Diagnostyka niepłodności Article · 7 lutego 2020

Płodność męska w zagrożeniu – czyli żylaki powrózka nasiennego

Od jakiegoś czasu dokucza Ci tępy ból w okolicach jąder? Do tego zauważyłeś dziwne zgrubienia? To mogą być żylaki powrózka nasiennego. Nieleczone mogą stać się poważną przeszkodą na drodze do rodzicielstwa.

Płodność męska w zagrożeniu – czyli żylaki powrózka nasiennego

Od jakiegoś czasu dokucza Ci tępy ból w okolicach jąder? Do tego zauważyłeś dziwne zgrubienia? Uważaj! To mogą być żylaki powrózka nasiennego. Z tą dolegliwością nie ma żartów, bo nieleczona może stać się poważną przeszkodą na drodze do rodzicielstwa.

 

Żylaki powrózka nasiennego występują u ok. 15% mężczyzn i znacząco wpływają na pogorszenie jakości plemników oraz zmniejszają płodność mężczyzny. Zapewne zastanawiasz się, na czym właściwie polega związek pomiędzy żylakami powrózka nasiennego a obniżeniem płodności? W naszym artkule postaramy się Ci to wyjaśnić.

 

Dlaczego przez żylaki powrózka nasiennego stałem się niepłodny?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi… Wiadomo na pewno, że u mężczyzn dotkniętych żylakami powrózka nasiennego dochodzi do spadku parametrów nasienia. Utrudniają one bowiem swobodny przepływ krwi z jąder, przez co wzrasta w nich temperatura. A niestety im cieplej w okolicy jąder, tym wolniejsza spermatogeneza. Wystarczy, że temperatura podniesie się już o 1,5°C, aby proces powstawania nowych plemników został zaburzony. Usuwanie wolnych rodników również przebiega wtedy mniej sprawnie. Pod wpływem wszystkich tych zjawisk spada poziom testosteronu w organizmie mężczyzny, czyli hormonu, bez którego dojrzewanie plemników nie może zachodzić prawidłowo.

 

Skąd w ogóle wzięły się u mnie żylaki powrózka nasiennego?

 

Być może to Cię zaskoczy, ale z Twojej anatomii, a dokładnie z nietypowej budowy lewej żyły jądrowej. Przebiega ona bowiem zupełnie inaczej niż prawa. Uchodzi do żyły nerkowej pod kątem prostym, przez co swobodny przepływ krwi staje się po prostu niemożliwy. Jeśli zastawki w naczyniu dodatkowo są niewydolne, dochodzi do zastoju krwi. Może się ona również cofać i wpływać do lewego jądra. Efekt? Naczynia żylne tzw. splotu wiciowego zaczynają poszerzać się i skręcać. Tak w dużym skrócie wygląda mechanizm powstawania żylaków powrózka nasiennego.

 

To może Cię zainteresować: Choroby jąder przyczyną męskiej niepłodności?

 

Po czym mogę zorientować się, że mam żylaki powrózka nasiennego?

 

Takich objawów można by wymienić co najmniej kilka. Pierwszym będą charakterystyczne zgrubienia zlokalizowane w obrębie moszny. Możesz je wyczuć samodzielnie podczas comiesięcznego samobadania jąder. Nie jest wiec do tego potrzebna żadna szczegółowa diagnostyka. O żylakach powrózka nasiennego świadczyć będzie również tępy ból, obrzęk, uczucie ciężkości oraz ogólny dyskomfort w mosznie. Pamiętaj jednak, że schorzenie to może nie dawać żadnych dolegliwości, przynajmniej na początku. Panowie często dowiadują się o swoim problemie dopiero wtedy, gdy wraz z partnerką zaczynają starać się o dziecko, ale kolejne próby jego poczęcia nie przynoszą rezultatu.

 

Spokojnie! Żylaki powrózka nasiennego da się leczyć!

 

Żylaki powrózka nasiennego diagnozuje się za pomocą ultrasonografii z oceną przepływu naczyniowego i badań palpacyjnych, a leczy najczęściej operacyjnie – albo za pomocą klasycznego cięcia pod więzadłem pachwinowym, albo przy użyciu małoinwazyjnej laparoskopii. W pierwszym przypadku chirurg podwiązuje fragment żyły, a następnie usuwa go. Podczas zabiegu może posłużyć się jedną z trzech metod, metodą Benneta i Kochera, Palomo lub Bernardiego.

 

Mam żylaki powrózka nasiennego. Czy czeka mnie poważna operacja?

 

Niekoniecznie! Obecnie w leczeniu żylaków powrózka nasiennego coraz częściej sięga się po małoinwazyjną laparoskopię. W trakcie zabiegu żyły nasienne są podwiązywane i przecinane. Chirurg wykonuje jedynie 3 niewielkie nacięcia (o długości od 5 do 10 mm), a następnie wprowadza przez nie odpowiednie instrumenty optyczne, konkretnie laparoskop wyposażony w kamerę i źródło światła. Laparoskopia ma tę przewagę nad klasyczną operacją, że nie wymaga wykonywania rozległego cięcia, dzięki czemu rekonwalescencja po zabiegu trwa o wiele krócej i nie pozostają po nim widoczne blizny. Mniej więcej już po ok. 2 tygodniach będziesz mógł też wrócić do normalnej aktywności ruchowej czy seksualnej.

 

Po usunięciu żylaków masz duże szanse na odzyskanie płodności

 

Istnienie związku pomiędzy żylakami powrózka nasiennego a niepłodnością wydaje się potwierdzać fakt, że u znacznej części mężczyzn cierpiących na tę przypadłość po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, parametry nasienia wracają do normy. Trzeba jednak zaznaczyć, że żylaki powrózka nasiennego nie zawsze stają się przyczyną niepłodności. Są mężczyźni, którzy pomimo posiadania żylaków pozostają płodni.

 

Cierpisz z powodu bólu jąder? A może od jakiegoś czasu bezskutecznie starasz się z partnerką o dziecko? Jeśli tak, koniecznie udaj się na konsultację do urologa. Lekarz powie Ci, czy przyczyną Twoich problemów mogą być żylaki powrózka nasiennego. Pamiętaj, że Ty też masz realny wpływ na swoje zdrowie!

Obserwuj nas
Tematyka
Diagnostyka niepłodności