Mammografia

PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA

Regularne badania profilaktyczne, w tym mammografia, pozwalają na wykrycie choroby nowotworowej w stadium, w którym może być ona jeszcze całkowicie wyleczalna.

Rak piersi zaliczany jest obecnie do najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Stanowi aż 25% wszystkich zachorowań na raka i jest główną przyczyną zgonów onkologicznych wśród kobiet. Statystyki te mogłyby wyglądać dużo bardziej optymistycznie, gdyby nowotwory piersi były wykrywane we wczesnym stadium rozwoju. Jest to możliwe tylko dzięki badaniom profilaktycznym, takim jak mammografia. Polega ona na obrazowaniu piersi przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania jonizującego i potrafi wykrywać już nawet kilkumilimetrowe zmiany.

W klinikach Gyncentrum pacjentki mogą skorzystać z bogatego pakietu badań profilaktycznych i diagnostycznych w kierunku najczęstszych nowotworów kobiecych. Wykonujemy mammografię, USG piersi, testy na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),  cytologię płynną (LBC), biopsję gruboigłową piersi, a także badania genetyczne na obecność mutacji w genach BRCA1/BRCA2.

Klinika Gyncentrum jest także realizatorem rządowego Programu Profilaktyki Raka Piersi, w ramach którego wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat, mogą wykonać raz na dwa lata bezpłatne badanie mammograficzne. Jeśli nie kwalifikujesz się do programu (masz mniej niż 50 lat lub więcej niż 69), możesz wykonać mammografię bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza ginekologa lub prywatnie.

Nasi specjaliści czekają na Ciebie w Katowicach. 

Umów badanie
mammografia

Nie daj się rakowi!
Wykonaj mammografię w Katowicach

O BADANIU

Czym jest mammografia?

Mammografia to badanie, które polega na obrazowaniu piersi przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania jonizującego. Radiolog wykonuje najczęściej 4 zdjęcia – po dwa dla każdej piersi. Badanie to  potrafi wykryć już nawet kilkumilimetrowe zmiany, dlatego jego rola w profilaktyce nowotworu piersi jest kluczowa. Każda kobieta między 50. a 59. rokiem życia może wykonywać mammografię bez skierowania raz na dwa lata w ramach rządowego Programu Profilaktyki Raka Piersi. Jednak chcąc zwiększyć szansę na wczesne wykrycie nowotworu, mammografię najlepiej wykonywać już od 40. roku życia – według obecnych rekomendacji do 50 r.ż. nawet co roku. U pacjentek powyżej 35. roku życia z grupy tzw. wysokiego ryzyka, mammografię powinno się wykonywać co roku naprzemiennie z USG – tłumaczy dr Tomasz Gruszka.

 

Umów badanie

CZYNNIKI RYZYKA

Kto jest w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju raka piersi?

Podstawowym czynnikiem ryzyka w przypadku raka piersi jest wiek – dlatego też każda kobieta po 50. roku życia powinna pamiętać o comiesięcznej samokontroli piersi oraz regularnych badaniach profilaktycznych. Badanie mammograficzne wykonywane być powinno co najmniej raz na 2 lata, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nowotworu piersi są: 

  • obciążenie genetyczne – choroby wśród najbliższych krewnych,
  • czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki / późna menopauza,
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ),
  • niezdrowa, wysokokaloryczna dieta,
  • niska aktywność fizyczna,
  • spożywanie dużych ilości alkoholu i palenie papierosów,
  • choroby piersi.
Umów badanie
rak piersi czynniki ryzyka
MAMOGRAFIA A USG

Mammografia czy USG – które badanie lepsze?

Zarówno mammografia jak i USG piersi są skutecznymi metodami wczesnego wykrywania zmian nowotworowych i powinny się nawzajem uzupełniać. Badania te różnią się jednak metodą obrazowania piersi i szczegółowością opisywania różnych zmian w gruczołach. Typ badania powinien być przede wszystkim  uzależniony od wieku pacjentki. Piersi młodych kobiet różnią się bowiem od piersi kobiet w starszym wieku, będących już po menopauzie. Przeważa w nich tkanka gruczołowa, która w badaniu mammograficznym może nie być wystarczająco widoczna. Dopiero w późniejszym wieku proporcje te się zmieniają i tkankę gruczołową powoli zaczyna zastępować tkanka tłuszczowa. Wtedy czulszym narzędziem diagnostycznym jest już mammografia. Nie oznacza to jednak, że USG piersi jest zalecane wyłącznie 20. – 30 -latkom.

Rak piersi, na początkowych etapach swojego rozwoju często przybiera postać mikrozwapnień, które najlepiej widoczne są właśnie w mammografii. Nie pozwala one jednak na oglądanie piersi pod wieloma kontami, w przeciwieństwie do badania ultrasonograficznego. Obraz USG pozwala również odróżnić  zmianę litą od torbieli, zmianę złośliwą od łagodnej itp. Starsze pacjentki po przeprowadzeniu mammografii i tak muszą poddać się jeszcze badaniu USG piersi, w celu uzupełnienia diagnostyki.

O BADANIU

Zalecenia przed badaniem

Mammografia nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjentki. Przed badaniem warto jednak pamiętać o zastosowaniu się do kilku prostych zasad, które wpływają na komfort badania i zwiększają wiarygodność wyniku.

  • Mammografię najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu cyklu, ponieważ wtedy piersi są mniej wrażliwe, dzięki czemu badanie spowoduje mniejszy dyskomfort.
  • Przed badaniem warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Zalecane jest również niestosowanie produktów z talkiem w dniu badania, gdyż mogą one fałszować obraz.
  • Rozmiar piersi lub implanty nie mają wpływu na przeprowadzenie badania.
  • Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża.

Wynik badania

Niezależnie od rezultatów, Pacjentka otrzyma wraz z wynikami badania mammograficznego:

  • przy prawidłowym wyniku – informację i przypomnienie o kolejnym badaniu za 12 lub 24 miesiące
  • przy nieprawidłowym wyniku – pacjentka zostanie poinformowana o konieczności dalszej diagnostyki (USG piersi, biopsja etc.) i skierowana do poradni chorób piersi lub poradni onkologicznej.
Umów badanie

Nie daj się rakowi!

Wykonaj mammografię

    Dziękujemy za wypełnienie formularza

    Niebawem skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia dogodnego terminu badania.

    Umów badanie