Ginekologia Article · 31 marca 2020

Masz obfite miesiączki? To może być endometrioza!

Obfite miesiączki zmuszają Cię do wizyt w toalecie nawet co 1 godzinę? Twój okres jest tak intensywny, że przez pierwsze dni boisz się wychodzić z domu? Ze zbyt obfitymi miesiączkami boryka się od 10 do 15% kobiet. Nie bagatelizuj tego! Może się za nim kryć poważna choroba.

Masz obfite miesiączki? To może być endometrioza!

Obfite miesiączki zmuszają Cię do wizyt w toalecie nawet co 1 godzinę? Twój okres jest tak intensywny, że przez pierwsze dni boisz się wychodzić z domu? Nie jesteś jedyną kobietą, która ma ten problem. Ze zbyt obfitymi miesiączkami boryka się od 10 do 15% z nas. Niestety bardzo często bagatelizujemy ten objaw. Tymczasem może się za nim kryć poważna choroba – zespół policystycznych jajników, polipy, mięśniaki albo…ENDOMETRIOZA.

 

Po czym poznam, że miesiączka jest zbyt obfita?

 

Krwawienie miesiączkowe powinno trwać maksymalnie 7 dni. W tym czasie powinnaś stracić nie więcej niż 80 ml krwi. Jeśli Twój okres trwa ponad tydzień, a utrata krwi przekracza 80 ml, oznacza to, że masz zbyt obfitą miesiączkę. Wówczas koniecznie udaj się do ginekologa w celu diagnostyki. Kolejnym objawem, który powinien skłonić Cię do wizyty u lekarza będzie obecność dużych skrzepów, uczucie osłabienia, zmęczenia czy zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o anemii, do której doszło na skutek zbyt mocnego krwawienia.

 

No dobrze, zapytasz pewnie, jak stwierdzić, ile to 80 ml? Jeśli korzystasz z kubeczka menstruacyjnego, to masz ułatwione zadanie, ponieważ mają one określoną pojemność, w związku z czym mogą stanowić rodzaj miarki. Jeśli natomiast korzystasz z podpasek lub tamponów, zwróć uwagę, ile zużywasz ich w ciągu dnia. Jeśli po godzinie noszenia podpaska bądź tampon są całe przesiąknięte krwią, to znaczy, że krwawisz zbyt obficie.

 

Skąd biorą się zbyt obfite miesiączki?

 

Przyczyna może tkwić w niewłaściwym trybie życia, np. tłustej, kalorycznej diecie i związanej z nią nadwadze czy otyłości. Obfite miesiączki często towarzyszą również takim chorobom jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy niedoczynność tarczycy. Mogą być efektem nieprawidłowości w obrębie narządów rodnych, np. polipów czy mięśniaków. Z problemem obfitych miesiączek często borykają się kobiety w okresie premenopauzalnym, jak i młode dziewczynki, które mają za sobą dopiero pierwsze krwawienia menstruacyjne. Wreszcie, obfity okres może pojawić się na skutek działania niektórych leków, np. rozrzedzającej krew aspiryny oraz innych preparatów o działaniu przeciwzakrzepowym. Jedną z przyczyn obfitego krwawienia może być także endometrioza. Choroba ta powoduje obfite i bardzo bolesne miesiączki, a nieleczona może prowadzić nawet do niepłodności.

 

Endometrioza – częsta przyczyna zbyt obitych miesiączek

 

Endometrioza występuje u ok. 15% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta polega na obecności endometrium, czyli błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Zapewne zastanawiasz się, jak to jest możliwe? Abyś dobrze zrozumiała istotę endometriozy, prześledzimy dla Ciebie wszystkie etapy jej powstania.

 

Endometrioza, czyli wędrująca śluzówka

 

Zaraz po miesiączce grubość endometrium wynosi od 1 do 3 mm. W kolejnych dniach cyklu na skutek działania hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu – błona śluzowa macicy  staje się jeszcze grubsza, aż w końcu mniej więcej tydzień przed okresem osiąga ok. 1 cm (przy 28-dniowych cyklach) i taka pozostaje do momentu wystąpienia miesiączki. Podczas krwawienia menstruacyjnego błona śluzowa macicy złuszcza się i razem z krwią poprzez drogi rodne wydostaje się na zewnątrz. Pewna ilość krwi z fragmentami endometrium może jednak przemieścić się do jajowodów, jajników, otrzewnej, jelit czy pęcherza moczowego i w nie wszczepić. Sama obecność endometrium w innych częściach ciała nie byłaby pewnie aż takim problemem, gdyby nie fakt, że w kolejnych dniach cyklu endometrium zachowuje się w nich dokładanie tak, jakby wciąż pozostawało w macicy. W trakcie miesiączki zaczyna więc złuszczać się i podkrwawiać. Mniej więcej właśnie tak wygląda cały mechanizm powstawania endometriozy.

 

Niestety jest to choroba bolesna i to na tyle, że może odebrać możliwość normalnego funkcjonowania. O endometriozie, poza bolesnymi i obfitymi miesiączkami, mogą świadczyć również:

 

  • bolesne stosunki,
  • plamienie międzymiesiączkowe,
  • ból podczas wypróżniania się,
  • krew w moczu lub stolcu.

 

Na tym jednak nie koniec. Choroba może pociągać za sobą także inne, równie poważne konsekwencje. Obecność krwi nagromadzonej w trakcie miesiączki w miejscu wszczepienia endometrium może skutkować powstawaniem zrostów i torbieli. Te z kolei mogą być później przyczyną niepłodności.

 

Endometrioza zdiagnozowana na podstawie próbki krwi? Teraz to możliwe!

 

Niełatwa diagnostyka endometriozy mobilizuje naukowców do tworzenia coraz to nowszych narzędzi diagnostycznych. Istotna jest zarówno szybkość, umożliwiająca wczesne wykrycie choroby, jak brak konieczności sięgania po inwazyjne metody. Oczekiwania te bez wątpienia spełnia nowy, nieinwazyjny test w kierunku endometriozy z krwi. Jedyne, co musi zrobić pacjentka, by przebadać się pod kątem tej choroby, to przyjść do kliniki w wyznaczonym dniu i oddać niewielką próbkę krwi.  Badanie to jest przeznaczone dla wszystkich kobiet zmagających się z bólami w okolicy miednicy mniejszej, nieskutecznie próbujących uzyskać ciążę lub mających podejrzenia, co do obecności endometriozy z innych powodów.

Centrum Leczenia Endometriozy Gyncentrum jest pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym swoim pacjentkom innowacyjny, certyfikowany test na endometriozę z krwi.

Dzięki innowacyjnej metodzie badania test na endometriozę z krwi

wykonasz w cenie 600 zł

Sprawdź >>

Endometrioza wymaga indywidualnego leczenia

 

Leczenie endometrioza powinno być dopasowane do stopnia zaawansowania choroby, miejsca występowania ognisk endometrialnych i tego czy pacjentka planuje w przyszłości zajść w ciążę. Leczenie endometriozy opera się głównie na terapii farmakologicznej oraz chirurgicznym usuwaniu zmian endometrialnych, najczęściej przy użyciu małoinwazyjnej techniki laparoskopowej. Obecnie coraz większym uznaniem w leczeniu endometriozy cieszą się zabiegi operacyjne z użyciem noża plazmowego zamiast skalpela. Umożliwia on bardzo dokładne usunięcie ognisk choroby, bez ryzyka naruszenia rezerwy jajnikowej. Dzięki temu leczenie nawet zaawansowanej endometriozy może zakończyć się pomyślnie, a pacjentka może w przyszłości zajść w ciążę.

Nie znalazłaś odpowiedzi na swoje pytania?
Zapraszamy do kontaktu! 

Obserwuj nas
Tematyka
Ginekologia