Jedna z najdokładniejszych technik diagnostycznych w chorobach macicy. Złoty standard w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności.
Zrób histeroskopię w klinice Gyncentrum!
Jedna z najdokładniejszych technik diagnostycznych w chorobach macicy. Złoty standard w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności.
Zrób histeroskopię w klinice Gyncentrum!
Umów wizytę konsultacyjną do zabiegu histeroskopii w Klinice Gyncentrum Częstochowa
Na czym polega histeroskopia?
Histeroskopia daje możliwość oglądania macicy, endometrium oraz ujść macicznych jajowodów w bardzo dużym powiększeniu. Urządzenie ma postać długiej, cienkiej rurki z z podłączoną do jej końca kamerą. Element ten wprowadza się przez pochwę i kanał szyjki macicy wprost do jamy macicy. Na rękojeść histeroskopu znajdują się rówmież pokrętła, przy użyciu których lekarz może regulować natężenie dopływającego do macicy światła.
Obraz wnętrza macicy wyświetla się na ekranie, dzięki czemu lekarz może bardzo dokładnie się jej przyjrzeć. Histeroskop dodatkowo ma wbudowany specjalny przyrząd do pobierania wycinków tkanek, które przekazywane są później do badania histopatologicznego. W zależności od wyniku lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu.
Umów konsultacjęWskazaniem do histeroskopii diagnostycznej są:
Jeśli w trakcie histeroskopii diagnostycznej lekarz zauważy jakąś nieprawidłowość, może ją natychmiast usunąć i przekazać do analizy histopatologicznej. Na wycięcie zmian, takich jak mięśniaki podśluzówkowe, polipy endometrialne, polipy szyjki macicy, zrosty wewnątrzmaciczne czy wrodzone wady macicy np. obecną przegrodę, pozwalają dołączone do histeroskopu mikronarzędzia chirurgiczne.
Histeroskopię przeprowadza się określonym momencie cyklu, tj. tuż po miesiączce, a przed owulacją, kiedy błona śluzowa macicy jest jeszcze dostatecznie cienka. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a ponieważ wykonuje się go w krótkim znieczuleniu dożylnym, jest bezbolesny. Z tego jednak powodu pacjentka do zabiegu musi zgłosić się na czczo.
Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się lekkie krwawienie z dróg rodnych oraz bóle podbrzusza. W tym czasie kobieta powinna odpoczywać, unikać wysiłku fizycznego i dźwigania ciężkich przedmiotów. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk w celu uniknięcia infekcji. Histeroskopia jest zabiegiem bezpiecznym, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak pomimo upływu czasu objawy nasilają się zamiast ustępować lub pojawi się gorączka, kobieta powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Umów wizytę konsultacyjną do zabiegu histeroskopii w Klinice Gyncentrum Częstochowa
Daj sobie pomóc!
Niebawem skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy dogodny termin wizyty.