Ginekologia Article · 8 października 2023

Jednodniowe zabiegi ginekologiczne – jakie zabiegi wykonasz w ciągu jednego dnia?

Nie wszystkie zabiegi ginekologiczne wymagają kilkudniowego pobytu w szpitalu. Te najprostsze wykonuje się w ramach „chirurgii jednego dnia”. Pacjentka zgłasza się na oddział z samego rana i po wykonanym zabiegu, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań, wychodzi do domu. Które zabiegi ginekologiczne można wykonać w ciągu jednego dnia? Jak się do nich przygotować? I wreszcie, jakie są plusy takiego rozwiązania? Przeczytaj!

jednodniowe zabiegi ginekologiczne

Na czym polegają jednodniowe zabiegi ginekologiczne?

 

Zabiegi ginekologiczne wykonywane w ramach „chirurgii krótkoterminowej” mogą mieć charakter zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny. W pierwszym przypadku chodzi o wykrycie ewentualnych patologii w obrębie narządów rodnych kobiety, np. mięśniaków, torbieli, zrostów czy polipów, w drugim – o ich usunięcie.

 

Jednodniowe zabiegi ginekologiczne w większości wykonywane są metodą endoskopową. Mowa tu przede wszystkim o laparoskopii ginekologicznej oraz histeroskopii. W obu zabiegach wykorzystuje się specjalne urządzenie optyczne, wyposażone w kamerę, źródło światła oraz specjalne mikronarzędzia. Histeroskop wprowadza się do ciała pacjentki bezpośrednio przez pochwę, laparoskop natomiast przez kilka niewielkich otworków wykonanych w powłokach brzusznych. Oba zabiegi są uznawane za bezpieczne, choć laparoskopia jest zbiegiem nieco bardziej inwazyjnym.

 

Które zabiegi ginekologiczne można wykonać w ciągu jednego dnia?

 

Lista zabiegów ginekologicznych, które możemy wykonać w ramach chirurgii jednego dnia jest całkiem długa. Znajdziemy na niej m.in.:

 

  • laparoskopię diagnostyczną oraz operacyjną (pozwalającą m.in. na usunięcie jajnika, wykrycie oraz usuniecie torbieli jajnika);
  • histeroskopię diagnostyczną oraz operacyjną (pozwalającą m.in. na usunięcie mięśniaków macicy, uwolnienie zrostów wewnątrzmacicznych);
  • konizację szyjki macicy (usunięcie zmienionej chorobowo tkanki w obrębie szyjki macicy);
  • łyżeczkowanie macicy (łyżeczkowanie endometrium);
  • zabiegi pomagające w leczeniu nietrzymania moczu;
  • zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej (plastyka krocza i warg sromowych, zabiegi laserowe).

 

Jak przygotować się do zabiegu wykonywanego w trybie jednodniowym?

 

Każdy pobyt w szpitalu, nawet jednodniowy, może być stresującym doświadczeniem. Aby zwiększyć swój komfort, warto jest się do niego dobrze przygotować. Po pierwsze należy przestrzegać zaleceń dotyczących picia i jedzenie przed zabiegiem. Do niektórych zabiegów ginekologicznych pacjentka musi być na czczo. Do szpitala należy zabrać ze sobą również:

 

  • dowód osobisty;
  • wyniki wszystkich przeprowadzonych badań;
  • skierowanie do szpitala;
  • dokument potwierdzający, że jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym (jeśli zabieg wykonywany jest na NFZ).

 

Poza niezbędną dokumentacją pacjentka powinna zabrać ze sobą kilka rzeczy osobistych, takich jak:

 

  • piżama,
  • szlafrok,
  • przybory toaletowe,
  • kapcie.

 

Więcej szczegółów na temat samego przygotowania się do zabiegu pacjentka powinna usłyszeć od kwalifikującego ją lekarza.

 

Przebieg dnia, w którym wykonuje się zabieg ginekologiczny

 

Pacjentka, którą czeka jednodniowy zabieg ginekologiczny zgłasza się do kliniki w umówionym terminie. W recepcji okazuje dokument tożsamości oraz wypełnia niezbędne ankiety. Następnie przechodzi konsultację z lekarzem przeprowadzającym zabieg, a jeśli ma się on odbyć w znieczuleniu, także z anestezjologiem. Bezpośrednio przed zabiegiem może zostać poproszona o wypróżnienie się oraz podmycie miejsc intymnych. Następnie, po założeniu specjalnej koszuli zabiegowej, udaje się na sale zabiegową. Po zakończeniu zabiegu pacjentka zostaje przewieziona na salę pozabiegową, gdzie dochodzi do siebie. Jeśli po upływie kilku godzin pacjentka czuje się dobrze, otrzymuje zalecenia pozabiegowe oraz zostaje wypisana do domu. Tak w dużym uproszczeniu wygląda dzień, w którym wykonywany jest zabieg ginekologiczny. Warto jednak pamiętać, że może się on różnić w zależności od rodzaju przeprowadzonej procedury medycznej.

 

Korzyści z zabiegów jednodniowych

 

Zabiegi jednodniowe mają wiele zalet i niosą ze sobą wiele korzyści, zarówno dla pacjentek, jak i dla systemu opieki zdrowotnej. Chirurgia jednego dnia to przede wszystkim:

 

  • Szybszy powrót do codziennej aktywności: jednym z najważniejszych aspektów jednodniowych zabiegów ginekologicznych jest to, że pacjentki mogą wrócić do swoich codziennych obowiązków praktycznie od razu po zabiegu. Konieczność poddania się zabiegowi nie zakłóca tak ich życia zawodowego czy rodzinnego.
  • Mniejsze ryzyko powikłań: zabiegi wykonywane w ramach chirurgii jednego dnia są często mniej inwazyjne niż tradycyjne operacje otwarte. To z kolei zmniejsza ryzyko infekcji, krwawień i powstawania nieestetycznych blizn.
  • Krótszy czas hospitalizacji: po operacji wykonanej w sposób tradycyjny pacjentka musi spędzić co najmniej kilka dni w szpitalu. Jednodniowe zabiegi ginekologiczne pozwalają na skrócenie czasu hospitalizacji do minimum. Jest to nie tylko wygodne, ale obniża koszty opieki zdrowotnej.
  • Większa dostępność: zabiegi jednodniowe są często po prostu lepiej dostępne Pacjentka nie musi czekać miesiącami na termin zabiegu, pomoc medyczna zostaje jej udzielona o wiele szybciej.

 

Trzeba jednak pamiętać, że nie każda pacjentka kwalifikuje się do jednodniowego zabiegu ginekologicznego, dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który ocenia, czy istnieje możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu w danym przypadku.

 

Podsumowując, zabiegi wykonywane w ramach „chirurgii jednego dnia” niosą ze sobą wiele korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu opieki zdrowotnej. Dzięki dostępowi do nowoczesnych technik endoskopowych, takich jak laparoskopia czy histeroskopia, możliwe jest wykonywanie zabiegów ginekologicznych w sposób dużo mniej inwazyjny, co skraca czas rekonwalescencji oraz zmniejsza ryzyko powikłań.

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz już teraz! 

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia