Ginekologia Article · 18 października 2018

Menopauza – jak z nią wygrać?

Skończyłaś 50 lat? Odczuwasz uderzenia gorąca, na wadze przybywa Ci kilogramów oraz miewasz wahania nastroju? Dowiedz się czym jest menopauza, w wyniku jakich zmian do niej dochodzi oraz jak załagodzić przykre objawy klimakterium.

Menopauza – jak z nią wygrać?

Skończyłaś 50 lat? Odczuwasz uderzenia gorąca, na wadze przybywa Ci kilogramów oraz miewasz wahania nastroju? Początkowo nie łączyłaś tych objawów ze sobą, jednak z czasem zaczęły Ci uprzykrzać życie, dlatego zaczęłaś szukać przyczyny? A może przez przypadek trafiłaś na ten artykuł i po przeczytaniu pierwszego zdania pomyślałaś: „brzmi znajomo…”.

 

Powyższe symptomy mogą świadczyć o klimakterium i są zaledwie garstką spośród długiej listy objawów zaliczanych do tzw. kobiecej ”burzy hormonalnej”, czyli menopauzy. Czym jest menopauza? W wyniku jakich zmian do niej dochodzi? Czy można załagodzić przykre objawy klimakterium?

 

Czym jest menopauza?

 

Menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników. Jest etapem przejściowym pomiędzy okresem rozrodczym a starzeniem się, w który kobieta wchodzi między 40 a 55 r.ż.. Na szczęście nie dochodzi do niego z dnia na dzień. To proces poprzedzony kilkuletnimi fazami zachodzącymi w kobiecym organizmie, w którym można wyodrębnić:

 

  • premenopauzę – czas trwania: od około 4 do 10 lat. Objawy, które mogą wystąpić w tym okresie: zaburzenia w miesiączkowaniu, dłuższe lub krótsze krwawienia, inna objętość upławów, niektóre cykle mogą być bezowulacyjne, czasami występują uderzenia gorąca czy nocne poty,
  • perimenopauza – czas trwania: 3-4 lata przed i rok po menopauzie. Objawy typowe dla menopauzy stają się w tym czasie coraz bardziej dokuczliwe, ponieważ poziom hormonów coraz bardziej się obniża. Gwałtownie spada liczba pęcherzyków Graafa w jajnikach,
  • menopauzę – ostatnia miesiączka, po której przez rok nie ma krwawienia,
  • postmenopauzę – okres rozpoczynający się po ostatniej miesiączce w życiu kobiety.

 

ginekolog hormonalna terapia zastępcza katowice bielsko-biała kraków częstochowa

 

Objawy menopauzy

 

Dlaczego kobieca „burza hormonalna” wiąże się z tak przykrymi objawami? Ponieważ ustaje kobieca płodność, która dotychczas była regulowana hormonami. Spadek poziomu estrogenów powoduje, że kobieta zaczyna dotkliwie odczuwać emocjonalne i organiczne skutki zachodzących zmian.

 

Zazwyczaj proces wchodzenia w klimakterium zaczyna się od zmiany rytmu miesiączkowania i skrócenia się cyklów miesiączkowych. Jednak nie zawsze tak jest. U niektórych kobiet miesiączki nie zmieniają swojego charakteru, a nawet mogą się wydłużyć.

 

Spadek hormonów może powodować również:

 

  • wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
  • rozwój osteoporozy, miażdżycy, depresji,
  • osłabienie pamięci oraz koncentracji,
  • nadciśnienie i rozwój innych chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • cukrzycę
  • przyrost masy ciała,
  • nowotwory hormonozależne.

 

Do innych objawów menopauzy zalicza się jeszcze m.in.: uderzenia gorąca, dreszcze, nocne poty, problemy ze snem, zmiany nastroju, przyrost masy ciała i spowolniony metabolizm, przerzedzenie włosów i suchą skórę.

 

Do przykrych dolegliwości należą zmiany zanikowe tkanki łącznej i zmniejszenie napięcia mięśni. Sprzyja to rozwojowi stanów zapalnych pochwy i sromu przejawiających się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, nawracającymi zapaleniami cewki i pęcherza moczowego oraz nietrzymaniem moczu. Ponadto spadek hormonów przyczynia się do rozwoju zaburzeń seksualnych (powodowanych przez suchość pochwy, dyspareunię, czyli pojawiający się ból w trakcie stosunku).

 

Jeżeli źródłem wszystkich tych objawów jest towarzyszący menopauzie niedostatek estrogenów, niezwykle ważne jest wyrównanie gospodarki hormonalnej.

 

Hormonalna terapia zastępcza

 

Istnieją sposoby łagodzenia objawów menopauzy. Mowa o hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Wyrównanie gospodarki hormonalnej polega na wdrożeniu terapii estrogenami lub estrogenami i progestagenami. Przed wprowadzeniem HTZ obowiązkowe jest wykonanie mammografii, badania piersi oraz badania cytologicznego. Ponadto należy uwzględnić wszystkie przeciwwskazania do tego typu leczenia, tj.: ciąża, krwawienia z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny, choroba zakrzepowa, udar mózgu, nowotwór sutka, nowotwór narządów rodnych kobiety. Należy również pamiętać, iż według większości rekomendacji, terapię hormonalną można prowadzić maksymalnie 4–5 lat i co roku poddawać się badaniom ginekologicznym, cytologicznym, badaniom piersi oraz poziomu hormonów we krwi. Po tym czasie zwiększa się ryzyko wystąpienia u pacjentki raka piersi oraz nowotworu jajnika, szyjki macicy oraz sromu.

 

Przeczytaj także: Zrób rakowi na złość – badaj się! oraz Po pierwsze: piersi

 

Dobrym uzupełnieniem hormonalnej terapii zastępczej jest wprowadzenie zdrowszego niż dotychczas trybu życia. Można rzucić palenie papierosów i zwiększyć aktywność fizyczną – częściej chodzić na spacery czy jeździć na rowerze. W okresie menopauzalnym ważna jest również zbilansowana dieta – warto suplementować wapń i witaminę D. Należy również często mierzyć poziom ciśnienia krwi oraz wykonywać badania krwi – szczególnie pod kątem poziomu cholesterolu oraz sprawdzać poziom gęstości kości.

 

Zobacz też: Densytometria 

 

Życie intymne a menopauza

 

Według statystyk prawie 50% kobiet będących w okresie klimakterium uprawia seks rzadziej niż raz w miesiącu. Co stoi za tym, że kobiety rezygnują z bliskości? Duża część uznaje ten stan rzeczy za naturalną konsekwencję starzenia. Reszta pań wychodzi ze strefy seksualności, ponieważ nie odczuwa satysfakcji ze współżycia płciowego. Niestety, wiele kobiet zostając samymi sobie z problemem, nie podejmuje w ogóle walki i poddaje się na starcie.

Co zrobić, aby seks w okresie klimakterium i menopauzy był przyjemny i nadal sprawiał radość? Po pierwsze przełamać wstyd i zwrócić się do specjalisty! Współczesna medycyna dysponuje wachlarzem rozwiązań na problemy intymne dojrzałych kobiet. Jednym z najczęstszych problemów jest suchość pochwy. To stan, w którym ilość wydzieliny pochwowej istotnie się zmniejsza. Przyczyny są uwarunkowane spadkiem produkcji estrogenów przez jajniki. Objawy to niedostateczne nawilżenie pochwy, uczucie swędzenia, napięcie i dyskomfort w okolicach intymnych. Oczywiście najbardziej uderza to w strefę seksualną, bo stosunek staje się bolesny, a sucha pochwa narażona jest na otarcia i urazy. Zanik nabłonka i suchość pochwy sprzyjają również zakażeniom tej okolicy.

Jak sobie poradzić z suchością pochwy? Początkowo kobiety sięgają po globulki i tabletki dopochwowe. Jednak szybko okazuje się, że do oczekiwanej ulgi wciąż daleko. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, tj. obkurczanie pochwy, zabieg laserowy Monalisa Touch, terapia osoczem bogatopłytkowym czy rewitalizacja pochwy przy pomocy kwasu hialuronowego.

 

Dowiedz się więcej: Ginekologia plastyczna 

Obserwuj nas
Ginekologia
Estetyka intymna