Ciąża Article · 10 marca 2020

Skąpe plamienie zamiast okresu? To może być ciąża!

Spodziewałaś się miesiączki, ale zamiast tego pojawiło się jedynie niewielkie krwawienie? Jeśli staracie się z partnerem o dziecko, to istnieje spora szansa, że zaszłaś w ciążę, a tych kilka kropel krwi na bieliźnie, to znak, że zarodek właśnie zagnieździł się w macicy.

Skąpe plamienie zamiast okresu? To może być ciąża!

Spodziewałaś się miesiączki, ale zamiast tego pojawiło się jedynie niewielkie krwawienie? Jeśli staracie się z partnerem o dziecko, to istnieje spora szansa, że zaszłaś w ciążę, a tych kilka kropel krwi na bieliźnie, to znak, że zarodek właśnie zagnieździł się w macicy. Tak zwane krwawienie implantacyjne, bo on nim mówimy, jest często jednym z pierwszych objawów ciąży. Co jest jego przyczyną? Jak nie pomylić go z miesiączką? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

 

Implantacja zarodka w macicy – skąd to krwawienie?

 

Błona śluzowa macicy (endometrium) zmienia się na przestrzeni całego cyklu menstruacyjnego. Bezpośrednio przed owulacją jest dość mocno przekrwiona. Ma to związek z działaniem estrogenu i progesteronu, które osiągają w tej fazie cyklu maksymalną wartość. Próbujący zagnieździć się w macicy zarodek może uszkodzić któreś z naczyń krwionośnych, co wywoła krwawienie. Jest to zjawisko fizjologiczne i nie powinno budzić niepokoju, ponieważ w żaden sposób nie zagraża ani matce, ani dziecku. Niemniej jednak dobrze, abyś w trakcie krwawienia implantacyjnego wstrzymała się od aktywności seksualnej, podnoszenia ciężkich przedmiotów i forsownych ćwiczeń. Warto też dodać, że krwawienie implantacyjne nie zawsze występuje, doświadcza go jedynie 25-30% kobiet.

 

Kiedy mogę spodziewać się krwawienia implantacyjnego?

 

Zanim zarodek dotrze do celu i „wszczepi” w macicę, by dalej rosnąć i rozwijać się przez kolejne miesiące, musi dojść do zapłodnienia. A jest to proces dość złożony… Najpierw komórka jajowa łączy się z plemnikiem, co w większości przypadków ma miejsce w bańce jajowodu. W ten sposób powstaje zygota, która zaczyna kierować się w stronę macicy. Droga przez jajowód zajmuje maleńkiemu zarodkowi ok. 2-3 dni, licząc od momentu połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Do zagnieżdżenia w ścianie macicy dochodzi natomiast w 6-12 dobie po zapłodnieniu. By dobrze przyjąć nowego „lokatora”, macica musi oczywiście odpowiednio się przygotować – i właśnie w tym celu rozpulchnia się i ulega silnemu przekrwieniu.

 

Czy wiesz, że…

Gotowość błony śluzowej macicy na przyjęcie i zagnieżdżenie zarodka nazywamy receptywnością endometrium. Okres ten występuje między 19. a 21.  dniem cyklu menstruacyjnego (między 5. a 7. dniem po owulacji). Czasem jednak macica nie potrafi stworzyć warunków dla zarodka.  Na szczęście istnieją już nowoczesne testy oceniające jej gotowość. Przykładem takiego badana jest test ERA.  Wykorzystuje się go w leczeniu niepłodności i diagnostyce poronień oraz zaleca kobietom, u których implantacja zarodka w kolejnych transferach in vitro zakończyła się niepowodzeniem.

 

badanie receptywności endometrium test era katowice bielsko-biała częstochowa kraków

 

Okres czy krwawienie implantacyjne – jak je rozróżnić?

 

Krwawienie implantacyjne występuje najczęściej w terminie spodziewanej miesiączki, nic więc dziwnego, że w pierwszej chwili pomyliłaś je z menstruacją, szczególnie jeśli Twoje okresy nie są zbyt obfite. Musisz jednak wiedzieć, że krwawienie towarzyszące implantacji zarodka przeważnie różni się od standardowego okresu. Przede wszystkim jest skąpe i pozbawione skrzepów. Niekiedy to po prostu kilka kropel krwi lub brunatnych/ jasnoróżowych plam na bieliźnie. Krwawienie związane z implantacją zarodka trwa też znacznie krócej, bo od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Podczas zagnieżdżania się zarodka nie powinnaś ponadto  odczuwać żadnych innych dolegliwości, np. bólu podbrzusza i skurczów macicy – tak charakterystycznych dla miesiączki. Skurcze jeśli już występują, są bardzo delikatne. Jeśli po krwawieniu dojdą jeszcze inne objawy, np. mdłości, zmęczenie, ból piersi czy nadwrażliwość na zapachy, to prawdopodobnie rzeczywiście jesteś w ciąży. Zrób test ciążowy i jeśli będzie pozytywny, umów się na wizytę do ginekologa.

 

prowadzenie ciąży katowice kraków częstocgowa bielsko-biała

 

A co, jeśli to jednak nie krwawienie implantacyjne?

 

Niestety nie każde krwawienie będzie oznaczało implantację zarodka lub nawet zwykły okres, zwłaszcza jeśli jest masywne i towarzyszy mu silny ból. W takiej sytuacji powinnaś natychmiast udać się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy poronienia lub ciąży pozamacicznej. Przyczyną nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych może być również nadżerka lub polip na szyjce macicy.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża