Ginekologia Article · 15 kwietnia 2022

Endometrioza to nie wyrok!

Chorujesz na endometriozę? Każdego dnia zmagasz się z bolesnymi objawami tego schorzenia? A może starasz się o dziecko, ale Twoja choroba uniemożliwia Ci zostanie mamą? W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak dzięki odpowiedniej diagnostyce i zastosowaniu innowacyjnego noża plazmowego będziesz mogła pozbyć się uciążliwych dolegliwości, jak również zajść w ciążę.

endometrioza to nie wyrok

Chorujesz na endometriozę? Każdego dnia zmagasz się z bolesnymi objawami tego schorzenia? A może starasz się o dziecko, ale Twoja choroba uniemożliwia Ci zostanie mamą? W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego endometrioza to nie wyrok i w jaki sposób dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz zastosowaniu innowacyjnego noża plazmowego będziesz mogła nie tylko pozbyć się uciążliwych dolegliwości, ale również zajść w ciążę.

 

Endometrioza jest chorobą przewlekłą…

 

Przewlekłą i zależną od estrogenów. Właśnie dlatego dotyka kobiet w wieku rozrodczym, również nastolatek. Endometrioza polega na obecności tkanki endometrium poza jamą macicy. Do tej pory naukowcom nie udało się do końca wyjaśnić mechanizmów jej powstawania. Swój udział w rozwoju choroby mają na pewno czynniki genetyczne, immunologiczne jak i środowiskowe. Wiadomo też, że jest to schorzenie występujące dość często. Szacuje się, że na endometriozę choruje nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym oraz 40% kobiet leczonych z powodu niepłodności.

 

Nowa metoda diagnozowania endometriozy bez konieczności inwazyjnych procedur!

 

Wciąż istnieje konieczność opracowywania nowych metod diagnozowania endometriozy z uwagi na trudności, jakie towarzyszą obecnej diagnostyce. Dwa główne cele, to przede wszystkim szybkie rozpoznawanie tej choroby oraz minimalna inwazyjność procedur diagnostycznych. Nowy test krwi jest bez wątpienia odpowiedzią na te potrzeby. Badanie jest niezwykle proste – pacjentka musi jedynie udać się do kliniki i oddać krew do analizy we wskazanym terminie. Wszystkie kobiety doświadczające bóli okolic miednicy mniejszej, kobiety które bezskutecznie starają się o potomstwo lub z innych względów podejrzewają u siebie endometriozę powinny rozważyć wykonanie testu.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jest pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym swoim pacjentkom innowacyjny, certyfikowany test na endometriozę z krwi.

 

Dzięki innowacyjnej metodzie badania test na endometriozę z krwi

wykonasz w cenie 600 zł

Sprawdź >>

 

Leczenie endometriozy wymaga indywidualnego podejścia

 

Endometriozę leczy się w sposób bardzo zindywidualizowany. Dobór metody terapeutycznej zależy od wielu czynników, w tym od wieku pacjentki, dolegliwości, jakie zgłasza oraz zmian ujawnionych w badaniach obrazowych (ultrasonografii, rezonansie magnetycznym). Nie istnieje więc jeden, uniwersalny schemat leczenia pacjentek z endometriozą. Przykładowo, leczenie farmakologiczne pacjentki chorej na endometriozę, która zgłasza się do lekarza nie tyle w celu leczenia niepłodności, a łagodzenia uciążliwych objawów choroby, będzie przebiegało inaczej, niż u pacjentki z endometriozą chcącej zajść w ciążę.

 

Czynnikiem znacznie ograniczającym dobór metody leczenia jest wiek. Przeprowadzenie operacji na jajnikach tradycyjnymi metodami wiąże się bowiem z ryzykiem uszkodzenia rezerwy jajnikowej, która u starszych kobiet i tak jest już niższa. Tymczasem lekarzom zawsze zależy na zachowaniu puli komórek jajowych, umożliwiającej późniejsze zajście w ciążę. Każda pacjentka zgłaszająca się do kliniki otrzymuje więc indywidualny plan leczenia dostosowany do jej potrzeb.

 

 

Laparoskopia z użyciem noża plazmowego – metoda leczenia endometriozy ceniona na świecie!

 

Nóż plazmowy nie jest nowym narzędziem w medycynie. Chirurdzy wykorzystują go przeszło 20. lat. Początkowo stosowany był głównie przy operacjach okulistycznych oraz neurologicznych. Od niedawna z powodzeniem wykorzystywany jest także w ginekologii. Nóż plazmowy umożliwia chirurgowi pełną kontrolę nad głębokością, z jaką penetruje daną zmianę chorobową. Zabiegi z użyciem noża plazmowego to zabiegi nie tylko precyzyjne, ale też bezkrwawe, ponieważ pod wpływem plazmy operowana tkanka bardzo szybko się zasklepia. Narzędzie to doskonale nadaje się także do usuwania zmian endometrialnych. Dlaczego?

 

Otóż trzeba pamiętać, że wycinanie jakichkolwiek zmian z jajników zawsze wiąże się z uszkodzeniem tzw. marginesu tkankowego. Laparoskopia z użyciem noża plazmowego ma tę zasadniczą przewagę nad innymi operacyjnymi metodami leczenia endometriozy, że uszkadza strukturę jajnika w stopniu MINIMALNYM. Nóż plazmowy nie zmniejsza więc rezerwy jajnikowej, tak istotnej dla zachowania płodności.

 

Dowiedz się więcej: Czy plazma pokona endometriozę? 

 

Nawet wczesne stadium endometriozy może utrudniać zajście w ciążę

 

Oczywiście kobieta cierpiąca na endometriozę ma szansę zostać mamą. Aby tak się stało, często potrzebuje jednak wsparcia medycznego. Jak już wspominaliśmy, wybór metody leczenia zależy od wielu czynników, w tym wieku kobiety, stopnia zaawansowania endometriozy, wysokości rezerwy jajnikowej, czasu trwania samej niepłodności, jak również wielu innych współistniejących czynników. Jeśli kobieta jest młoda, ma wysoką rezerwę jajnikową, a jej endometrioza nie jest bardzo zaawansowana, najczęściej wystarczy odpowiednio wystymulować cykl lub zastosować inseminację wewnątrzmaciczną.

 

Jeśli natomiast kobieta jest w starszym wieku, ma niską rezerwę jajnikową i zaawansowaną endometriozę, a także inne choroby współistniejące, lekarze zalecają już zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. W trakcie całej procedury stosuje się różne protokoły stymulacji jajników. Literatura naukowa nie wskazuje wyższości jednego protokołu nad drugim. Dlatego sięga się zarówno protokoły długie, jak i krótkie. Niemniej jednak niektórzy lekarze są zdania, że u pań z zaawansowaną endometriozą, skarżącym się na silne dolegliwości bólowe, lepsze efekty przynosi protokół długi. Ponieważ u kobiet z endometriozą mogą pojawić się problemy z implantacją zarodka, niezwykle ważne jest, by transfer został przeprowadzony na cyklu sztucznym, stymulowanym preparatami estrogenowo-progestagenowymi, z włączonym niekiedy wcześniej analogiem GnRH. Tak poprowadzona stymulacja zwiększa bowiem szansę na skuteczne przetransferowanie zarodka i jego prawidłową implantację w macicy.

 

Podsumowując, kobiety chorujące na endometriozę nie są już dziś skazane na lata życia w bólu oraz niepłodność. Dzięki odpowiedniej diagnostyce oraz indywidualnie dobranej metodzie leczenia mogą nie tylko pozbyć się przykrych dolegliwości towarzyszących chorobie, ale również zostać mamami. Dobór metody leczenia zależy jednak od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, stopień zaawansowania endometriozy czy cel, jaki pacjentka chciałaby osiągnąć. Inaczej postępuje się bowiem z chorymi chcącymi jedynie pozbyć się objawów endometriozy, a inaczej z paniami planującymi zajść w ciążę. W leczeniu endometriozy stosuje się zarówno farmakoterapię jak i metody chirurgiczne z użyciem noża plazmowego.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia

Cierpisz na endometriozę i szukasz leczenia?
Już dziś umów konsultację ze specjalistą!