Nieinwazyjny test prenatalny z krwi. Ocenia ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Patau oraz triplodii.
Test podwójny jest przesiewowym testem prenatalnym wykonywanym z krwi matki, oceniającym ryzyko wystąpienia u dziecka najczęstszych aberracji chromosomowych: zespołu Downa (trisomia chromosomu 21), zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18), zespołu Patau (trisomia chromosomu 13) oraz triplodii. Badanie polega na ocenie dwóch parametrów: stężenia ciążowego białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Test podwójny powinien być wykonywany między 11. a 13. tygodniem i 6 dniem ciąży wraz z badaniem ultrasonograficznym pierwszego trymestru uwzględniającym przezierność karkową (NT).
W klinice Gyncentrum poza testem podwójnym proponujemy naszym pacjentkom również inne przesiewowe testy prenatalne, takie jak test Panorama.
Gdzie wykonasz test podwójny?
Test podwójny wykonasz w Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie. A już niebawem także we Wrocławiu. Zapraszamy!
Test podwójny Wrocław
Klinika Gyncentrum Wrocław
ul. Orląt Lwowskich 1
Jaka jest czułość testu podwójnego?
Czułość testu podwójnego szacowana jest na ok. 60%, jednak gdy uwzględnimy wiek pacjentki i zestawimy go z wynikiem przezierności karkowej, to wówczas czułość testu wzrasta do 90%. Zatem dopiero zestawienie ze sobą wszystkich parametrów pozwala oszacować rzeczywiste ryzyko trisomii. W przypadku zespołu Downa stężenie białka PAPP-A jest zwykle obniżone, a poziom beta-hCG i przezierność karkowa są podwyższone. Zbyt niskie stężenie białka PAPP-A i beta-hCG oraz podwyższona przezierność karkowa mogą z kolei świadczyć o zespole Edwardsa lub zespole Patau.
Umów badaniePrzebieg testu podwójnego
Test podwójny jest badaniem nieinwazyjnym, dzięki czemu nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla matki, ani dla rozwijającego się w jej ciele dziecka. Z punktu widzenia pacjentki przypomina zwykłą morfologię. Próbkę do testu stanowi kilka mililitrów krwi pobranej z żyły w zgięciu łokciowym. Badanie nie wymaga przygotowań i może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia, ponieważ pacjentka nie musi być na czczo.
W przypadku otrzymania dodatniego wyniku testu podwójnego (wysokie ryzyko wystąpienia ww. aneuploidii), ciężarna zostaje skierowana na inwazyjne badania prenatalne, np. amjopunkcję, która ma ustalić, czy dziecko jest obarczone wadą genetyczną.
Czym jest ciążowe białko PAPP-A?
Białko PAPP-A to białko produkowane w trakcie ciąży przez trofoblast (późniejsze łożysko). Pełni rolę immunosupresyjną, czyli odpowiada za obniżenie odporności organizmu, co w okresie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym. Stężenie białka PAPP-A dostarcza cennych informacji na temat zdrowia samej ciężarnej, mówi m.in. o funkcjonowaniu łożyska, wydolności w kolejnych trymestrach ciąży. Dzięki niemu dowiemy się o ryzyku ewentualnych powikłań ciążowych, w tym cukrzycy ciążowej, nadciśnieniu tętniczym indukowanym ciążą oraz zaburzeniach wzrostu płodu.
Czym jest beta hCG?
Gonadotropina kosmówkowa jest najważniejszym hormonem ciążowym, produkowanym najpierw przez zarodek, a potem przez łożysko. Występuje w dwóch podjednostkach: alfa oraz beta. Hormon ten kontroluje rozwój ciąży, wpływając na szereg procesów, w tym przebudowę endometrium, implantację zarodka, angiogenezę (tworzenie się nowych naczyń krwionośnych) oraz rozwój kosmówki. Zaburzenia wydzielania gonadotropiny kosmówkowej mogą prowadzić do powikłań i sygnalizują nieprawidłowy przebieg ciąży.
Umów badanieCzytaj więcej
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia dogodnego terminu badania.