Leczenie niepłodności Article · 24 kwietnia 2018

3 pytania o in vitro z komórką jajową dawczyni

In Vitro z Komórką Jajową Dawczyni jest szansą na macierzyństwo dla kobiet, które nie posiadają własnych komórek jajowych lub mają ich zbyt mało do przeprowadzenia skutecznej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. W tym tekście odpowiadamy na 3 najczęściej zadawane pytania dotyczące in vitro z komórką jajową dawczyni.

3 pytania o in vitro z komórką jajową dawczyni

In Vitro z Komórką Jajową Dawczyni jest szansą na macierzyństwo dla kobiet, które nie posiadają własnych komórek jajowych lub mają ich zbyt mało do przeprowadzenia skutecznej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Programy z wykorzystaniem komórki jajowej maja swoich zwolenników i przeciwników. Tam, gdzie jedni widzą przekroczenie granic natury, inni upatrują medycznego cudu nowego życia. W tym tekście odpowiadamy na 3 najczęściej zadawane pytania dotyczące in vitro z komórką jajową dawczyni.

 

Dla kogo jest wskazane in vitro z komórką dawczyni?

 

Moja historia nie napawa optymizmem. Kieruję ją szczególnie kobietom, które odłożyły rolę mamy na później. Otóż, po trzech latach bezskutecznych starań o ciążę, w wieku 33 lat, dowiedziałam się, że przechodzę menopauzę. Jak to możliwe? Byłam w ogromnym szoku. Badania wykazały, że moje jajniki przestały produkować komórki jajowe. Dramat, lament i łzy… Miałam sobie za złe, że nie wykonałam profilaktycznie badania AMH. Informacja tego kalibru negatywnie odbiła się również moich relacjach z mężem. Mimo jego wyrozumiałości miałam poczucie winy, że nie zostaniemy rodzicami PRZEZE MNIE. I właśnie ON – mój mąż – zabrał mnie na konsultację ze specjalistą leczenia niepłodności Gyncentrum. Zakiełkowała nadzieja, że dzięki pomocy dawczyni zajdę w ciążę. Czy miałam wątpliwości? Pewnie, że tak! Z każdym dniem nasuwały się nowe pytania. Proces nie był łatwy, nie do końca potrafiłam odnaleźć się  w nowej sytuacji, ale jednocześnie nie było czasu do stracenia. Postawiliśmy wszystko na jedną kartę! Kilka miesięcy później nosiłam pod sercem Zuzię. Dzisiaj córka ma 1,5 roku.

 

Przedstawiona historia jest autentyczna i pokazuje problem kobiecej niepłodności. Kobiety w wieku produktywnym – 26-30 lat – coraz częściej mają wyniki testów płodności charakterystyczne dla kobiet w okresie menopauzalnym. Badania Gyncentrum wykazały, że 5% badanych kobiet w tym wieku miało poziom AMH w przedziale od 0,33 ng/ml do 0,71 ng/ml. To wyniki typowe dla 50-latek!  Wraz z tą informacją kobietom, które kończą 22-24 lata powinna zapalić się czerwona lampka „czy w przyszłości będę mogła mieć dzieci”? Wczesna diagnostyka problemu odgrywa tutaj kluczową rolę i pozwala uniknąć szeregu problemów związanych z leczeniem niepłodności w przyszłości. Posłużmy się przykładem. Jeśli 25 latka podda się badaniu AMH i okaże się, że jej rezerwa jajnikowa jest dramatycznie niska może zdecydować się na zamrożenie komórek jajowych. W przyszłości może okazać się to najlepszą życiową inwestycją! W momencie, gdy zdecyduje się na posiadanie dziecka, będzie mogła skorzystać z zamrożonych gamet. Jeśli nie, może pomóc innej kobiecie bezskutecznie starającej się o dziecko. Jej komórki jajowe mogą zostać wykorzystane podczas zapłodnienia in vitro.

 

In vitro z komórką jajową dawczyni jest skierowane do kobiet, które:

 

  • nie posiadają w ogóle komórek jajowych lub niemożliwym jest ich uzyskanie
  • mają zbyt niskie stężenie AMH
  • mają usunięte jajniki
  • cierpią na zespół przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników
  • mają za sobą nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego IVF
  • są obciążone chorobami genetycznymi
  • były poddane terapii onkologicznej

 

Jak kwalifikowane są dawczynie i jakie wymagania muszą spełnić, aby oddać komórkę jajową do adopcji?

 

Dawczynie to młode kobiety, które z pełną świadomością chcą podzielić się swoimi komórkami jajowymi z parami, które marzą o rodzicielstwie. Przemawia przez nie empatia i zrozumienie sytuacji par zmagających się z niepłodnością. Świadomość, że ich mała, bo niewidoczna gołym okiem cząstka, może dać radość rodzicielstwa, jest dla nich najlepszą motywacją. Udział w procedurze dawstwa wymaga od Pań dużego zaangażowania i odpowiedzialności. Zaskakująca jest dojrzałość emocjonalna kobiet, które decydują się oddać komórki jajowe – mówi koordynator programu dawstwa Gyncentrum.

 

Dawczynie komórek jajowych są wybierane na podstawie szeregu kryteriów. Zespół koordynujący pozyskiwanie oocytów bardzo dokładnie weryfikuje stan zdrowia dawczyń, ewentualne obciążenia genetyczne oraz wirusologiczne. Sama procedura jest wieloetapowa i dość czasochłonna – od wypełnienia formularzy, przez wywiad i konsultację lekarską, po szczegółowe badania. Zarówno Klinika, jak i biorczyni chcą mieć 100% pewność, że nie ma żadnych przeciwskazań do podzielenia się komórką jajową. Po uzyskaniu pozytywnych wyników wszystkich badań, dawczyni jest poddawana stymulacji hormonalnej. W tym czasie monitorowane są jej pęcherzyki jajnikowych. Ostatnim etapem jest pobranie dojrzałych komórek jajowych i monitorowanie stanu zdrowia i samopoczucia dawczyni. Cała procedura stymulacji oraz pobrania komórek prowadzona jest pod ścisłą opieką lekarza.

 

Należy wspomnieć, że dawczynie to w większości osoby, które mają potrzebę i misję pomagania. Widnieją w rejestrach honorowych dawców krwi lub szpiku. Spora część kobiet już realizuje się jako matki, stąd dodatkowe wzajemne zrozumienie dodaje Koordynator programu.

 

Czy mogę wybrać dawczynię, dowiedzieć się jak wygląda?

 

„Czy dysponujecie Państwo zdjęciami dawczyń? Może być także zdjęcie z dzieciństwa. Czy możemy porozmawiać z dawczynią? Chcemy poznać jej osobowość, podziękować…” – to pytania, które padają najczęściej. Zgodnie z obowiązującą nas ustawą o leczeniu niepłodności, dane dawczyń komórek jajowych, podobnie jak dawców nasienia, pozostaną niejawne – komentuje Koordynator programu Dawstwa.

 

Polski ustawodawca przewidział wyłącznie anonimowe dawstwo i biorstwo komórek rozrodczych. Gwarantuje w ten sposób pełną anonimowość zarówno biorczyni jak i dawczyni. Niemożliwe jest także osobiste spotkanie czy kontakt obu stron.

 

Przy wyborze dawczyni kierujemy się grupą krwi oraz podobieństwem fenotypowym. Dotyczy ono cech anatomicznych, morfologicznych i fizjologicznych w odniesieniu do fenotypu pacjentki. – dodaje Koordynator.

Obserwuj nas
Tematyka
Leczenie niepłodności

Dowiedz się więcej o in vitro z komórką jajową dawczyni
Zadzwoń lub napisz