Ciąża Article · 28 grudnia 2022

Nasiona chia w ciąży – jeść czy nie jeść?

Nasiona chia, inaczej szałwia hiszpańska (Salvia hispanica), znano już starożytności. Stanowiły podstawę diety starożytnych Azteków czy Majów, będąc dla nich nie tylko cennym źródłem energii, ale i lekarstwem na wiele chorób. Nasiona chia doceniamy również obecnie. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne zalicza się je nawet do kategorii super-food, czyli produktów o bardzo wysokich wartościach odżywczych. Skoro te niepozorne, czarne nasionka są aż tak zdrowe, to czy kobiety w ciąży również mogą je jeść? Czy nasiona chia w ciąży są bezpieczne? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

nasiona chia w ciąży

Nasiona chia – bogate źródło białka, tłuszczów i węglowodanów

 

W nasionach szałwii hiszpańskiej znajdziemy aż 30-34% lipidów, 16-26% białka i 37-42% węglowodanów, wśród których dominuje błonnik pokarmowy. Ilość poszczególnych składników w nasionach chia różni się w zależności od regionu, w którym są uprawiane. Mimo to nietypowy skład frakcji lipidowej sprawia, że niezależnie od swojego pochodzenia S. hispanica uznawana jest za bardzo wartościowy składnik codziennej diety. Nasiona chia świetnie sprawdzają się jako dodatek do jogurtu, soku czy koktajlu. W połączeniu z mlekiem gęstnieją, tworząc odżywczy pudding.

 

Nasiona chia – wspomagają rozwój układu nerwowego dziecka, obniżają cholesterol

 

Nasiona chia są szczególnie cenione za wysoką zawartość kwasów omega-3 (kwas alfa-linolenowy, ALA) oraz omega-6 (kwas linolowy, LA). Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie ich wytworzyć, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pożywieniem. Zarówno jeden jak i drugi kwas mają pozytywny wpływ na organizm. Kwas alfa-linolenowy reguluje wzrost komórek oraz pracę układu nerwowego, poprawia jakość skóry, obniża ciśnienie i stężenie cholesterolu we krwi. LA reguluje z kolei metabolizm cholesterolu LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”, obniżając jego stężenie. Ponieważ oba kwasy mają korzystny wpływ na rozwój mózgu w okresie prenatalnym, każda przyszła mama powinna zadbać o ich właściwą podaż. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego nasiona chia w ciąży są tak ważne.

 

Bomba witaminowa ukryta w małych ziarenkach

 

Nasiona chia wyglądają tak niepozornie, że aż trudno uwierzyć, ile witamin i składników mineralnych w sobie kryją. A jednak! Spośród makroelementów obecnych w szałwii hiszpańskiej przeważa fosfor (750-860 mg/100 g). Całkiem sporo znajdziemy w niej również wapnia (560-770 mg/100 g). Ponadto 100 g nasion chia pokrywa niemal 100% dziennego zapotrzebowania na magnez (325-390 mg/100 g). Z uwagi na wysoką zawartość żelaza, nasiona chia skutecznie zapobiegają też anemii w ciąży. W 100 g szałwii hiszpańskiej znajdziemy ok. 10 mg tego pierwiastka, a więc nawet 3-krotnie więcej niż w szpinaku. Poza wymienionymi nasiona chia cechują się także wysoką zawartością witamin z grupy B (tiamina, niacyna, ryboflawina), cynku oraz miedzi. Każdy z tych składników jest niezbędny dla zdrowia matki oraz prawidłowego rozwoju płodu.

 

Nasiona chia w ciąży – skutecznie zapobiegają zaparciom

 

Jest tak dzięki obecnemu w nich błonnikowi pokarmowemu. Pod kątem zawartości błonnika nasiona szałwii hiszpańskiej są unikatowe. W 100 g. nasion mieści się od 34 do nawet 42 g błonnika, a więc znacznie więcej niż np. w ziarnach zbóż czy siemieniu lnianym. Błonnik pochodzący z nasion chia ma także wysoką zdolność wiązania wody. Dodając je do pokarmu, szybciej osiągamy uczucie sytości, a nasze jelita pracują sprawniej. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży, często borykających się z zaparciami. Jedzenie nasion chia w odpowiednich ilościach może rozwiązać ten problem, ułatwić przyszłej mamie wypróżnianie się.

 

Nasiona chia w ciąży – czy można je jeść bez ograniczeń?

 

Jeśli uważnie przeczytałaś ten artykuł, znasz już liczne właściwości prozdrowotne nasion chia. Czy to jednak oznacza, że przyszła mama może dodawać je bez opamiętania do każdego posiłku. NIE. Każdy produkt spożywczy, nawet ten powszechnie uznawany za zdrowy, jedzony w zbyt dużych ilościach może szkodzić. Nadmiar obecnego w nasionach chia błonnika może np. wywołać biegunkę i ból brzucha. Ponadto szałwia hiszpańska nierzadko zawiera w sobie śladowe ilości orzeszków ziemnych oraz, czyli silnych alergenów. Nasiona chia w ciąży są bezpieczne, ale nie należy z nimi przesadzać. Warto też obserwować, jak reaguje na nie organizm.

 

Podsumowując, w okresie ciąży szczególnie ważne jest spożywanie zdrowych i odżywczych produktów. Warto, aby przyszła mama wzbogaciła swoją dietę o nasiona chia. Jedzenie tych niewielkich, czarnych ziarenek, będących bogatym źródłem witamin i minerałów, niesie ze sobą szereg korzyści dla kobiet w ciąży. W nasionach chia znajdziemy m.in. kwasy omega-3, które pomagają w rozwoju mózgu dziecka, błonnik, białko oraz wapń. Dodawanie nasion szałwii hiszpańskiej do posiłków ułatwia także kontrolę wagi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej. Jedząc nasiona chia w trakcie ciąży kobieta nie tylko zapewnia sobie i dziecku wszystkie składniki odżywcze, których oboje potrzebują, ale też chroni siebie i maleństwo przed rozwojem niektórych chorób.

Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża

Chcesz wiedzieć więcej?
Zadzwoń lub napisz