Ciąża Article · 30 czerwca 2017

Trzecie badanie prenatalne

Rozpoczął się trzeci trymestr Twojej ciąży. Przed Tobą ostatnia prosta do przyjścia maleństwa na świat. Póki co, rosną emocje i zniecierpliwienie. Trzeci trymestr to również czas na kolejne, ostatnie już, badanie prenatalne. Mimo, że nie jest ono refundowane przez NFZ, watro je wykonać. Dowiedz się dlaczego.

Trzecie badanie prenatalne

Rozpoczął się trzeci trymestr Twojej ciąży. Przed Tobą ostatnia prosta do przyjścia maleństwa na świat. Póki co, rosną emocje i zniecierpliwienie. Trzeci trymestr to również czas na kolejne, ostatnie już, badanie prenatalne. Mimo, że nie jest ono refundowane przez NFZ, watro je wykonać. Dowiedz się dlaczego.

 

Dziecko w trzecim trymestrze ciąży

 

Twój maluszek rozpoczyna teraz intensywnie przybierać na wadze. Pod jego skórą zaczyna się bowiem gromadzić tkanka tłuszczowa. Przez najbliższe trzy miesiące prawdopodobnie potroi swoją masę. Brzmi nieprawdopodobnie, prawda?

 

Twoje dziecko zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. Lanugo, czyli meszek, który do tej pory pokrywał całe jego ciałko, zdążył już zaniknąć. Skóra nabiera różowej barwy, jest grubsza i gładsza. Maluszek ma już brwi i rzęsy, na główce pojawia się też coraz więcej włosów. Mózg dziecka rozwija się teraz w szalonym tempie. Staje się coraz bardziej pofałdowany, a na jego powierzchni tworzą się bruzdy i zwoje. Dzień twojego dziecka mija na trenowaniu umiejętności (m.in. połykania, ssania, oddychania) oraz zmysłów (smaku, słuchu).

 

Zobacz też: Poradnia ginekologiczno-położnicza

 

Badania prenatalne w trzecim trymestrze ciąży

 

Celem trzeciego badania prenatalnego jest przede wszystkim ocena rozwoju anatomicznego (oceniane są te same parametry, które analizowane były podczas drugiego badania prenatalnego) oraz ustalenie ułożenia płodu. Niektóre nieprawidłowości m.in. w obrębie układu moczowego lub pokarmowego, zaburzenia rytmu serca, nieodpowiednia ilość płynu owodniowego ujawniają się często dopiero na tym etapie ciąży. Istotna jest także kontrola wzrastania płodu oraz uchwycenie wszelkich nieprawidłowości z tym związanych tj. hipotrofia (ograniczenie lub zahamowanie wzrostu płodu) czy makrosomia (nadmierna masa płodu w stosunku do wieku ciąży). Zaburzenia te mogą świadczyć o patologiach ciąży m.in. przewlekłej niewydolności łożyska lub infekcji wewnątrzmacicznej. W przypadku makrosomii o cukrzycy ciężarnej. Wychwycenie tych nieprawidłowości jest istotne dla dalszego przebiegu ciąży, a także postępowania klinicznego bezpośrednio po porodzie.Podczas badania USG sprawdza się także położenie łożyska oraz ocenia jego stan. Istotna jest również ocena ilości płynu owodniowego. Zarówno wielowodzie, jak i małowodzie mogą mieć wpływ na dalszy przebieg ciąży.

 

Trzecie badania prenatalne to również doskonały moment, aby zobaczyć swojego maluszka i posłuchać bicia jego serca. Dzidziuś jest coraz większy i powoli zaczyna brakować mu miejsca w Twoim brzuchu. Dla wygody kuli się i krzyżuje rączki oraz nóżki. To również ostatnia okazja, by uchwycić te piękne chwile na pamiątkowym filmie.

 

Zobacz też: Badania prenatale 

 

Kiedy wykonać trzecie badanie prenatalne?

 

Trzecie badanie prenatalne należy wykonać między 28. a 32. tygodniem ciąży. Zachowanie podanych ram czasowych jest ważne, aby wynik badania był wiarygodny.

 

Podsumowanie

 

Kończymy nasz cykl artykułów na temat badań prenatalnych. Powinna je wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka. W określonych przypadkach, dwa pierwsze badania są refundowane przez NFZ. Pierwsze badanie prenatalne ma na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych na podstawie badania ultrasonograficznego oraz wyniku testu podwójnego. Drugie badanie prenatalne stanowi profilaktykę wykrywania wad rozwojowych płodu. Ocenie podlega anatomia płodu, wykonywana jest także biometria i echokardiografia.

 

Trzecie badanie prenatalne  to dalsza ocena rozwoju anatomicznego dziecka i ustalenie  jego ułożenia. Możliwe jest także wychwycenie patologii ciąży, które mogą mieć wpływ na dalszy jej przebieg oraz poród.

 

Badania prenatalne w Klinice Gyncentrum wykonywane są w technologii HD Live, która gwarantuje doskonały obraz oraz zaawansowane możliwości diagnostyczne. Zastosowana dodatkowo funkcja obrazowa HD Live Silhouette umożliwia dokonanie dokładnej oceny struktur anatomicznych płodu już w pierwszym trymestrze ciąży.

Konsultacja merytoryczna
pracownik10 dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Ginekolog położnik, perinatolog
Specjalista Gyncentrum w zakresie diagnostyki prenatalnej. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, londyńskiej Fundacja Medycyny Płodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Obserwuj nas
Tematyka
Ciąża

Chcesz umówić się na badania prenatalne?
Zadzwoń lub napisz!