Ginekologia Article · 13 stycznia 2023

Czy przed wizytą u ginekologa można współżyć?

Masz umówioną wizytę u ginekologa, ale kompletnie o niej zapomniałaś i dzień wcześniej współżyłaś z partnerem? Zastanawiasz się, czy w związku z tym badanie ginekologiczne będzie w ogóle możliwe? Na to oraz inne pytania dotyczące wcześniejszego przygotowania się do wizyty u ginekologa odpowiemy w dzisiejszym artykule.

czy przed wizytą u ginekologa można współżyć

Seks przed wizytą u ginekologa – dozwolony czy nie?

 

Tak naprawdę wszystko zależy od celu wizyty. Samo współżycie nie powinno stanowić przeszkody do przeprowadzenia badania. Jeśli jednak lekarz ma pobrać wymaz do cytologii, to w takim przypadku powinnaś wstrzymać się od seksu na co najmniej kilka dni. Pamiętaj, że stosunek płciowy zmienia środowisko pochwy, podobnie jak irygacja czy stosowanie niektórych preparatów dopochwowych. Po stosunku Twoja pochwa potrzebuje trochę czasu, by wrócić do naturalnej równowagi. Jeśli wykonasz cytologię zbyt szybko, wynik może okazać się niemiarodajny. Dlatego dla większej pewności, na 2-3 dni przed wizytą ginekologiczną pacjentka nie powinna współżyć ani aplikować do pochwy preparatów ginekologicznych (globulek, kremów dopochwowych). Wracając zatem do pytania: czy przed wizytą u ginekologa można współżyć, odpowiadamy: teoretycznie tak, ale jest to niewskazane, zwłaszcza jeśli lekarz ma pobrać wymaz do badania cytologicznego.

 

Jak dbać o higienę przed badaniem ginekologicznym?

 

Na pewno nie należy stosować silnych środków myjących, przepłukiwać pochwy czy używać dezodorantów. Pochwa oczyszcza się samodzielnie. Użycie jakichkolwiek kosmetyków, nawet przeznaczonych do higieny intymnej, może zaburzyć naturalną florę bakteryjną pochwy oraz zmienić jej pH. W efekcie wynik badania ginekologicznego może nie odzwierciedlać rzeczywistego obrazu zdrowia intymnego. Dlatego przed wizytą u ginekologa, najlepiej podmyć się po prostu pod bieżącą wodą. A jeśli już musisz użyć płynu do higieny intymnej, zaaplikuj jego niewielką ilość tylko na zewnętrzną część krocza.

 

Czy przed wizytą u ginekologa należy się golić?

 

Nie ma konieczności depilowania / golenia miejsc intymnych przed wizytą u ginekologa. Obecność owłosienia w okolicach krocza nie ma wpływu na przebieg badana, podobnie jak jego brak. Jeśli więc nie lubisz się golić, nie rób tego specjalnie na tę okazję. A jeśli wolisz mieć gładką skórę i po depilacji czujesz się bardziej komfortowo, nie rezygnuj z niej. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.

 

Czy na wizytę do ginekologa mogę przyjść podczas miesiączki?

 

Na wizytę do ginekologa najlepiej udać się kilka dni po zakończonej miesiące. Jest to optymalny moment na wykonanie większości badań ginekologicznych: USG narządów rodnych, USG piersi, pobranie wymazu do cytologii. W praktyce wygląda jednak różnie. Terminy konsultacji ginekologicznej bywają odległe i nie zawsze kobiecie uda się precyzyjnie wyznaczyć datę miesiączki, zwłaszcza jeśli występuje ona nieregularnie. Co powinnaś zrobić, gdy w terminie wizyty wypadnie Ci okres? Czy musisz wtedy przełożyć ją na inny dzień? Odpowiedź brzmi: to zależy.

 

USG narządów rodnych oraz USG piersi teoretycznie można wykonać w dowolnym momencie cyklu, także w trakcie miesiączki. Krwawienie menstruacyjne nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do przeprowadzenia obu badań. Jeśli jednak jest to zwykła wizyta kontrolna i Twój stan nie wymaga pilnej konsultacji, najlepiej przesunąć ją o kilka dni, aż krwawienie całkowicie ustąpi. Na pewno nie odkładaj wizyty, jeśli coś Cię niepokoi, np. masz bóle podbrzusza, objawy infekcji intymnej lub nietypowe krwawienie / plamienie z dróg rodnych.

 

Czasem wizyta u ginekologa w trakcie miesiączki jest wręcz wymagana. Przykładem takiej sytuacji może być rozpoczęcie stymulacji owulacji. Wówczas kobieta powinna zgłosić się na pierwszą konsultację między pierwszym a trzecim dniem cyklu, czyli wtedy, gdy krwawienie jeszcze trwa.
Podczas okresu na pewno nie wykonasz natomiast cytologii. Badanie przeprowadzone w trakcie krwawienia może nie dać wiarygodnego wyniku.

 

Jakich pytań możesz spodziewać się od ginekologa?

 

Wszystko zależy od tego, czy to Twoja pierwsza wizyta u danego specjalisty, czy jesteś jego stałą pacjentką. Jeśli zgłaszasz się do niego po raz pierwszy, na pewno zapyta Cię o datę ostatniej miesiączki, długość cykli oraz charakter krwawień: czy są skąpe, obfite, bolesne lub nieregularne. Z ust ginekologa mogą paść również nieco bardziej intymne pytania, np. o to, czy współżyjesz i z jaką częstotliwością. Gdy je usłyszysz, nie zrażaj się. Ginekolog prawdopodobnie będzie chciał zorientować się, jakie są Twoje plany macierzyńskie: czy powinien przygotowywać Cię do zajścia w ciążę, a może przeciwnie – zaproponować antykoncepcję, która pozwoli Ci jej uniknąć. Jeśli jesteś nową pacjentką, na pewno padnie również pytanie o ewentualne choroby współistniejące lub zażywane leki.

 

Podsumowując, na pytanie, czy przed wizytą u ginekologa można współżyć, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Teoretycznie stosunek seksualny nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia badania ginekologicznego, chyba, że w trakcie wizyty ma być pobrany wymaz z szyjki macicy. Wizyta u ginekologa nie wymaga też wcześniejszej depilacji czy nadmiernej higieny. Przesada w tym zakresie jest wręcz niewskazana, gdyż może zafałszować wyniki badań. Na wizytę do ginekologa najlepiej udać się kilka dni po zakończonej miesiące, chyba, że pacjentka wymaga pilnej konsultacji.

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia

Potrzebujesz porady ginekologa?
Umów się na wizytę!