Ginekologia Article · 18 kwietnia 2023

Endometrioza – utrapienie 2 milionów Polek!

Jednym z powodów, przez który pary nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa jest endometrioza. Choroba ta polega na narastaniu tkanki endometrialnej poza jamą macicy, czyli poza miejscem, gdzie fizjologicznie tkanka ta powinna być ulokowana. Endometrioza manifestuje się na wiele różnych sposobów. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są nieregularne, obfite i bardzo bolesne miesiączki. Ból może towarzyszyć kobiecie również podczas wypróżniania się oraz współżycia. Za sprawą różnorodnych i często bardzo nasilonych dolegliwości endometrioza staje się utrapieniem 2 milionów Polek. Czy istnieje metoda leczenia, która przynosi ulgę w cierpieniu chorym na nią kobietom?

endometrioza

Koszmarna miesiączka…

 

Miesiączka dla żadnej kobiety nie jest komfortowa. Okres bywa bolesny, bywa też obfity, ale rzadko do tego stopnia, by uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności. Inaczej jest w przypadku endometriozy. Dla kobiet chorujących na to schorzenie (czyli dla ok. 2 milionów Polek) zwykły okres może stać prawdziwym utrapieniem, wręcz KOSZMAREM! Dlaczego? U wielu z nich podczas menstruacji oraz w okresie okołomenstruacyjnym pojawiają się bardzo silne bóle okolicy krzyża i miednicy mniejszej. Krwawienie jest zwykle obfite i nieregularne. Na tym jednak nie koniec. W przebiegu endometriozy mogą pojawić się także inne, równie uciążliwe objawy, m.in.:

 

  • ból podczas współżycia,
  • ból podczas oddawania moczu czy stolca,
  • ból podczas owulacji,
  • biegunki lub zaparcia,
  • wzdęcia,
  • nudności i wymioty,
  • bóle pęcherza moczowego,
  • niepłodność.

 

Wiele kobiet zanim usłyszy diagnozę diagnozę, latami biega lekarza do lekarza w poszukiwaniu przyczyn swoich dolegliwości. Nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem ze strony ginekologów, którzy nie mając wystarczającej wiedzy na temat endometriozy, odsyłają je do innych specjalistów. Lekceważące komentarze typu: „Niech Pani nie przesadza”. „Tak musi być” czy „Taka Pani uroda” – również nie należą do rzadkości. Odyseja diagnostyczna trwa, nieznośny ból towarzyszący każdej miesiące także…

 

Tymczasem szybkie zdiagnozowanie endometriozy i podjęcie właściwego leczenia jest dla młodej kobiety kluczowe, zwłaszcza jeśli w przyszłości chce mieć dziecko. U ponad połowy chorych endometrioza prowadzi bowiem do niepłodności.

 

Endometrioza – przewlekła, postępująca, skłonna na nawrotów

 

Endometrioza to choroba progresywna i niełatwa w leczeniu. Raz usunięte zmiany endometrialne po pewnym czasie znów mogą narosnąć. Jej podłoże do tej pory nie zostało do końca sprecyzowane. Istnieje co prawda kilka teorii, które próbują tłumaczyć, skąd bierze się to schorzenie, jednak żadna z nich nie wydaje się być wystarczająco pewna. Tzw. teoria indukcji, mówi o tym, że niektóre z komórek krwi lub limfy potrafią przekształcać się w komórki endometrium i wraz z krwią wędrują do pozostałych części ciała. W ten sposób endometrioza może zaatakować jajniki, jamę brzuszną czy pęcherz moczowy, a nawet dużo odleglejsze rejony, takie jak wątroba, płuca czy mózg.

 

Inna teoria mówi, że w trakcie miesiączki część tkanki endometrialnej zamiast wypłynąć na zewnątrz, cofa się przez jajowody, a następnie wszczepia poza jamą macicy. Część naukowców przyczyny endometriozy upatruje w genetyce. Niektóre rodziny miałyby mieć genetyczną skłonność do choroby.

Chorujesz na endometriozę?
Umów konsultację ze specjalistą Gyncentrum

Trudna diagnostyka endometriozy…

 

Często nawet ci najbardziej doświadczeni ginekolodzy mają problem z trafnym zdiagnozowaniem endometriozy. Przede wszystkim jest to żmudny i wieloetapowy proces. Rozpoczyna go szczegółowy wywiad medyczny, połączony z badaniem ginekologicznym oraz przezpochwowym USG. Na tej podstawie lekarz stawia najczęściej tylko wstępną diagnozę. Jednoznaczną odpowiedź daje dopiero laparoskopia. Badanie to umożliwia bardzo dokładną ocenę narządów miednicy mniejszej, ocenę stanu jajowodów (w tym ich drożności) oraz lokalizację i rozmiar ognisk endometrialnych. Co więcej, laparoskopia jako narzędzie lecznicze, pozwala na usunięcie wszystkich zaobserwowanych zmian chorobowych.

 

Przełomowy test na endometriozę z krwi – nowa nadzieja dla milionów kobiet!

 

Trudności, jakich przysparza diagnostyka endometriozy powodują, że wciąż istnieje potrzeba opracowywania nowych metod rozpoznawania tej choroby – metod z jednej strony szybkich, pozwalających na wczesną diagnostykę, z drugiej, jak najmniej inwazyjnych. Takim właśnie narzędziem diagnostycznym jest nowy test w kierunku endometriozy z krwi. Jest to badanie bardzo proste. Aby je wykonać, wystarczy umówić się do kliniki i w wyznaczonym terminie oddać krew do analizy. Badanie to jest dedykowane wszystkim pacjentkom, które borykają się z bólami w obrębie miednicy mniejszej, bezskutecznie starają się o dziecko lub z innych względów podejrzewają u siebie endometriozę.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jest pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym swoim pacjentkom innowacyjny, certyfikowany test na endometriozę z krwi.

 

Dzięki innowacyjnej metodzie badania test na endometriozę z krwi

wykonasz w cenie 549 zł

Sprawdź >>

 

Leczenie endometriozy – możliwości jest wiele!

 

Sposób leczenia endometriozy zależy od stopnia jej zaawansowania oraz wieku kobiety. Choć nie odkryto jeszcze leku, który pozwoliłby całkowicie wyleczyć tę chorobę, to podejmując pewne działania, możemy poprawić samopoczucie i komfort życia kobiety. Lekarz może zakwalifikować pacjentkę do leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Leki mają na celu złagodzić dolegliwości bólowe, operacja – usunąć powstałe ogniska endometriozy. Złotym standardem w leczeniu tego schorzenia jest wspomniana już laparoskopia. W przeciwieństwie do tradycyjnego zabiegu chirurgicznego nie wymaga ona otwarcia powłok brzusznych, jest więc dużo mniej inwazyjna. Polega na wprowadzeniu do jamy brzusznej specjalnego urządzenia optycznego, które pozwala lekarzowi bardzo dokładnie przyjrzeć się ogniskom oraz torbielom endometrialnym i usunąć te z nich, które tego wymagają.

 

Najnowsza technologia w zakresie operacyjnego leczenia endometriozy polega na użyciu noża plazmowego. Urządzenie to radzi sobie nawet z najdrobniejszymi wszczepami endometriozy. Tnie tkanki z nieosiągalną dotąd precyzją. W dodatku zabieg wykonany z użyciem noża plazmowego jest praktycznie bezkrwawy. Ponadto daje chirurgowi pełną kontrolę nad głębokością penetracji tkanek. Umożliwia przeprowadzenie operacji na jajnikach, bez ryzyka uszkodzenia rezerwy jajnikowej, co jest niezwykle ważne dla kobiet chcących w przyszłości starać się o dziecko.

 

 

Podsumowując, endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej pierwotną lokalizacją. Komórki endometrium mogą wszczepić się np. w jajniki, pęcherz moczowy, jak i miejsca dużo odleglejsze, takie jak wątroba czy mózg. Endometrioza jest chorobą bardzo bolesną, może zaburzyć cykl menstruacyjny i spowodować niepłodność. Jej przyczyny oraz mechanizmy powstania, pomimo wieloletnich badań, wciąż pozostają dla nas tajemnicą. Choć naukowcy mają pewne teorie tłumaczące, skąd bierze się to schodzenie. W diagnostyce i leczeniu endometriozy ogromne znaczenie odgrywa laparoskopia. Innowacyjnym narzędziem chirurgicznym stosowanym do usuwania ognisk endometriozy jest nóż plazmowy – niezwykle precyzyjny, pozwalający na przeprowadzanie bezkrwawych operacji, bez ryzyka uszkodzenia rezerwy jajnikowej, co jest tak istotne z punktu widzenia płodności kobiety.

Obserwuj nas
Ginekologia