Karyomapping
Ogranicza ryzyko przeniesienia choroby monogenowej na zarodek.
Genetyczne testy preimplantacyjne w kierunku chorób monogenowych (PGT-M) zmniejszają ryzyko przeniesienia określonej choroby genetycznej na dziecko, a tym samym zwiększają szansę na pomyślny przebieg procedury IVF i urodzenie zdrowego dziecka. Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów pośredniej identyfikacji defektów w pojedynczych genach jest PGT-M metodą karyomapping. Laboratorium Genetyczne Gyncentrum to pierwsze i jedyne w Polsce laboratorium, które z niej korzysta.
W Laboratorium Genetycznym Gyncentrum oprócz karyomappingu wykonujemy również inne preimplantacyjne testy genetyczne, w tym: PGT-A, niPGT-A, PGT-M oraz PGT-SR.
Gdzie można wykonać karyomapping?
Karyomapping wykonasz we wszystkich Klinikach Gyncentrum w Katowicach, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Zapraszamy!
Zyskaj szansę na urodzenie zdrowego dziecka!
Umów się na konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności Gyncentrum
Czym jest karyomapping?
Karyomapping, czyli tzw. kariomapowanie, to nowa technika diagnostyki genetycznej zarodków przed ich transferem do macicy. Dzięki niej pary korzystające z procedury IVF, mogą uniknąć przekazania przyszłemu potomstwu mutacji w pojedynczym genie, której są nosicielami.
Karyomapping sprawdza około 300 000 polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP, ang. Single Nucleotide Polymorphism), czyli zmian w obrębie podstawowych składników ludzkiego DNA. Każdy nukleotyd oznaczony jest symbolem literowym A, T, C, G. Ułożone w odpowiedniej kolejności nukleotydy, tworzą sekwencje nukleotydowe. Te z kolei determinują kolejność 20 aminokwasów wchodzących w skład białek. Czasem jednak w obrębie danej sekwencji dojdzie do pomyłki i jakaś litera zostaje zastąpiona inną. Polimorfizmy pojedynczego nukleotydu to właśnie takie „literówki”, a karyomapping poprzez ich identyfikację pozwala wykryć chorobę monogenową. Za pomocą karyomappingu możemy zbadać chromosomy matczyne, ojcowskie czy innych członków rodziny i na tej podstawie stworzyć „odcisk palca” DNA chromosomu, na którym znajduje się zmutowany gen.
Umów konsultacjęKto powinien wykonać Karyomapping?
Choroby monogenowe (jednogenowe) to choroby spowodowane mutacją w pojedynczym genie. Potomstwo może je odziedziczyć po jednym lub obojgu rodzicach. Przy czym ryzyko przeniesienia choroby monogenowej na zarodek jest różne w zależności od sposobu jej dziedziczenia, które może być recesywne, dominujące lub sprzężone z płcią. Karyomapping zalecany jest parom, u których występuje wysokie ryzyko przeniesienia konkretnego defektu pojedynczego genu. Wśród wskazań do kariomappingu wymienia się:
- Obecność chorób monogenowych w rodzinie
- Nosicielstwo choroby monogenowej przez co najmniej jednego z partnerów
- Ciąże zakończone poronieniem
- Nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego
Jak przebiega karyomapping?
W pierwszym etapie badania rodzice lub ich najbliżsi krewni (najczęściej jest to inne dziecko pary) oddają próbki swojego DNA (krew obwodową). Pobrany materiał genetyczny jest następnie analizowany i porównywany z DNA zarodka. Za pomocą kariomapowania można ocenić, czy zarodek odziedziczył po którymś z rodziców fragment kodu genetycznego z mutacją.
Umów konsultacjęDlaczego jest lepszy?
Karyomapping pozwala przede wszystkim w bardzo krótkim czasie zbadać ludzki genom pod kątem wielu różnych mutacji pojedynczych genów. Metoda ta nie wymaga też żadnych szczególnych przygotowań ze strony kliniki ani zmiany dotychczasowych procedur. Dzięki temu niepłodna para może szybciej przystąpić do procedury in vitro.
Umów konsultacjęJakie choroby wykrywa karyomapping?
Karyomapping wykrywa mutacje w pojedynczych genach, które mogą być odpowiedzialne za takie choroby, jak:
- mukowiscydoza
- rdzeniowy zanik mięśni
- zaburzenia metaboliczne
- rodzinna hipercholesterolemia
- neurofibromatoza
- pląsawica Huntingtona
- zespół Marfana
- zespół łamliwego chromosomu X
- dystrofie mięśniowe
Karyomapping łączy w sobie możliwości PGT-A
Poza mutacjami w pojedynczych genach, dzięki kariomapowaniu możemy również zbadać zarodek pod kątem najczęstszych aneuploidii, tj. zespołu Downa, zespołu Patau, czy zespołu Edwardsa. Czyli niejako łączy w sobie możliwości, jakie daje PGT-A (ang. Preimplantation Genetic Testing for Aneuploidy). W ten sposób do transferu wybierane są wyłącznie zarodki z prawidłową liczbą i strukturą chromosomów, zmniejszając tym samym ryzyko niepowodzenia procedury IVF i zwiększając szanse na posiadanie zdrowego potomstwa.
Czytaj więcej
Dziękujemy za wypełnienie formularza
Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu konsultacji.