Polipy endometrialne stwierdza się u ok. 11 do nawet 45% niepłodnych kobiet. Czym są polipy edometrialne? Jak się je leczy? Czy ich obecność może w jakiś sposób utrudnić zajście w ciążę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
„Ma Pani w macicy polip endometralny”. Po usłyszeniu takiej diagnozy na większość z nas pada blady strach. Myślimy sobie: „Jaki polip? Przecież nic mi nie dolega”. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Czym właściwie są polipy edometrialne? Jak się je leczy? No i czy ich obecność może w jakiś sposób utrudnić zajście w ciążę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czym są polipy endometrialne?
Polip endometrialny to efekt nieprawidłowego rozrostu błony śluzowej macicy. Najczęściej ma postać uwypuklenia na cieńszej bądź grubszej szypule i może utworzyć się w dowolnym miejscu w jamie macicy. Polipy endometrialne osiągają rozmiary od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występują pojedynczo lub w grupach.
W większość przypadków są to zmiany łagodne. Jednak 0,5-3% z nich ma charakter złośliwy. Wyższym ryzykiem nowotworu obarczone są kobiety w okresie pomenopauzalnym, u których polip osiągnął znaczne rozmiary, a także panie z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i otyłością. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi nowotworu w przypadku polipów endometrialnych będą też nieprawidłowe krwawienia z macicy oraz zażywanie tamoksifenu, czyli leku o działaniu antyestrogenowym stosowanym m.in. w leczeniu raka piersi.
Czy polipy endometrialne mogą być przyczyną niepłodności?
Niestety tak. Generalnie polipy endometrialne stwierdza się u ok. 11 do nawet 45% niepłodnych kobiet. I właśnie dlatego rekomenduje się ich wycięcie, zwłaszcza jeśli pacjentka ma przystąpić do zapłodnienia metodą in vitro. Nieleczone polipy endometrialne mogą obniżyć płodność kobiety poprzez utrudnienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej. W sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek może mieć natomiast kłopoty z prawidłowym zagnieżdżeniem się w ścianie macicy. Polipy niekorzystnie wpływają bowiem na tzw. receptywność endometrium.
Czy to prawda, że polipy endometrialne mogą nie dawać żadnych objawów?
Tak, to prawda. Dlatego też u 10-15% pacjentek zmiany te wykrywa się zupełnie przypadkowo podczas rutynowych badań. Jeśli polipy dają już jakiekolwiek objawy, to najczęściej jest to nieprawidłowe krwawienie z macicy, czyli nasilona lub przedłużająca się miesiączka albo krwawienia miesiączkowe. Kolejnym niepokojącym objawem będą wspomniane trudności z poczęciem dziecka.
Czy diagnostyka polipów endometrialnych wymaga specjalistycznych badań?
W zasadzie nie. Wstępne rozpoznanie można postawić już na podstawie zwykłego przezpochwowego USG. Zdarza się jednak, że polip emdometrialny jest niewidoczny w obrazie ultrasonograficznym. Wówczas sięga się po bardziej zaawansowane metody diagnostyczne.
Za jedno z najskuteczniejszych narzędzi służących do rozpoznawania polipów endometrialnych uznaje się histeroskopię. Jest to małoinwazyjny zabieg endoskopowy, pozwalający jednocześnie uwidocznić jak i usunąć polip (histeroskopia zabiegowa). Cieniutki 4-5 mm histeroskop wprowadza się przez pochwę do jamy macicy. Następnie dzięki znajdującej się w niej kamerze lekarz może dokładnie obejrzeć wnętrze macicy, a także przeprowadzić drobny zabieg w jej obrębie, np. usunąć polip. Wycięta zmiana zawsze wysyłana jest później do badania histopatologicznego, co ma na celu ustalić, czy nie jest złośliwa. Histeroskopię przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczulaniu ogólnym lub miejscowym. Trwa zaledwie kilkanaście minut i najczęściej jeszcze tego samego dnia kobieta może wrócić do domu.
Czy histeroskopia jest jedyną metodą leczenia polipów endometrialnych?
Nie, choć najbardziej skuteczną. Polipy endometrialne usuwa się także na drodze łyżeczkowania macicy (inaczej abrazji). Ponadto niektórzy lekarze decydują się na leczenie hormonalne – pacjentka przyjmuje hormony, które mają spowolnić rozrost endometrium. Terapię farmakologiczną stosuje się jednak najczęściej jako uzupełnienie, u tych pacjentek, u których polipy lubią nawracać.
Jak widać, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Choć polipy endometrialne mogą być przyczyną nieprawidłowych krwawień i prowadzić do niepłodności, wiemy jak je rozpoznawać i leczyć. Oczywiście polipy endometrialne to problem, którego nie wolno bagatelizować. Każdy przypadek wymaga wnikliwej oceny oraz przygotowania ewentualnego planu leczenia, przede wszystkim ze względu na ryzyko niepłodności oraz choroby nowotworowej.