In vitro

Czym jest in vitro?

Zapłodnienie in vitro to połączenie komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Owe komórki rozrodcze są wcześniej pobierane od kobiety i mężczyzny, a po zapłodnieniu transferowane do macicy pacjentki.

Metoda in vitro to wciąż dla wielu osób dość kontrowersyjny temat, ponieważ do zapłodnienia nie dochodzi w kobiecej macicy. Jest ona jednak dla wielu par ostatnią szansą na dziecko. Według danych stowarzyszenia ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology) dzięki niej urodziło się już ponad 8 milionów dzieci, które zdrowo rosną i się rozwijają. Liczba osób, które spełniły swoje marzenie o rodzicielstwie dzięki in vitro, stale rośnie. W Polsce w spełnieniu marzenia o dziecku poprzez in vitro pomaga klinika Gyncentrum.

Poznaj historie naszych pacjentów
czym-jest-in-vitro-gyncentrum

Umów się na konsultację niepłodnościową z lekarzem
specjalistą Gyncentrum

+48 735 122 777

    KLINIKI GYNCENTRUM

    Gdzie wykonujemy procedury in vitro?

    Procedurę in vitro wykonasz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu oraz Warszawie. A już niebawem także we Wrocławiu. Zapraszamy!

    In vitro Katowice

    Klinika Gyncentrum Katowice
    ul. Żelazna 1

    Więcej >>

    In vitro Kraków

    Klinika Gyncentrum Kraków
    ul. Mehoffera 10

    Więcej >>

    In vitro Częstochowa

    Klinika Gyncentrum Częstochowa
    ul. Kozielewskiego 9

    Więcej >>

    In vitro Bielsko-Biała

    Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
    ul. Komorowicka 140

    Więcej >>

    In vitro Lublin

    Klinika Gyncentrum Lublin
    ul. Zana 32A

    Więcej >>

    In vitro Poznań

    Klinika Gyncentrum Poznań
    ul. Głogowska 151

    Więcej >>

    In vitro Warszawa

    Klinika Gyncentrum Warszawa
    ul. Rondo ONZ 1

    Więcej >>

    In vitro Wrocław

    Wkrótce otwarcie!

    In vitro Katowice

    Klinika Gyncentrum Katowice
    ul. Żelazna 1

    Więcej >>

    In vitro Kraków

    Klinika Gyncentrum Kraków
    ul. Mehoffera 10

    Więcej >>

    In vitro Częstochowa

    Klinika Gyncentrum Częstochowa
    ul. Kozielewskiego 9

    Więcej >>

    In vitro Bielsko-Biała

    Klinika Gyncentrum Bielsko-Biała
    ul. Komorowicka 140

    Więcej >>

    In vitro Lublin

    Klinika Gyncentrum Lublin
    ul. Zana 32A

    Więcej >>

    In vitro Poznań

    Klinika Gyncentrum Poznań
    ul. Głogowska 151

    Więcej >>

    In vitro Warszawa

    Klinika Gyncentrum Warszawa
    ul. Rondo ONZ 1

    Więcej >>

    In vitro Wrocław

    Wkrótce otwarcie!

    banner-drugi-in-vitro in-vitro-mobile

    Wskazania do in vitro

    Metoda in vitro jest najbardziej zaawansowaną formą leczenia niepłodności. Specjaliści zalecają ją, dopiero gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanych skutków. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku niepłodności spowodowanej:

    Czynnikiem kobiecym

    • brak lub trwałe uszkodzenie jajowodów, niedrożność jajowodów uniemożliwiająca przemieszczanie się komórki jajowej i plemników w celu zapłodnienia
    • zaburzenia funkcjonowania jajników, zespół policystycznych jajników
    • zaburzenia owulacji
    • zaburzenia hormonalne
    • endometrioza
    • nieudane próby inseminacji domacicznej

    Czynnikiem męskim

    • uszkodzenie jąder
    • obniżona jakość nasienia: mała ruchliwość plemników, nieprawidłowa budowa plemników
    • brak plemników w ejakulacie
    • brak ejakulatu – aspermia

    Niepłodnością idiopatyczną (niewyjaśnionego pochodzenia) – niemożność posiadania potomstwa przy braku jakichkolwiek nieprawidłowości w podstawowych badaniach diagnostycznych

    Innymi wskazaniami

    • niepłodność immunologiczna – występuje, gdy organizm zarówno kobiety, jak i mężczyzny produkuje przeciwciała niszczące komórki rozrodcze
    • nosicielstwo wirusów HIV i HCV przez jednego z partnerów
    • obciążenia chorobami genetycznymi
    • leczenie przeciwnowotworowe
    • brak ciąży w ciągu 3 lat starań
    • wiek kobiety powyżej 35 lat

    Zapłodnienie in vitro – przebieg

    Diagnostyka przed in vitro

    Procedura zapłodnienia in vitro jest procesem wieloetapowym. Rozpocząć powinniśmy ją od dokładnego zbadania stanu zdrowia przyszłych rodziców, dzięki czemu zyskamy pewność, że nie zakłóci on całej procedury zapłodnienia in vitro. Przebieg owej diagnostyki jest inny dla kobiety i mężczyzny. Pacjentka na wstępie powinna wykonać cytologię oraz badania hormonalne (prolaktynę, AMH, FSH i TSH), a mężczyzna ogólne badanie nasienia. Jeśli wszystkie wyniki badań będą prawidłowe, to będzie można rozpocząć kolejny etap diagnostyki.

    Więcej o diagnostyce niepłodności

    W jego trakcie kobieta musi udać się na następujące badania:

    • APTT
    • Poziom glukozy
    • Przeciwciała anty-HBc
    • Wymaz z kanału szyjki macicy w kierunku chlamydii
    • Przeciwciała anty-HCV
    • Poziom sodu
    • Poziom potasu
    • VDRL
    • Przeciwciała przeciwko cytomegalii
    • Morfologia krwi z oznaczeniem grupy krwi
    • Przeciwciała anty-HIV
    • Antygen HBs
    • Przeciwciała przeciwko toksoplazmozie

    Z kolei mężczyzna wykonać musi:

    • Przeciwciała anty-HBc
    • Przeciwciała przeciwko cytomegalii
    • Przeciwciała anty-HIV
    • Przeciwciała anty-HCV
    • Antygen HBs
    • VDRL
    • Badanie grupy krwi

    Zdarza się, że para musi wykonać także inne badania przed zapłodnieniem in vitro. Zlecone może być m.in. badanie kariotypu czy badania immunologiczne. Przebieg diagnostyki zawsze jest dostosowywany indywidualnie. W klinice Gyncentrum najważniejszy jest dla nas pacjent, dlatego przed zapłodnieniem metodą in vitro chcemy zyskać pewność, że nic nie zakłóci procedury.

    cztery-fazy-gyncentrum mobile 123

    Przebieg zapłodnienia in vitro

    Po zakończeniu diagnostyki możliwe jest rozpoczęcie właściwej części zapłodnienia metodą in vitro. Składa się ona z czterech faz.

    Faza pierwsza – stymulacja hormonalna

    Stymulacja hormonalna jajników stosowana jest w celu jednorazowego uzyskania większej ilości dojrzałych pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi (podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego powstaje jedna komórka jajowa, w wyniku stymulacji hormonalnej jajników uzyskuje się 5-10 komórek jajowych). Proces stymulacji przeprowadzany jest na podstawie tzw. protokołu stymulacji, który tworzony jest przez lekarza indywidualnie dla każdej pacjentki. Leki do stymulacji są w formie zastrzyków podskórnych, które pacjentka podaje sobie samodzielnie o stałych porach dnia.

    Podczas stymulacji pacjentka pozostaje pod stałą kontrolą lekarza, który monitoruje rozwój komórek jajowych oraz kontroluje poziom estradiolu we krwi. W momencie, kiedy pęcherzyk osiągnie odpowiednią wielkość (>16 mm) lekarz decyduje o zakończeniu stymulacji oraz ustala termin punkcji (pobrania komórek jajowych). Pacjentka otrzymuje także jednorazowo hormon hCG, który ma na celu wywołanie owulacji.

    etap-pierwszy-stymulacja-gyncentrum

    Faza druga – pobieranie komórek jajowych oraz nasienia

    • Punkcja – pobranie komórek jajowych. W ciągu 36 godzin od podania hormonu hCG, zanim pęcherzyki Graafa samoistnie pękną, wykonuje się zabieg punkcji jajników. Lekarz pod kontrolą USG nakłuwa igłą, poprzez sklepienie pochwy, pęcherzyki Graafa i pobiera płyn pęcherzykowy wraz z komórkami jajowymi. Zabieg trwa ok.15-20 minut i wykonywany jest w znieczuleniu krótkim dożylnym pod stałą opieką anestezjologa. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka przebywa w Klinice Gyncentrum na sali pobytu dziennego przez ok. 2 godziny. Lekarz ustala także dawkowanie leków po stymulacji, których zadaniem jest przygotowanie śluzówki macicy na implantację zarodka.
    • Pobranie nasienia. Jeśli parametry nasienia pozwalają na zapłodnienie in vitro, nasienie pobierane jest w dniu punkcji jajników partnerki. Mężczyzna oddaje nasienie w wyniku masturbacji. Cała procedura odbywa się w Klinice Gyncentrum w specjalnie do tego przygotowanym pokoju, gwarantującym intymność i dyskrecję. Oddanie nasienia powinno być poprzedzone 3-5 dniową wstrzemięźliwością seksualną.
    etap-drugi-pobieranie-gyncentrum

    Faza trzecia – połączenie komórki jajowej i plemnika (zapłodnienie pozaustrojowe)

    W warunkach laboratoryjnych embriolog przygotowuje komórki jajowe oraz plemniki do zapłodnienia:

    • komórki jajowe, pozyskane podczas punkcji jajników, izolowane są z płynu pęcherzykowego, a następnie umieszczane w specjalnych pożywkach
    • po oczyszczeniu nasienia, najlepsze i najbardziej ruchliwe plemniki wykorzystywane są do zapłodnienia.
    etap-trzeci-polaczenie-gyncentrum
    cztery-dostepne-metody-in-vitro-banner-gyncentrum strzałka w dół

    Po przygotowaniu komórek rozrodczych dochodzi do zapłodnienia, które jest przeprowadzane za pomocą jednej z czterech dostępnych metod:

    IVF – klasyczna metoda

    Do naczynia hodowlanego z oocytami dodaje się plemniki w odpowiedniej proporcji. Połączone gamety umieszcza się w cieplarce, odtwarzając warunki zbliżone do naturalnych. W inkubatorze zapewnione są stałe warunki tj. temperatura 37oC, podwyższona wilgotność i saturacja CO2 oraz obniżona zawartość O2. Do zapłodnienia dochodzi samoistnie w ciągu 18-20 godzin. W drugiej lub trzeciej dobie zarodki są gotowe do embriotransferu. Aktualnie, zwiększając szanse na zapłodnienie, klasyczna metoda IVF zastępowana jest technikami ICSI / IMSI.

    IVF-ICSI

    ICSI (ang. intracytoplasmic sperm injection) to metoda zapłodnienia pozaustrojowego polegająca na docytoplazmatycznej iniekcji plemnika.

    Na czym polega procedura?

     

    Embriolog, za pomocą mikromanipulatora, umieszcza jeden plemnik bezpośrednio w środku komórki jajowej. Następnie, podobnie jak w klasycznej metodzie IVF, umieszcza połączone komórki w inkubatorze, gdzie w warunkach zbliżonych do warunków panujących w organizmie kobiety, dochodzi do połączenia przedjądrzy gamet partnerów i podziałów komórkowych. Najczęściej po upływie dwóch lub trzech dób wykonywany jest transfer zarodka lub zarodków do jamy macicy.

    Kiedy stosuje się metodę ICSI?

    Metoda ICSI stosowana jest, gdy diagnozuje się obniżone parametry nasienia (niewielka liczba plemników, obniżona ruchliwość plemników, nieprawidłowa budowa plemników), obecność przeciwciał antyplemnikowych lub gdy wcześniejsze zabiegi in vitro nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

    IVF-PICSI

    IVF – PICSI (ang. Physiological Intracytoplasmic Sperm Injection), czyli tzw. fizjologiczne ICSI. W klasycznej metodzie ICSI plemnik wybierany jest na podstawie ruchliwości i morfologii. Technika PICSI umożliwia selekcję plemnika na podstawie cech morfologicznych oraz zdolności wiązania się z kwasem hialuronowym. Jest to cecha świadcząca o dojrzałości, funkcjonalności oraz zdolności konkretnego plemnika do zapłodnienia komórki jajowej.

    IVF-IMSI

    IMSI (ang. Intracytoplasmic Morphologically Selected Sperm Injection) to metoda in vitro polegająca na docytoplazmatycznej iniekcji morfologicznie wyselekcjonowanych, najlepszych jakościowo plemników. Jest to najnowocześniejsza metoda zapłodnienia pozaustrojowego, dająca najlepsze efekty w postaci zwiększonej liczby ciąż klinicznych i mniejszego odsetka poronień.

    Na czym polega procedura?

     

    Bezpośrednio przed iniekcją plemnika do komórki jajowej embriolog dokonuje oceny główki plemnika pod bardzo dużym powiększeniem. W Klinice Gyncentrum wykorzystuje się mikroskopy z najnowszą technologią MSOME (ang. motile sperm organelle morphology examination) umożliwiającą analizę plemnika w powiększeniu ≥ 6000 razy (6 razy większym niż ma to miejsce w przypadku mikroskopu tradycyjnego), co umożliwia wyodrębnienie najwyższej jakości plemników. Po wyborze plemnika do zapłodnienia, przenosi się pojedynczą gametę męską do wnętrza komórki jajowej. Korzysta się przy tym z mikromanipulatora i dedykowanych igieł. Połączone gamety umieszczane są w inkubatorze, który odtwarza warunki zbliżone do naturalnych w zakresie temperatury, wilgotności i atmosfery. Po dwóch lub trzech dobach rosnące zarodki wykorzystywane są do transferu.

    Kiedy stosuje się metodę IMSI?

     

    Metoda IMSI szczególnie zalecana jest parom z męskim czynnikiem niepłodności:

    • zwiększona fragmentacją DNA plemników
    • w przypadku plemników pozyskanych bezpośrednio z jąder lub najądrzy podczas zabiegu TESA/PESA.

    IMSI polecane jest również parom, którym nie udało się uzyskać potomstwa podczas wcześniejszych prób IVF-ICSI.

    Bezskutecznie staracie się o dziecko? Umówcie wizytę niepłodnościową w Gyncentrum
    +48 735 122 777

    Faza czwarta – transfer zarodków do jamy macicy

    Po upływie odpowiedniego czasu od zapłodnienia komórek jajowych, w najwłaściwszym stadium podziałowym zarodka lub po wytworzeniu blastocysty wykonuje się jego embriotransfer, czyli przeniesienie embrionu lub embrionów do jamy macicy pacjentki.

    etap-czwarty-transfer-gyncentrum
    Na czym polega procedura?

     

    Transfer zarodków do jamy macicy odbywa się w drugiej, trzeciej lub piątej dobie od dnia punkcji jajników. Na tym etapie embrion ma 4-8 komórek lub tworzy stadium blastocysty. Zarodki umieszczane są wraz z niewielką ilością płynu transferowego w specjalnym cewniku, za pomocą którego wprowadza się je do jamy macicy. W typowym przypadku podaje się jeden lub dwa embriony. Zabieg transferu zarodków odbywa się w pozycji ginekologicznej, jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Pacjentka bezpośrednio po zabiegu może wrócić samodzielnie do domu.

    Zalecenia po zabiegu

     

    Po transferze zarodków kobieta może powrócić do codziennych czynności. Zaleca się jednak, aby przez tydzień od transferu unikać stosunków płciowych i orgazmów, aby uniknąć skurczów macicy. Przez kilka dni od transferu należy także przyjmować progesteron, który wpływa na prawidłową implantację zarodka. W sytuacji wystąpienia niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

    Co wpływa na skuteczność metody in vitro?

    In vitro, tak samo jak zapłodnienie naturalne, nie zawsze kończy się ciążą. Możemy jednak spróbować samodzielnie zwiększyć nieco szanse na powodzenie procedury. W tym celu przed rozpoczęciem in vitro musimy szczególnie zadbać o swój styl życia. Jeśli borykamy się z nadwagą lub otyłością, to zrzućmy zbędne kilogramy. Mogą one znacznie obniżać szanse na ciążę. Dbajmy także o to, aby nasza dieta była zbilansowana i różnorodna. Niezwykle ważne jest również regularne uprawianie aktywności fizycznej, wysypianie się i nawadnianie organizmu.

    Skuteczność in vitro mogą bardzo obniżać używki. Przygotowując się do zapłodnienia, powinniśmy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu oraz palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Dzięki temu znacznie zwiększymy swoje szanse na dziecko. Przed in vitro nie możemy zapomnieć także o naszej psychice. Problemy z zajściem w ciążę często są skutkiem blokady psychicznej czy długotrwałego stresu. Warto więc nieco zadbać o swoje samopoczucie, zanim rozpoczniemy procedurę. Pomóc nam w tym może konsultacja u psychologa. Nie zaszkodzi także częste spotykanie się z przyjaciółmi oraz sprawianie sobie drobnych przyjemności.

    Zobacz więcej

    In Vitro. Nauka czy cud?
    In vitro
    Innowacje
    Genetyka
    Diagnostyka niepłodności
    Leczenie niepłodności
    Niepłodność

    Bezskutecznie staracie się o dziecko?

    Umów się na konsultację niepłodnościową
    z lekarzem specjalistą Gyncentrum!

      Dziękujemy za wypełnienie formularza

      Już niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin konsultacji niepłodnościowej.

      Powrót na stronę