Mężczyźni wstydzą się przyznać do zaburzeń erekcji. Problem narasta, gdy bezskutecznie starają się o dziecko. Czy zaburzenia erekcji mogą prowadzić do niepłodności? Jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i czy można je leczyć? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Mężczyźni na ogół wstydzą się przyznać do problemów z erekcją. Sprawność seksualną stawiają bowiem na równi z męskością. Dlatego, gdy coś w tej sferze szwankuje, tracą pewność siebie, a to z kolei odbija się negatywnie na ich relacjach z kobietami. Problem narasta, gdy wraz z partnerką bezskutecznie starają o dziecko…
No właśnie, czy zaburzenia erekcji mogą prowadzić do niepłodności? Jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu i czy można je leczyć? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Na czym polega erekcja, czyli krótka lekcja anatomii
Erekcja to wbrew pozorom bardzo skomplikowany mechanizm. Wymaga współpracy wielu układów w organizmie mężczyzny. Najważniejszym jest układ nerwowy, ponieważ to w nim zlokalizowane są dwa główne ośrodki erekcji. Pierwszy znajduje się w mózgu, drugi w rdzeniu kręgowym. Równie istotną rolę w całym procesie odgrywają również układ krwionośny oraz hormonalny. Aby doszło do wzwodu członka, oczywiście najpierw potrzebny jest jakiś bodziec seksualny – dotykowy (erekcja odruchowa), wzrokowy, słuchowy czy zapachowy (erekcja psychogenna). Niekiedy mężczyźnie wystarczy już sama myśl o seksie. Erekcja to proces, w którym ciała jamiste członka rozszerzają się i wypełniają krwią tętniczą. W efekcie dochodzi do jego powiększenia i usztywnienia. Mniej więcej tak w skrócie wygląda mechanizm erekcji.
Czy zaburzenia erekcji mogą być przyczyną niepłodności?
Pośrednio tak. Zaburzenia erekcji to w końcu niezdolność do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu, a jak wiadomo jest on niezbędny do odbycia pełnego stosunku z wytryskiem nasienia. Dlatego też zaburzenia erekcji mogą być przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Nie należy ich jednak stawiać na równi z niepłodnością. Mężczyzna niemogący utrzymać wzwodu wcale nie musi mieć obniżonych parametrów nasienia. Tymczasem to one stanowią istotę niepłodności męskiej. No dobrze, a co w takim razie może wywołać zaburzenia erekcji?
Stres, depresja, nerwica – to one mogą być odpowiedzialne za problemy
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie da się go tak po prostu wyeliminować. Stresujemy się w pracy, w domu, w szkole. W codziennej gonitwie naprawdę trudno o chwilę wytchnienia. Niestety ma to bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, w tym nasze życie seksualne. Aby seks był udany, ciało musi być bowiem odprężone. Tymczasem mężczyźnie trudno zareagować odpowiednio na bodźce seksualne, gdy jego głowę zaprzątają problemy w pracy i rodzinne obowiązki. Problemy ze wzwodem często towarzyszą też zaburzeniom psychicznym, takim jak depresja czy nerwica lękowa. Bywa też, że mężczyzna nie może osiągnąć erekcji z powodu blokady psychicznej – np. odczuwa kompleks małego członka, wstydzi się braku doświadczenia, ma złe relacje z partnerką albo przeżył w przeszłości jakąś traumę na tle seksualnym. Czasem powodem są względy religijne, gdy mężczyznę od najmłodszych lat wychowywano w przeświadczeniu, że seks jest czymś niemoralnym lub zarezerwowanym wyłącznie dla małżonków.
Zaburzenia erekcji przez niezdrowy tryb życia? Tak, to jest możliwe…
Chodzi tu przede wszystkim o palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, brak ruchu, oraz niewłaściwą dietę – obfitującą w tłuszcze zwierzęce, a ubogą w warzywa i owoce. Każdy z tych czynników może przyczynić się do zaburzeń erekcji u mężczyzny.
Miażdżyca i cukrzyca – choroby ogólne prowadzące do zaburzeń erekcji
Zaburzenia erekcji często okazują się być pierwszym objawem rozwijającej się miażdżycy. Mogą pojawić się one na długo zanim mężczyzna zacznie odczuwać jakiekolwiek objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne członka są dużo węższe od naczyń wieńcowych serca, a więc siłą rzeczy szybciej się zatykają. Na zaburzenia erekcji nawet 3-krotnie częściej narażeni są również diabetycy. Cukrzyca, podobnie jak miażdżyca, wpływa bowiem bardzo niekorzystnie na naczynia krwionośne oraz uszkadza nerwy. Tymczasem do osiągnięcia erekcji potrzeba sprawnego przewodnictwa nerwowego.
Uraz rdzenia kręgowego może skutkować zaburzeniami erekcji
O roli rdzenia kręgowego w erekcji pisaliśmy już nieco na początku tego artykułu. Wszelkie urazy w jego obrębie mogą powodować szereg dysfunkcji – od porażenia kończyn, poprzez zaburzenia czucia, oddychania – po zaburzenia funkcji seksualnych właśnie. Ich skala będzie oczywiście zależeć od poziomu, na jakim doszło do urazu rdzenia kręgowego.
Masz zaburzenia erekcji? Zbadaj poziom hormonów!
Głównym męskim hormonem płciowym jest testosteron. Odpowiada on nie tylko za popęd seksualny i męskie cechy wyglądu, takie jak owłosienie, rozkład poszczególnych mięśni czy barwę głosu, ale także za wzwód członka. Zbyt mała ilość testosteronu w organizmie może objawiać się zaburzeniami erekcji, dlatego przy tego typu problemach zawsze należy sprawdzić jego poziom. Kolejnym hormonem mającym wpływ na erekcję u mężczyzny jest prolaktyna. Tak, ten sam hormon, który odpowiada za laktację u kobiet! W tym przypadku to jednak nie niedobór hormonu, a jego nadmiar może utrudnić mężczyźnie osiągnięcie erekcji. Do tzw. hiperprolaktynemii dochodzi przeważnie na skutek stresu, zażywania niektórych leków albo guza przysadki mózgowej. Zaburzenia erekcji mogą również występować w przebiegu nadczynności lub niedoczynności tarczycy.
A może to przez rozrost prostaty?
Prostata jest nieparzystym gruczołem krokowym znajdującym pod pęcherzem, wytwarzającym mętną, białawą ciecz (substancję płynną nasienia). U mężczyzn w starszym wieku często dochodzi do jej powiększenia, co objawia się przede wszystkim problemami z oddawaniem moczu (słabszy strumień moczu, potrzeba częstego oddawania moczu, uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza). Przerost prostaty leczy się farmakologicznie lub operacyjnie, jednak operacja wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji.
Jak odzyskać satysfakcję z seksu? Leczenie zaburzeń erekcji
Sposób leczenia zaburzeń erekcji zależy oczywiście od ich przyczyny. Czasem wystarczy odpoczynek i zmiana diety, czasem potrzebna jest terapia hormonalna, farmakoterapia lub zabieg chirurgiczny. Jeśli zaburzenia erekcji mają podłoże psychiczne, mężczyźnie zaleca się wizytę u psychologa lub seksuologa. Jedno jest pewne, jeśli przy zaburzeniach erekcji nigdy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Nie tylko dlatego, że obniżają jakość życia i utrudniają poczęcie dziecka, ale także dlatego, że mogą być oznaką poważnej choroby.