi stanowi uzupełnienie profilaktycznej mammografii.

Bezwzględnym wskazaniem do wykonania USG piersi są:

  • wyczuwalne podczas samobadania guzki oraz zgrubienia na piersi, wokół sutka i pod pachą;
  • powiększone węzły chłonne pod pachami;
  • zmiana kształtu lub wielkości piersi;
  • wciągnięte, zaczerwienione lub owrzodzone brodawki sutkowe;
  • wyciek z brodawki sutkowej;
  • ból piersi;
  • przebarwienia na piersiach;
  • rak piersi w rodzinie;
  • mutacja genów BRCA1 i BRCA2;
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej;
  • kwalifikacja do procedury in vitro;
  • uraz piersi;
  • podejrzenie występowania ropnia piersi;
  • podejrzenie występowania torbieli mlecznej (u kobiet karmiących piersią);
  • obecność przeciwwskazań do mammografii (np. ciąża, zbyt małe piersi);
  • niepokojące zmiany w obrazie mammograficznym.
Umów badanie
usg piersi wskazania
FAQ

Najczęściej zadawane pytania
dotyczące USG piersi

Co wykrywa USG piersi?

USG diagnozuje zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto za pomocą ultrasonografii możemy monitorować m.in.:

  • zmiany torbielowate
  • mastopatię
  • dysplazję sutka
  • brodawczaki
  • gruczolakowłókniaki
Czy do USG piersi trzeba się przygotować?

Nie, jest to badanie, które nie wymaga od pacjentki żadnych, szczególnych przygotowań. Przed samym badaniem lekarz przeprowadza jednak medyczny, podczas którego mogą pojawić się pytania o:

  • wiek,
  • datę ostatniej miesiączki,
  • przyjmowane leki hormonalne,
  • przebyte porody,
  • występowanie raka piersi/ jajników w rodzinie,
  • wcześniejsze wyniki badań oraz ewentualne operacje piersi (warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną).
W którym dniu cyklu wykonać USG piersi?

Teoretycznie można je przeprowadzić w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, jednak na badanie najlepiej zgłosić się bezpośrednio po miesiączce (do 10 dnia cyklu), kiedy piersi są jeszcze miękkie i nieobolałe. Ponadto w drugiej połowie cyklu dochodzi pewnych do zmian hormonalnych, utrudniających niekiedy przeprowadzenie badania.

USG PIERSI A WIEK KOBIETY

USG piersi – idealne dla młodych kobiet i nie tylko!

W piersiach młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, która w obrazie mammograficznym nie jest najlepiej widoczna. Dlatego młodym kobietom, z piersiami o strukturze gruczołowej, zaleca się właśnie USG piersi, zamiast mammografii. Dopiero w dalszych latach proporcje te się zmieniają i nad tkanką gruczołową zaczyna dominować tłuszczowa. Wtedy rzeczywiście lepszym narzędziem diagnostycznym jest już mammografia. Nie oznacza to jednak, że USG piersi sprawdza się tylko u 20. – 30-latek.

Na początkowych etapach rozwoju rak piersi przybiera często postać mikrozwapnień, które najlepiej uwidoczni mammografia. Badanie to nie daje jednak możliwości oglądania piersi pod wieloma kontami, tak jak umożliwia to USG. Obraz ultrasonograficzny pozwala także rozróżnić różne rodzaje zmian – zmianę litą od torbieli, złośliwą od łagodnej itp. Starsze pacjentki po wykonanej mammografii i tak kierowane są zatem na USG piersi, w ramach uzupełnienia diagnostyki.

USG PODCZAS BIOPSJI PIERSI

Biopsja piersi – precyzyjniejsza dzięki USG

Biopsja piersi jest badaniem umożliwiającym rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę jego zaawansowania. Polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego za pomocą igły o odpowiedniej grubości. Pobrany materiał jest następnie oceniany przez patologa. Chirurg może zdecydować się na biopsję grubo- lub cienkoigłową, w zależności od rozmiarów patologicznej tkanki i jej lokalizacji. Jedną i drugą wykonuje się właśnie pod kontrolą USG, przez co zabieg jest precyzyjny i pozwala wybrać najlepsze próbki do badania.

USG PIERSI A CIĄŻA

USG piersi bezpieczne także w trakcie ciąży

USG piersi jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, dlatego może być wykonywane wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Warto dodać, że statystycznie rak piersi u kobiet w ciąży jest wykrywany nawet 7 miesięcy później niż u kobiet nieciężarnych. Tymczasem fakt, że w chwili rozpoznania znajduje się on w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju sprawia, że szanse na powrót do zdrowia takiej kobiety są mniejsze. Istnieje przeświadczenie, że przyszłe mamy oraz kobiety karmiące piersią nie muszą wykonywać USG piersi, ponieważ obecne w nich guzki i zgrubienia są objawem fizjologicznym związanym ze zmianami hormonalnymi. Oczywiście jest to nieprawda.

REKOMENDACJE

USG piersi rekomendowane dla kobiet w ciąży!

Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby USG piersi było wykonywane w I lub II trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat. U młodszych kobiet (poniżej 35. roku życia), bez klinicznych objawów choroby piersi i bez obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w kierunku raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak samo w I lub II trymestrze ciąży. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w obrębie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) konieczne jest natomiast wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, które mają wykluczyć raka piersi, a więc: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych – zgodnie ze standardami obowiązującymi w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Umów badanie
INTERPRETACJA WYNIKU

Co oznacza wynik USG piersi?

Od 2010 roku w Polsce do interpretacji wyników sonomammografii służy opracowana przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikacja BIRADS. Standardy opierające się na tej klasyfikacji umożliwiły ujednolicenie opisów badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologii nieprawidłowych zmian w piersiach. Oznacza to, że wszystkie opisy badań obrazowych piersi powinny mieć taką samą strukturę i posługiwać się takim samym nazewnictwem. W klasyfikacji BIRADS uwzględnia się elementy morfologiczne budowy piersi oraz występujące w nich zmiany ogniskowe.

Posługując się klasyfikacją, możemy odróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Zawiera ona także informacje odnośnie ryzyka złośliwości zmian ogniskowych oraz propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w danym przypadku. Na podstawie opisu lekarz może np. zalecić dalszą obserwację, wcześniejszą kontrolę lub wykonanie biopsji w celu określenia charakteru zmian w badaniu histopatologicznym. Zgodnie z klasyfikacją BIRADS stan piersi można przypisać do jednej z 7 kategorii:

Umów badanie

Klasyfikacja wyróżnia następujące kategorie:

  • BIRADS 0 – ocena niekompletna, zwłaszcza zmian wymagających dalszej weryfikacji w oparciu o dalsze badania obrazowe.
  • BIRADS 1 – wynik prawidłowy bez żadnych zmian.
  • BIRADS 2 –zmiany jednoznacznie łagodne, nie wymagające dodatkowych badań obrazowych. Kontrolne badanie należy wykonać standardowo po 12 miesiącach.|
  • BIRADS 3 –zmiany prawdopodobnie łagodne o ryzyku złośliwości niższym niż 2%. W zależności od wieku, obciążeń rodzinnych wyboru pacjentki należy wykonać kontrolne USG za 6 miesięcy lub biopsję.
  • BIRADS 4 – zmiany podejrzane, nie wykazujące cech zmiany nowotworowej złośliwej, których prawdopodobieństwo złośliwości wynosi od 2 do 90%. Konieczne jest przeprowadzenie biopsji cienkoigłowej lub gruboigłowej. Pozytywny wynik biopsji jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. W przypadku stwierdzenia zmiany łagodnej kontrolne badanie USG należy wykonać po 6 miesiącach.
  • BIRADS 5 – zmiany o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości i o typowej morfologii zmiany złośliwej. Konieczna jest ocena histopatologiczna (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub otwarta chirurgiczna) oraz ocena onkologiczna w celu zaplanowania sposobu leczenia.
  • BIRADS 6 – zmiany nowotworowe złośliwe potwierdzone za pomocą biopsji.

Nie daj się rakowi!
Wykonaj USG piersi w klinice Gyncentrum!

Nie daj się rakowi!

Wykonaj USG piersi w klinice Gyncentrum.

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu badania.

    Umów badanie