Diagnostyka niepłodności Article · 16 czerwca 2020

Męski problem. Stulejka

Nieleczona stulejka może powodować bolesne stosunki oraz nawracające stany zapalne. Niestety wielu panów wstydzi się o niej mówić i nie szuka pomocy specjalisty. Choć jest to poważny problem, to nie zawsze wymaga skomplikowanego leczenia. Dowiedz się więcej na temat stulejki.

Męski problem. Stulejka

Występuje zarówno u małych chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Nieleczona może powodować bolesne stosunki oraz nawracające stany zapalne. Stulejka, czyli zwężenie napletka uniemożliwiające jego zsunięcie dotyczy nawet 10% męskiej populacji. Niestety wielu panów wstydzi się o niej mówić i nie szuka pomocy specjalisty. A szkoda, bo choć jest to poważny problem, to nie zawsze wymaga skomplikowanego leczenia. Chcesz wiedzieć więcej na temat stulejki? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł!

 

Stulejka – patologia czy fizjologia?

 

Fizjologia, ale tylko do pewnego wieku. Napletek, tak jak i inne struktury ludzkiego ciała, powstaje już w czasie życia płodowego. Po narodzinach u większości chłopców jest on całkowicie przyklejony do żołędzi prącia, tzw. mastką, czyli mazistą wydzieliną będącą mieszanką łoju, martwego naskórka, resztek moczu, a u dorosłych mężczyzn także spermy.  Jednym słowem u małych chłopców napletek pozostaje nieodprowadzalny (nie da się go zsunąć poniżej żołędzi) i jest to zjawisko całkowicie normalne. Czemu służy taka fizjologiczna stulejka? Otóż dzięki niej delikatna żołądź prącia nie ulega zanieczyszczeniu przez kał lub mocz. Osłaniając ujcie cewki moczowej, napletek zabezpiecza drogi moczowe chłopca przed zakażeniem różnego typu patogenami, np. bakteriami.

 

Stulejka u mężczyzny – co może być przyczyną?

 

Skoro stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym, ustępującym najczęściej w pierwszych latach życia dziecka, to skąd bierze się ona u nastolatków czy dorosłych mężczyzn? Powodem jest najczęściej brak odpowiedniej higieny. Gromadząca się pod napletkiem mastka to wręcz idealne siedlisko dla bakterii. Jeśli więc chłopiec nie zadba o odpowiednią higienę, może dojść u niego do zapalenia żołędzi i/lub napletka. Podczas ich gojenia się powstaną zrosty, które spowodują obkurczanie napletka. Przewlekłe stany zapalne i brak higieny to nie jedyne przyczyny stulejki. Może mieć ona również charakter wrodzony, być wynikiem cukrzycy czy przebytego urazu.

 

leczenie stulejki u mężczyzn katowice kraków

Stulejka – kiedy do lekarza

 

Napletek może odkleić się od żołędzi w różnym wieku. U ok. 50% chłopców udaje się go odprowadzić już w 1. roku życia, a 90% chłopców do 3. roku życia. Czy to oznacza, że obecność stulejki u starszego dziecka nie będzie już stanem fizjologicznym? Niekoniecznie. W późniejszych latach napletek nadal może być jeszcze nieco zwężony. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, u niektórych chłopców do odklejenia się napletka od żołędzi dochodzi dopiero w okresie dojrzewania. W grupie wiekowej 16-18 lat stulejkę ma już jednak zaledwie 1% chłopców.

 

Generalnie u 3-latka napletek powinien chociaż częściowo dać się odprowadzić. Jeśli tak się nie dzieje, warto zasięgnąć porady urologa dziecięcego. Ten oceni elastyczność napletka i jego zdolność do zsuwania się poniżej żołędzi prącia. Oczywiście zrobi to niezwykle delikatnie, aby nie sprawić maluchowi bólu. W razie potrzeby zaproponuje też ewentualne leczenie. Warto dodać, że stulejka fizjologiczna znacznie różni się od tej patologicznej. Przede wszystkim jest pozbawiona blizn. W przypadku stulejki patologicznej da się natomiast zauważyć wąski, białawy, zbliznowaciały pierścień w obwodowej części napletka.

 

Jak leczy się stulejkę?

 

Jeśli 3-letni chłopczyk ma jeszcze stulejkę, mama może samodzielnie próbować odciągać jego napletek, najlepiej podczas kąpieli, gdy skóra jest miększa i łatwiej się rozciąga. Musi jednak robić to niezwykle delikatnie i stopniowo – nigdy na siłę! W przeciwnym razie może narazić swojego maluszka na niepotrzebny ból, a nawet doprowadzić do pęknięcia napletka i w konsekwencji jego zbliznowacenia. Jeśli tylko poczuje opór, maluch stanie się niespokojny lub zacznie płakać, to znak, że trzeba zastopować. Jeśli wszelkie próby odciągnięcia napletka nie przyniosą rezultatu, lekarz przepisuje specjalną maść na bazie sterydów, którą należy smarować napletek dziecka (w miejscu jego przewężenia) przez kilka tygodni. Jeśli to nie pomoże, proponuje leczenie operacyjne.

 

Operacyjne leczenie stulejki – na czym polega?

 

Stulejkę leczy się zasadniczo na dwa sposoby, albo poprzez tzw. plastykę napletka, albo poprzez obrzezanie. Wybór metody zależy od stopnia zaawansowania choroby. Plastyka polega na poszerzeniu ujścia napletka poprzez jego nacięcie wzdłuż osi prącia. Obrzezanie polega natomiast na usunięciu części lub całości napletka. Obie metody mają swoje wady i zalety. Plastyka napletka jest na pewno zabiegiem mniej radykalnym, wiąże się natomiast z ryzykiem nawrotu stulejki, które nie występuje już w przypadku obrzezania.

 

Niepłodność męska – jeden ze skutków nieleczonej stulejki?

 

Sama stulejka nie przyczynia się może do niepłodności. Sprzyja za to infekcjom, które nieleczone mogą w późniejszym życiu utrudnić poczęcie dziecka. Zaleganie mastki bardzo często prowadzi bowiem do stanów zapalnych w obrębie układu moczowego oraz narządów płciowych – zarówno u mężczyzny, jak i jego partnerki seksualnej.

 

badanie nasienia cena kraków

 

Niestety niepłodność nie jest jedyną konsekwencją nieleczonej stulejki. W skrajnych przypadkach  może ona uniemożliwić prawidłowe odprowadzanie moczu. Jej obecność sprzyja również rozwojowi nowotworu prącia, a u kobiet raka szyjki macicy. Schorzenie bardzo niekorzystnie wpływa także na życie intymne. Powoduje ból, przez który odbycie stosunku seksualnego może okazać się po prostu niemożliwe.

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności