Suchość pochwy to przykra i dosyć częsta dolegliwość, dotykająca kobiety w różnym wieku. Jakie są przyczyny suchości pochwy, w jaki sposób wpływa to na życie seksualne? Jak wygląda profilaktyka i jak skutecznie leczyć problem zbyt małego nawilżenia pochwy?
Suchość pochwy to przykra i dosyć częsta dolegliwość, dotykająca kobiety w różnym wieku. Jakie są przyczyny suchości pochwy, w jaki sposób wpływa to na życie seksualne? Jak wygląda profilaktyka i jak skutecznie leczyć problem zbyt małego nawilżenia pochwy?
Suchość pochwy: jakie mogą być przyczyny i kiedy najczęściej pojawiają się objawy?
Przykra dolegliwość może stać się przyczyną innych chorób pochwy, a także stanowić objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Bardzo często zbyt małe nawilżenie pochwy ma związek z wahaniami i spadkiem poziomu estrogenów. Dotyka to zwłaszcza kobiet w okresie menopauzy, kiedy ścianki pochwy stają się mniej elastyczne i cieńsze. Suchość pochwy pojawia się również u niektórych kobiet przed menstruacją, w czasie ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie. To nie wszystkie okoliczności sprzyjające dolegliwości. Kobiety mogą się z nią zetknąć w trakcie przyjmowania antybiotyków, a nawet antykoncepcji.
Czy niewłaściwie nawilżenie pochwy może stać się problemem każdej kobiety?
Niestety tak, bez względu na wiek, choć z tym problemem borykają się zwłaszcza panie w okresie przekwitania. To właśnie u nich pojawia się sporo problemów w strefie intymnej, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa. Nie oznacza to jednak, że kobiety w młodym wieku nie są narażone na przykrą dolegliwość. Oprócz opisanych wyżej przyczyn, suchość pochwy może wystąpić nawet z powodu zbyt restrykcyjnej diety odchudzającej, która powoduje spadek poziomu estrogenów. Przyczyną mogą być również środki chemiczne, w których pierzemy bieliznę oraz środki higieniczne, na przykład perfumowane wkładki lub płyn do higieny intymnej. Czasem suchość pochwy powodują zbyt częste wizyty na basenie, a nawet stres i ciągłe przemęczenie.
Czytaj też: Suchość pochwy
Suchość pochwy: objawy i konsekwencje nieleczenia
Najczęstszymi objawami niedostatecznego nawilżenia pochwy jest uczucie swędzenia, napięcie i dyskomfort w okolicach intymnych, a nawet pieczenie i ból. Oczywiście najbardziej uderza to w strefę seksualną, bo stosunek staje się bolesny, a sucha pochwa narażona jest na otarcia i urazy. Wymienionych wyżej objawów nie można ignorować. Konsekwencje nieleczenia suchości pochwy to utrudnione życie seksualne, a nawet całkowite zaniechanie stosunków, które zaczynają kojarzyć się z bólem i stresem. Dyskomfort niejednokrotnie utrudnia codzienne aktywności, takie jak chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze. Suchość pochwy może również pogłębiać infekcje, ale przede wszystkim: sprawia ból, który należy jak najszybciej wyeliminować.
Czy można zapobiegać suchości pochwy?
Prowadzenie zdrowego trybu życia, a więc zdrowej diety, odpowiedniej higieny intymnej oraz dbanie o odpowiedni wypoczynek mogą okazać niewystarczające w zapobieganiu suchości pochwy. Ginekolodzy rekomendują m.in. używanie nawilżających lubrykantów w trakcie stosunku seksualnego. Warto również regularnie konsultować się z lekarzem, aby jak najwcześniej wykrywać infekcje wirusowe i stosować odpowiednią antybiotykoterapię. Jeżeli suchość w pochwie powoduje niewłaściwa antykoncepcja, należy ją zmienić.
Sprawdź: Ginekologia plastyczna
Skuteczne zabiegi medycyny estetycznej
Leczenie zbyt małego nawilżenia pochwy poprzez globulki i tabletki dopochwowe nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Z pomocą przychodzą zabiegi ginekologii estetycznej. To dobre rozwiązanie dla kobiet w okresie menopauzy lub tych, u których dolegliwość występuje nagminnie. Które rozwiązania pomogą na suchość pochwy?
- Obkurczanie pochwy – laserowy zabieg, zalecany najczęściej paniom w okresie przekwitania. Wspomaga obkurczenie i odświeżenie pochwy, dzięki czemu śluzówka ma szansę na regenerację. Pochwa staje się bardziej sprężysta, a komórki aktywniejsze, co sprawi, że wydzielina będzie obfitsza.
- Zabieg laserowy Monalisa Touch – kolejna opcja dla kobiet w okresie menopauzalnym. To nieinwazyjna i bezbolesna metoda na leczenie i rewitalizację stref intymnych. Poprzez wprowadzenie do pochwy specjalnej końcówki, promień lasera oddziałuje bezpośrednio na błonę śluzową, stymulując komórki do biosyntezy kolagenu oraz gromadzenia wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Dzięki temu błona śluzowa staje się grubsza i bardziej jędrna, zanika również dolegliwość suchości pochwy.
- Terapia osoczem bogatopłytkowym – zabieg dedykowanym kobietom w każdym wieku. Wykonuje go lekarz ginekolog, który pobiera krew pacjentki, a następnie odwirowuje ją w specjalnej wirówce. Otrzymany bogatopłytkowy koncentrat służy do ostrzykiwania pochwy, co poprawia znacząco jej ukrwienie, a zregenerowane tkanki stają się nawilżone i sprężyste.
- Rewitalizacja pochwy przy pomocy kwasu hialuronowego – bardzo skuteczna metoda, która sprawdzi się u kobiet w każdym przedziale wiekowym. Zastrzyki z kwasu hialuronowego pobudzają tkanki pochwy, przywracając prawidłowe nawilżenie. Zabieg ten przynosi długotrwałe efekty.
Zabiegi gienekologii estetycznej to nowoczesna i skuteczna metoda walki z suchością pochwy. Kobiety coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań, dbając o zdrowie i podwyższając swój komfort życia, a przede wszystkim – mając na uwadze pożycie intymne. Zbyt małe nawilżenie pochwy może wykluczyć współżycie seksualne, a przecież rozwiązanie jest o wiele prostsze niż się wydaje. Jedyne, o co trzeba, to regularne konsultacje z ginekologiem i reagowanie na pojawiające się dolegliwości. Im szybciej, tym lepiej!