Do tej pory jedyną rekomendowaną metodą diagnostyczną w przypadku nowego koronawirusa był test genetyczny (molekularny) przeprowadzony metodą RT-PCR. Obecnie mamy do dyspozycji także testy antygenowe. Na czym polegają te badania i czy są skuteczne?
Ponieważ zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie daje charakterystycznych objawów, postawienie diagnozy wyłącznie na podstawie obrazu klinicznego jest niemożliwe. Aby ostatecznie potwierdzić chorobę COVID-19, potrzebne są badania laboratoryjne. Do tej pory jedyną rekomendowaną metodą diagnostyczną w przypadku nowego koronawirusa był test genetyczny (molekularny) przeprowadzony metodą RT-PCR. Obecnie mamy do dyspozycji także testy antygenowe. Na czym polegają te badania i czy są skuteczne?
Jak działa test antygenowy?
Test antygenowy to test, który wykrywa antygeny wirusa, czyli specyficzne białka obecne na jego powierzchni. Podczas infekcji antygeny te przyłączają się do próbujących z nimi walczyć przeciwciał, tworząc kompleks antygen-przeciwciało. Test antygenowy jest więc narzędziem służącym do wykrywania trwającej (aktywnej) infekcji, zarówno u pacjentów skąpoobjawowych, jak i u tych, u których zakażenie przebiega bezobjawowo. Test antygenowy jest dedykowany także wszystkim osobom wyjeżdzającym do krajów, które wymagają przedstawienia negatywnego wyniku testu.
Test antygenowy na koronawirusa – czy można mu zaufać?
Testy antygenowe charakteryzują się poziomem dokładności, czułości oraz swoistości zbliżonym do testów genetycznych. Dlatego z uwagi na wciąż szerzącą się pandemię WHO dopuszcza ich stosowanie w diagnostyce zakażeń nowym koronawirusem. Mało tego, wynik testu antygenowego może zostać uznany za równoważny z wynikiem testu genetycznego, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia test antygenowy do użytku diagnostycznego powinien charakteryzować się czułością ≥ 80% i swoistością ≥ 97% w porównaniu do testów wykonywanych metodą RT-PCR.
Test antygenowy w kierunku koronawirusa – nie musisz nawet wychodzić z samochodu!
Próbkę do testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 stanowi wymaz z górnych dróg oddechowych: nosa, gardła lub nosogardzieli. Materiał pobiera odpowiednio przygotowany personel medyczny w punkcie pobrań typu drive-thru. Pacjent nie musi więc nawet opuszczać samochodu.
Zobacz też: Testy na koronawirusa – dostępne rodzaje, zasady działania
Pobranie próbki do badania trwa zaledwie chwilę i jest całkowicie bezbolesne. Pacjent nie musi też robić żadnych szczególnych przygotowań przed przyjściem/ przyjazdem na wymaz. Żeby jednak wynik testu był jak najbardziej wiarygodny, laboratorium zaleca zastosowanie się do kilku prostych zasad:
- przynajmniej na 3 godziny przed pobraniem wymazu nie należy spożywać już żadnych posiłków, pić słodkich napojów, żuć gumy, myć zębów, stosować płynów do płukania ust ani palić papierosów;
- przynajmniej na 2 godziny przed pobraniem wymazu nie należy stosować już kropli czy areozoli do nosa;
- bezpośrednio przed pobraniem wymazu pacjent nie należy wydmuchiwać nosa;
- bezpośrednio przed pobraniem wymazu pacjent należy wyjąć ruchome protezy zębowe.
Test antygenowy na obecność koronawirusa – wynik gotowy już po 15 minutach!
Wymazówkę z pozyskanym od pacjenta wymazem zanurza się w probówce z odczynnikiem ekstrakcyjnym. Następnie kilka kropel z probówki trafia na specjalną płytkę testową, wizualnie podobną do testu ciążowego. Po ok. 15 minutach w odpowiednich okienkach na płytce pojawiają się charakterystyczne prążki – jeden, jeśli wynik jest ujemny lub dwa, jeśli wynik jest dodatni. Warto dodać, że dodatni wynik testu oznacza, że z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy zakażeni, z kolei ujemny nie wyklucza całkowicie możliwości zakażenia, zawsze warto więc dodatkowo zweryfikować wynik testem molekularnym.
Podsumowując, testy antygenowe są narzędziem, za pomocą którego możemy w ławy i szybki sposób oraz bez konieczności użycia zaawansowanego sprzętu zdiagnozować aktywne zakażenie koronawirusem. Z uwagi na wysoki poziom dokładności, czułości i swoistości badania te zostały dopuszczone przez WHO do użytku diagnostycznego w walce z pandemią. Wynik testu antygenowego zawsze warto jednak zweryfikować, wykonując badanie molekularne (genetyczne).
Wszelkich informacji na temat możliwości wykonania testu na koronawirusa udzielamy pod numerem telefonu: 32 506 50 86.