Pochwica to temat, o którym nie mówi się często. Bywa, że kobieta męczy się z nią latami, nikomu nie mówiąc o swoim problemie. Niestety tylko niewielki odsetek pań sięga po pomoc specjalisty, a przecież jest to schorzenie, które można leczyć. I to całkiem skutecznie! Jak poradzić sobie z pochwicą? Odpowiedź poniżej.
Pochwica to temat, o którym nie mówi się zbyt często. Bywa, że kobieta męczy się z nią latami, nikomu nie mówiąc o swoim problemie. Z prostego powodu. Jest on dla niej zbyt wstydliwy. Ponieważ pochwica może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać współżycie, bywa przyczyną rozpadu związków. Niektóre kobiety całkowicie tracą przez nią pewność siebie i unikają jakiejkolwiek intymności z partnerem. Niestety tylko niewielki odsetek pań sięga po pomoc specjalisty, a przecież jest to schorzenie, które można leczyć. I to całkiem skutecznie! Jeśli chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z pochwicą, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.
Bolesna miłość, czyli czym właściwie jest pochwica?
Pochwica jest zaburzeniem seksualnym występującym u kobiet. Polega na niezależnym od ich woli skurczu mięśni pochwy, konkretniej mięśni miednicy otaczających jedną trzecią zewnętrznej części pochwy (mięsień kroczowy i mięsień dźwigacz odbytu). Skurcz ten uniemożliwia jej penetrację, zarówno członkiem, palcem jak i innym przedmiotem. Jednym słowem kobieta chce współżyć, ale jej ciało mówi NIE! W przebiegu pochwicy każda próba wprowadzenia do pochwy, np. członka, wywołuje bardzo silny ból, który to uniemożliwia. Bywa, że bolesne jest nawet badanie ginekologiczne czy wsadzenie tamponu.
Pochwica pierwotna i wtórna – czym różnią się od siebie?
Pochwica może pojawić się w dowolnym momencie życia. Jeśli dzieje się to na początku, gdy kobieta dopiero rozpoczyna aktywność seksualną, to mówimy o pochwicy pierwotnej. Jeśli problem pojawia się później, to mamy do czynienia z pochwicą wtórną. W pierwszym przypadku przyczyną może być np. jakieś negatywne doświadczenie z dzieciństwa, w drugim przebyte wcześniej choroby.
Przeczytaj również: 10 pytań o NTM
Organiczne lub psychoemocjonalne – różne przyczyny pochwicy
Najczęściej pochwica ma swoje źródło w psychice. Może być spowodowana np. jakimś traumatycznym doświadczeniem z przeszłości – bolesną defloracją, molestowaniem seksualnym lub gwałtem. Negatywne relacje w związku i brak więzi z partnerem także mogą wywołać tego rodzaju dysfunkcję. Bywa też, że za pochwicą stoi rygoryzm religijny. W bardzo religijnych rodzinach kobietom często wpaja się, że seks służący przyjemności, a nie prokreacji jest czymś grzesznym i niewłaściwym. U podłoża zaburzenia leżeć może także lęk przed ciążą, przed chorobami przenoszonymi drogą płciową lub przed samym podjęciem aktywności seksualnej jako takiej.
Zdecydowanie rzadziej zaburzenie to ma swoje podłoże w fizjologii. Tak zwana pochwica organiczna, bo o nią tutaj chodzi, może być wynikiem nieprawidłowości w obrębie kobiecych narządów płciowych. Do najczęstszych przyczyn pochwicy organicznej zaliczają się stany zapalne pochwy, zmiany poporodowe, urazy krocza i sromu, zmiany zanikowe błony śluzowej czy wrodzone wady rozwojowe, np. zarośnięcie pochwy, przegroda itp.
Psycholog, seksuolog, a może ginekolog – do kogo udać się po pomoc?
Najlepiej, aby w leczeniu pochwicy uczestniczyli wszyscy ci specjaliści, ponieważ każdy z nich może wnieść coś do terapii. Oczywiście bardzo ważny w procesie leczenia jest także udział partnera seksualnego kobiety. Gdy w związku pojawia się problem pochwicy, mężczyzna często czuje się bezsilny. Jednocześnie traci całą pewność siebie i za wszystko obwinia. W końcu rezygnuje z seksu, by nie sprawiać partnerce bólu. Podobne odczucia ma kobieta. Pojawia się u niej ogromna frustracja, a nierzadko też depresja i zaburzenia lękowe. Wiele pań wstydzi się mówić o swoim problemie i przez lata jak ognia unika ginekologów. Tymczasem ginekolog, jest pierwszym lekarzem, do którego kobieta powinna zwrócić się po pomoc, gdy podejrzewa u siebie pochwicę. Ginekolog przeprowadza wtedy szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie ginekologiczne. Na tej podstawie ustala dopiero, czy pacjentka rzeczywiście ma pochwicę, a jeśli tak, to czy ma ona charakter organiczny czy psychoemocjonalny.
Ponieważ pochwica ma najczęściej podłoże właśnie psychoemocjonalne, specjalistą do którego na pewno warto się udać jest psycholog lub seksuolog. To w jego gabinecie kobieta otrzyma najwięcej praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak sobie z nią radzić. Zaproponuje np. specjalne ćwiczenia, które będzie mogła wykonywać samodzielnie lub z pomocą partnera. Warto pamiętać, że każde traumatyczne doświadczenie może pozostawić trwały ślad w psychice, który będzie rzutować na całe późniejsze życie, również jego sferę seksualną. Dlatego pochwica często wymaga także konsultacji psychiatrycznej.
To może cię zainteresować: Suchość pochwy
Poza psychoterapią w leczeniu pacjentek z pochwicą stosuje się także specjalne rozszerzacze do pochwy. Jak podaje piśmiennictwo naukowe, psychoterapia połączona z ćwiczeniami i stosowaniem rozszerzaczy, pozwala wyleczyć pochwicę w 80% przypadków.
Podsumowując, pochwica jest zaburzeniem seksualnym występującym u kobiet. Polega na mimowolnym skurczu mięśni pochwy, utrudniającym bądź uniemożliwiającym odbycie stosunku seksualnego. Źródło problemu może tkwić zarówno w psychice jak i w fizjologii kobiety. Leczenie pochwicy jest skuteczne, jednak wymaga zaangażowania kilku specjalistów, w tym ginekologa, seksuologa czy psychiatry.